Mexiko: najzavírenejšia firma na svete je Pemex

MEXICO CITY –  V mexickej ropnej a plynárenskej spoločnosti Petroleos Mexicanos (Pemex) zomrelo na koronavírus najviac zamestnancov ako v ktorejkoľvek firme na svete. Mexický prezident chce, aby producent ropy pokračoval v práci aj napriek nárastu úmrtí, píše tlačová agentúra Bloomberg.

Pemex sa nazýva kľúčový zdroj štátnych príjmov pre krajinu (tvorí 10 percent federálneho rozpočtu). Pokles výroby by mohol mať negatívne politické dôsledky pre mexického prezidenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, píšu agentúra. Tisíce zamestnancov pracujú v obrovských zariadeniach na spracovanie a skladovanie plávajúcej ropy.

Pracovníci tvrdia, že spoločnosť sa nijako neponáhľa s dezinfekciou priestorov, orezaním personálu, evakuáciou pacientov a diagnostickými testami na prítomnosť koronavírusu. Okrem toho sa nerešpektuje sociálny dištanc a infikovaní naďalej pracujú so zdravými, poznamenávajú noviny. Spoločnosť Pemex už informovala o úmrtí 314 zamestnancov a siedmich z firiem  dodávateľov v dôsledku koronavírusu.

Spoločnosť je v horšej finančnej situácii ako takmer ktorákoľvek iná ropná spoločnosť na svete a má dlh 107 miliárd dolárov. Vláda krajiny zároveň neustále požaduje zmrzačenie ťažby ropy a zamestnanci sa naďalej sťažujú na neúnosné pracovné podmienky.