Kazachstan včera, dnes a zajtra (2), tentoraz o tom ako obyvatelia v súčasnosti žijú a bojujú s vírusom

VIEDEŇ / FRANKFURT NAD MOHANOM / NUR SULTAN – Letím z Viedne do Frankfurtu nad Mohanom spoločnosťou Lufthansa. Z neho kazašskou leteckou spoločnosťou Air Astana.

Vo Viedni a Frankfurte nad Mohanom kontrolórom nestačí röntgen. Osobne  prehliadajú všetkých päť objektívov, oba fotoaparáty. Najväčšie otázniky vyvolávajú tri palice. Alebo presne povedané otcov statív zo šesťdesiatych rokov značky Meopta. V Kazachstane sa už naučili ako vyzerá fotoaparát a iné zariadenia, tam ma už nikto nenúti ich vyberať z batožiny. Ako mi neskôr v lietadle prezradí kolega novinár Nikolajus Žukovas z Vilniusu (na titulnej fotografii), röntgen nevymyslel nemecký fyzik Wilhelm Conrad Röntgen, ale ruský cár Ivan Hrozný. Bojarom povedal: “Vidím cez vás, skrz na skrz!” A Nikolajus Žukovas nie je hocikto. Je patriarchom litovskej civilnej leteckej dopravy.

Hlinené nádoby pri meste Ortar. 

Astana bol niekdajší názov hlavného mesta. Kedysi sa volala Akmola, Akmolinsk. Celinograd a po Astane Nur-Sultan. V preklade to znamená „svetlý vládca“. Mesto bolo premenované na Nur-Sultan v deň keď sa prezident Nursultan Nazarbayev vzdal funkcie prezidenta Kazašskej republiky. Pri transformácii krajiny využil model Južnej Kórei.

Služby leteckej spoločnosti Air Astana sú na vysokej úrovni. Jedla majú dosť. Po prosbe dostávam aj dupľu. V susednom rade plače dieť Letuška mu podaruje tašku s hračkami. Je medzi nimi filmová klapka. A tak si dievčatko hrá na režisérku. Mama je rada, že neplače.

Budova Štátneho archívu Kazachstanu v hlavnom meste Nursultan.

Pristávame v hlavnom meste, kde si prevezmem cenu Ministerstva zahraničných vecí Kazachstanu v súťaži Kazachstan očami zahraničných novinárov. Odmenou je dvojtýždňový pobyt v krajine v mestách Nur Sultan, Alma Ata, Turkistan a Semipalatinsk. neďaleko ktorého bola pokusná jadrová strelnica. Práve uplynulo tridsať rokov, čo ju prvý prezident zavrel. Nebál sa sovietskeho vojensko-priemyselného komplexu. Pre neho bol dôležitý názor verejnosti. V tom čase vzniklo v krajine spoločensky silné protijadrové hnutie.

Počas letu vypĺňam dotazník. v ktorom sú moje číslo pasu a odkiaľ letím. Ukazujem európsky očkovací certifikát a PCR test. A tak sa dostávam do celoštátneho informačného systému.

Budova výstaviska Expo 2017 v hlavnom meste Nur Sultan.

Krajina má oficiálny web www.coronavirus2020.kz, kde informuje o reálnom stave vecí, ale aj o falošných správach, pre ktoré sa používa anglosaský pojem fake. Napríklad o tom, že mutácie vírusu sa vytvárajú v dôsledku očkovania.

Ak chcete v Kazachstane ísť do miest, kde je veľká koncentrácia ľudí, ako sú orgány štátnej správy, či samosprávy, alebo reštaurácie, či nákupné strediská, musíte sa preukázať kódom, v ktorom je zaznamenané testovanie, alebo očkovanie. Boli pokusy QR kódy falšovať a predávať ich bojovníkom proti očkovaním. Skončili na súde. V krajine to považujú za trestný čin falšovania verejných listín. Väčšina z obyvateľov má svoje kódy v inteligentom telefón. Väčšina ľudí nerepce a správa sa racionálne.

Hipodrom v meste Turkistan v južnej oblasti Kazachstanu.

Nie všetko je ružové. Aj v Kazachstane majú svojich kovidových disidentov. Jedného som videl blízko a zažil som ho na vlastné oči.  Počas vnútroštátneho letu z mesta Turkistan do mesta Alamaty som mal v lietadle spolucestujúceho, ktorý si nechcel nasadiť rúško. Dve hodiny mal výhovorku. „Veď ja pijem kávu a coca-colu.“ Medzi pitím nápojov ho letuška tri razy upozorní. „Prosím Vás medzi pitím nápojov si nasaďte rúško.“ Na štvrtý raz ho zaregistruje do celoštátnej databázy. Dá mu popísať papier, že bol štyri razy upozornený. Ak to urobí piaty raz bude sa s ním zaoberať polícia.

Turistická polícia v hlavnom meste Nur Sultan.

Z letiska v Nur-Sultane sa presúvame sa do hotela Rixos President. Cestou nás prevádza mladá, inteligentná, vzdelaná, anjelsky krásna a talentovaná diplomatka Adeľ. Sme skupina novinárov z Kanady, Japonska, Pakistanu, Litovska, Etiópie. Nie nezaujímavé, je vidieť ako pracujú profesionáli – novinári a aj diplomati.

Adeľ, diplomatka Ministerstva zahraničných vecí Kazachstanu.

Hlavným symbolom krajiny je Samruk. Je to zázračný vták, ktorý zniesol vajce medzi vetvy topoľa. Tie sú spojením medzi nebom a zemou. Je to zázračná bytosť. O nej sa hovorí vo všetkých mýtoch turkických národov strednej Ázie a ruskej autonómnej republiky Tatarstan.

Mýtus sa objavil už v zoroastrickom rukopise Avesta a neskôr v iránskej literatúre. Zoroastrizmus mal vplyv na nemeckého filozofa Friedricha Nietscheho a jeho dielo A tak vravel Zarathustra.

Vajíčko je v mýtoch symbolom života.

Rozhľadňa Bajterek v hlavnom meste Kazachstanu Nur Sultan. Monument vznikol pri príležitosti prenosu hlavného mesta z Alma Aty do Nur Sultanu. Autorom architektonického projektu je Akmurza Isajevič Rustembekov (1. február 1956 – 29. júl 2020)

Fotografie: (c) www.financnenoviny.com

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.