V roku 2030 tretina solárnej a veternej elektriny

BASALT / COLORADO – Veterná a solárna energia bude do roku 2030 zabezpečovať viac ako tretinu svetovej elektrickej energie.

Náklady na solárnu energiu, ktorá je už teraz najlacnejšou formou výroby elektriny, klesnú na 20 USD za megawatthodinu (MWh) zo súčasných približne 40 USD za MWh.

Podľa správy Rocky Mountain Institute (RMI), ktorá bola zverejnená vo štvrtok, sú veterné a solárne projekty na ceste k tomu, aby do roku 2030 zabezpečili viac ako tretinu svetovej elektrickej energie, čo signalizuje, že energetický sektor môže uskutočniť zmeny potrebné na splnenie globálnych klimatických cieľov.

Sultán al-Džaber, predseda nasledujúceho klimatického samitu OSN COP28, začiatkom tohto roka vyzval na strojnásobenie výroby energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030, aby sa znížili emisie skleníkových plynov a pomohlo sa splniť ciele stanovené v Parížskej klimatickej dohode z roku 2015.

Exponenciálny rast tohto sektora znamená, že veterné a solárne projekty by mali vyrábať najmenej 33 % svetovej elektrickej energie, pričom v súčasnosti je to približne 12 %, čo povedie k poklesu výroby energie z fosílnych palív a k zlacneniu elektrickej energie, uvádza sa v správe RMI.

RMI, nezisková organizácia so sídlom v USA, ktorá sa špecializuje na čistú energiu, vypracovala štúdiu v spolupráci s Bezos Earth Fund, fondom vo výške 10 miliárd dolárov, ktorý založil majiteľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos na financovanie riešení klimatických zmien.

V správe sa uvádza, že náklady na solárnu energiu, ktorá je už teraz najlacnejšou formou výroby elektrickej energie, klesnú zo súčasných približne 40 USD za MWh na 20 USD za MWh, keďže sa bude realizovať viac projektov a zlepšia sa úspory z rozsahu.