Taliban sa snaží uzavrieť v Afganistane prímerie

DOHA / BRATISLAVA – Osobitný zástupca ministerstva zahraničných vecí USA pre Afganistan Zalmay Khalilzad sa 20. augusta 2019 opäť zúčastnil rokovaní v Dohe, kde sídli najvyšší predstaviteľ politického krídla Talibanu. V hlavnom meste Kataru sa USA a Taliban dohodli na podmienkach mierovej dohody a informovali RBC o dvoch zdrojoch, ktoré sú s rokovaniami oboznámené. Podpis sa však odkladá z dôvodu postavenia oficiálneho Kábulu. Khalilzad sa presúva z Dohy do hlavného mesta Afganistanu.

USA a Taliban rokujú o vyriešení situácie v Afganistane už viac ako rok. Počas tejto doby boli schopní pripraviť štyri hlavné podmienky pre budúcu mierovú dohodu.  Taliban zaručí, že nedovolí medzinárodným teroristickým skupinám, ako je Al-Káida, využívať Afganistan ako výcvikové stredisko pre útoky v zahraničí.

USA sa zaväzujú stiahnuť jednotky z krajiny. Dva zdroje známe z rokovaní hovoria, že základný scenár dohody je tento: po uzavretí mieru bude časť amerického kontingentu okamžite stiahnutá (hovoríme o 5 000 vojenských pracovníkoch zo 14 000 v krajine), zostávajúca armáda opustí krajinu do dvoch rokov rokov. The Washington Post a The New York Times citujú podobné informácie s odkazom na zdroje.

Konfliktné afganské strany musia začať vnútorný politický dialóg. V krajine sa uzatvára na neurčitý čas prímerie. Oficiálny Kábul sa nezúčastňuje na rokovaniach – na tom trvá Taliban, ktorý považuje súčasnú vládu za bábkový režim. Pozícia oficiálnej afganskej vlády je v súčasnosti hlavnou prekážkou podpísania mierovej dohody. Spojené štáty sa zasadzujú o to, aby Kábul opätovne potvrdil svoj záväzok k mieru, pretože inak nie sú možné posledné dve podmienky dohody.

Počet civilných obetí v Afganistane každoročne rastie. Podľa Asistenčnej misie OSN v Afganistane (UNAMA), minulý rok, pri zrážkach medzi skupinami a vládou zomrelo 3 804 ľudí, z ktorých 927 boli deti. Toto je najvyššia hodnota za celú desaťročnú históriu pozorovaní. Okrem americkej expedície je v krajine ďalších 17 tisíc vojakov armád z 39 členských krajín NATO.