Jake Sullivan: invázia vraj bude, nevedno ale kedy

WASHINGTON / MOSKVA / PARÍŽ – Jake Sullivan, poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť povedal, že Spojené štáty poskytujú verejne informácie rozviedky o situácii v Rusku a na Ukrajine, aby zabránili vojne.

“Nezverejňujeme tieto spravodajské informácie, aby sme rozpútali vojnu ako v minulosti. Vydávame tieto spravodajské informácie, aby sme vojnu zastavili,” povedal pre CNN. Verí, že takýto prístup si vo výsledku zaslúži vyššiu mieru dôvery.

Nevedel však uviesť dátum ruskej „invázie“ na Ukrajinu. “Nevieme presne predpovedať deň, ale už nejaký čas hovoríme, že sa nachádzame v časovom intervale, keď sa ruská invázia a rozsiahle vojenské akcie na Ukrajine môžu začať každým dňom,” povedal.

Spravodajská informácia sa nedá overiť. Nevieme overiť to, či ide, alebo nejde o spravodajskú hru. Nedá sa ani overiť to, že Jake Sullivan nevie, kedy bude invázia na Ukrajinu.

Podľa Sullivana to môže byť už nadchádzajúci týždeň – pred koncom olympiády v Pekingu. Zároveň poznamenal, že podľa názoru Spojených štátov môže Rusko zvoliť diplomatický spôsob riešenia situácie.

Jake Sullivan tiež zopakoval svoju výzvu, aby Američania opustili Ukrajinu, pretože v prípade invázie Ruska by nedošlo k „vojenskej evakuácii“.

Už skôr poradca prezidenta Ruskej federácie pán Jurij Ušakov povedal, že Spojené štáty umelo nafukujú situáciu v súvislosti s údajnou ruskou inváziou na Ukrajinu, Rusko nechápe, prečo o tom Američania v médiách uvádzajú vedome nepravdivé informácie.

Cez víkend telefonoval prezident Amerických spojených štátov pán Joseph Biden s prezidentom Ruskej federácie pánom Vladimírom Putinom.

Americký prezident pán Joseph Biden počas rozhovoru so svojím ruským náprotivkom pánom Vladimírom Putinom povedal, že Washington je pripravený na diplomatické urovnanie napätia ohľadom Ukrajiny a ďalšie scenáre.

“Prezident Joseph Biden dal prezidentovi Putinovi jasne najavo, že Spojené štáty sú naďalej pripravené na diplomaciu v plnej koordinácii so svojimi spojencami a partnermi. Ale sme pripravení aj na iné scenáre,” uviedol Biely dom vo vyhlásení po telefonickom rozhovore medzi lídrami USA a Ruskej federácie.

Podľa vyhlásenia Biden varoval, že „ak bude Rusko pokračovať v invázii na Ukrajinu, Spojené štáty spolu so spojencami a partnermi zareagujú rozhodne a pre Rusko to bude mať rýchle a vážne následky“.

Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin hovoril s prezidentom Francúzska Emmanuelom Macronom.  Diskutovali aj o situácii súvisiacej s provokatívnymi špekuláciami o údajnej ruskej „invázii“ na Ukrajinu, ktorá je sprevádzaná rozsiahlym pumpovaním moderných zbraní do tejto krajiny a vytvára predpoklady pre možné agresívne akcie ukrajinských bezpečnostných zložiek na Donbase.

Po skončení rozhovoru poradca prezidenta Ruskej federácie pán Jurij Ušakov médiám povedal:  “Dnešný rozhovor sa niesol v atmosfére bezprecedentnej hystérie amerických predstaviteľov o údajnej hroziacej ruskej invázii na Ukrajinu. Mimochodom, s odvolaním sa na možnosť takéhoto katastrofického scenára si americká strana vyžiadala dnešný telefonický kontakt prezidentov, hoci tento rozhovor bol plánovaný začiatkom budúceho týždňa – v pondelok, takéto plány sme mali.

Podobné žiadosti o naliehavé telefonické rozhovory vzniesli aj ďalší členovia administratívy, ktorí včera a dnes rokovali s mnohými ruskými kolegami. To znamená, že tlak na tému „invázie“ bol koordinovaný a hystéria dosiahla vrchol.”