Pfizer o účinnosti vakcíny proti verzii vírusu Delta

JERUSALEM – Vakcína Pfizer je vysoko účinná proti variantu Delta COVID-19, uviedol predstaviteľ spoločnosti Pfizer v Izraeli.

Prvýkrát identifikovaný v Indii, Delta sa stáva podľa Svetovej zdravotníckej organizácie svetovo dominantným variantom koronavírusu. „Údaje, ktoré dnes máme, zhromaždené z výskumu, ktorý uskutočňujeme v laboratóriu, a zahŕňajú údaje z tých miest, kde indický variant, Delta, nahradil britský variant ako bežný variant, poukazujú na to, že naša vakcína je veľmi efektívna, okolo 90% v rámci prevencie koronavírusovej choroby COVID-19, “informoval miestny vysielateľ Army Radio Alon Rappaport, lekársky riaditeľ spoločnosti Pfizer v Izraeli.

Štúdia vedcov z Texaskej univerzity spolu s firmami Pfizer a BioNtech, ktorú tento mesiac publikoval časopis Nature, zistila, že protilátky vyvolané vakcínou boli stále schopné neutralizovať všetky testované varianty vrátane Delta, aj keď so zníženou silou. „Pokračujeme v syntetizácii vírusov v našich laboratóriách a so spolupracovníkmi, keď vidíme, že sa objavujú nové varianty, aby sme mohli vykonať testy, aby sme získali čo najviac informácií o vplyve našej vakcíny na neutralizáciu vznikajúcich kmeňov,“ uviedol hovorca spoločnosti Pfizer v e-maile pre agentúru Reuters. Ďalšie nedávne štúdie tiež preukázali, že vakcína pravdepodobne poskytne vysokú ochranu pred variantom.