Uzbekistan: očakáva sa víťazstvo súčasného prezidenta Mirzijojeva vo voľbách

TAŠKENT – Dnes sú v Uzbekistane priame voľby prezidenta.

Kandidát Liberálnodemokratickej strany Uzbekistanu, úradujúci prezident krajiny Šavkat Mirzijojev svoj hlas odovzdal vo volebnej miestnosti číslo 59 v štvrti Ališera Navoí v regióne Mirzo-Ulugbek.

Volebnú miestnosť spolu s prezidentom navštívilo aj deväť členov jeho rodiny a volili tí, ktorí mali právo voliť.

Voľby v krajine potrvajú do 17:00 stredoeurópskeho času. Podľa ústrednej volebnej komisie približne o 11. 00 miestneho času odvolilo viac ako 50% voličov. Celkom sa volieb zúčastňuje päť kandidátov, zastupujúcich najvýznamnejšie politické strany v Uzbekistane. S najväčšou pravdepdobnosť voľby vyhrá v súčasnosti úradujúci prezident.

Uzbekistan je štát v Strednej Ázii, ktorý bol kedysi súčasťou ZSSR. Je známe svojimi mešitami, mauzóleami a stavbami vybudovanými pozdĺž Veľkej hodvábnej cesty – starej obchodnej cesty medzi Čínou a Stredozemným morom. Mesto Samarkand, ktoré bolo dôležitým bodom na tejto ceste, získalo celosvetovú slávu vďaka Námestiu Registan, ktoré obklopujú tri madrasy, čo sú moslimské vzdelávacie inštitúcie, zdobené mozaikami, postavené v 15. a 17. storočí.

Zaujímavosť na záver. Štvrť, v ktorej odvolil Mirzijojev nesie meno po Ališerovi Navoiovi (1441 – 1501), známom básnikovi a zástancovi asketicko-mystickému smeru v rámci islamu, ktorý bol významným štátnickom Timuridského Chorasanu (mapa).