Madrid: 51 % Európanov chce namiesto poslancov umelú inteligenciu

MADRID – Prieskum verejnej mienky, ktorý uskutočnilo Centrum pre štúdium reforiem riadenia na madridskej univerzite IE (Instituto de Empresa- Inštitút podnikania) ukázal, že Európania veria v schopnosť umelej inteligencie efektívne nahradiť poslancov.

Centrum pre štúdium reforiem riadenia na univerzite EI v Madride uskutočnilo prieskum, v ktorom sa dospelo k záveru, že Európania by chceli nahradiť svojich poslancov umelou inteligenciou.

V rámci štúdie bolo celkovo vykonaných rozhovorov s takmer 2 800 obyvateľmi deviatich európskych krajín, ako aj USA a Číny. Dostali otázku, či chcú znížiť počet poslancov a či je možné umiestniť na uvoľnené miesta roboty založené na systémoch umelej inteligencie.

Ukázalo sa, že napríklad Číňania celkom dôverujú strojom: 75% respondentov z ČĽR nie je proti umelej inteligencii v parlamente. V USA naopak 60% respondentov túto myšlienku nepodporilo – rovnako ako väčšina účastníkov prieskumu z Veľkej Británie, Nemecka a Holandska.

Obyvatelia Španielska, Talianska a Estónska sú však presvedčení, že pri práci v parlamente je auto lepšie ako človek. Celkovo priaznivci moderných technológií v Európe víťazia s minimálnou výhodou. Za umelú inteligenciu sa vyslovilo 51% respondentov z krajín EÚ.

Keď už hovoríme konkrétne o Talianoch, mnohí obyvatelia krajiny považujú poslancov ich za parazitov a darmožráčov, ktorí nič nerobia, ale dostávajú veľa peňazí.

Taliansky poslanec dostáva každý mesiac 15-tisíc eur. Ide o najvyšší plat poslancov v celej Európskej únii. Okrem toho platia im preplácajú lety v podnikateľskej triede, denné príspevok na stravu je  250 – 300 eur, asi 4000 eur je vyčlenených na údržbu kancelárie. Majú samozrejme zdravotné poistenie a dôchodok. Kedysi boli poslancom pridelené modré autá. Ľudia im písali na karosériu nadávky.

IE University (Instituto de Empresa) založili v španielskom Madride ako postgraduálna odborná škola v odbore obchod a právo v roku 1973 s cieľom podporiť podnikateľské prostredie prostredníctvom rôznych programov. V priebehu rokov nadviazala niekoľko medzinárodných partnerstiev s inými univerzitami, napríklad duálny MBA s Brownovou univerzitou a ázijsky zameraný program vedený so Singapurskou univerzitou riadenia. Univerzita IE sa otvorila pre vysokoškolákov v roku 2006 a bola založená v Santa Maria la Real Convent po tom, čo Instituto de Empresa Ltd. získala Universidad S.E.K. (S.E.K. sú iniciály San Estanislao de Kostka, Saint Stanislaus Kostka v anglickom jazyku).

Neexistujú žiadne zásadné prekážky ako sa zúčastňovať debát, ako reagovať na požiadavky voličov, ako sami napísať žiadosť. To všetko sa dá naučiť programy. Problém je v tom, že aj keď hypoteticky predpokladáme, že v súčasnosti máme kognitívnu architektúru, ktorú je možné naučiť písať zákony, a existuje dostatočné množstvo príkladov, ako písať zákony, proces učenia sa takého systému by stál oveľa viac ako vziať človeka, dať mu plat a dať mu na starosti a povinnosti poslanca.