Ripple stúpa o 76 % po tom, čo emitent vyhral súd s Komisiou pre cenné papiere a burzy USA

NEW YORK – Spoločnosť Ripple Labs dosiahla prelomové víťazstvo v prípade SEC proti kryptomene XRP.

Americký sudca vo štvrtok rozhodol, že spoločnosť Ripple Labs Inc neporušila federálny zákon o cenných papieroch tým, že predávala svoj token XRP na verejných burzách, čo je prelomové právne víťazstvo pre odvetvie kryptomien, ktoré spôsobilo prudký nárast hodnoty XRP.

Podľa údajov spoločnosti Refinitiv Eikon sa token XRP v piatok na začiatku ázijského obchodovania znížil o 4 % a po štvrtkovom náraste o 76 % sa obchodoval za 0,7794 USD.

Rozhodnutie americkej okresnej sudkyne Analisy Torresovej bolo prvým víťazstvom kryptomenovej spoločnosti v spore, ktorý viedla SEC, hoci aj vďaka nemu SEC dosiahla čiastočné víťazstvo.

Hoci rozhodnutie závisí od okolností prípadu, pravdepodobne dá šancu ďalším kryptofirmám, ktoré bojujú so SEC o to, či ich produkty spadajú pod jurisdikciu regulátora.

Hovorca SEC uviedol, že agentúra bola spokojná s tou časťou rozhodnutia, v ktorej sudca rozhodol, že Ripple porušil federálny zákon o cenných papieroch tým, že predával XRP priamo sofistikovaným investorom.

Proti tomuto rozhodnutiu sa možno odvolať po konečnom rozhodnutí alebo ak to sudca umožní skôr.

Hovorca SEC uviedol, že regulačný orgán rozhodnutie skúma.

Generálny riaditeľ spoločnosti Ripple Brad Garlinghouse v rozhovore označil toto rozhodnutie za “obrovské víťazstvo pre Ripple, ale čo je dôležitejšie, pre celé odvetvie v USA”.

Coinbase, najväčšia americká kryptoburza, uviedla, že opäť umožní obchodovanie s XRP na svojej platforme.