Levada centrum: “Moskva trenírkam neverí!”

MOSKVA – Väčšina Rusov (78%) vie o otrave Alexeja Navaľného. Vyplýva to z výskumu verejnej mienky Levada centrum, ktorý sa robil na vzorke 1617 respondentov telefonicky v dňoch 21. – 23. decembra 2020.

Podľa poslednej verzie ruského verejného činiteľa Alexeja Navaľného mali otráviť tak, že nervovo-paralytický plyn mu mali naniesť na rozparok trenírok.

Pozorne sleduje vývoj udalostí pre menej ako pätinu populácie. Respondenti uvádzajú tri hlavné verzie toho, čo sa stalo: 30% si myslí, že to, čo sa stalo, bola inscenácia samotného politika, 19% to považuje za provokáciu západných tajných služieb, 15% hovorí o pokuse úradov eliminovať politického oponenta.

Ako vidí karikaturista Jelkin prípad otravy cez trenírky. The Insider.

Väčšina Rusov si je dnes vedomá otravy Navaľného: 17% pozorne sleduje, 61% o tom aspoň niečo počulo. Tieto čísla sa zároveň v posledných mesiacoch prakticky nezmenili. Najinformovanejší boli čitatelia správ na internete. Respondenti menujú tri hlavné verzie toho, čo sa stalo. Tí, ktorí prípad pozorne sledujú, zároveň považujú za hlavnú verziu otravu Navalného úradmi. Názory na to, čo sa stalo, tiež výrazne závisia od veku respondentov, spôsobu získavania informácií a postoja k úradom. Zástupcovia staršej generácie, ktorí dostávajú správy v televízii a dôverujú televíznym správam, ako aj podporovatelia úradov teda všeobecne považujú tento incident za inscenáciu a provokáciu Západu. U mladých ľudí, aktívnych používateľov  internetu a kritikov úradov je oveľa pravdepodobnejšie, že z otravy budú viniť ruské úrady.

Fotomontáž z Twitter/@RussiaNoContext. Podpisok k fotomontáži: Navaľnyj sa dovolal k svojmu vrahovi, a ja sa nedokážem bez stresu telefonicky zapísať ani len k vlastnému lekárovi.

A sú fakt otrávené? Neznámy autor.