Ceny ropy pod vplyvom zamestnanosti v USA

NEW YORK / LONDÝN – Svetové ceny ropy v piatok večer po popoludňajšom raste klesli.

Investori odhadujú údaje o americkom trhu práce, ktoré sa podľa údajov z obchodovania ukázali byť horšie, ako sa predpokladalo.

K 18.25 stredoeuópskeho  času klesla cena novembrových futures na ropu Brent o 0,58%, na 72,66 dolára za barel, októbrová futures na WTI klesla o 0,81%, na 69,42 dolára za barel. V priebehu dňa ropa zdražila o 0,2-0,5%.

 

Obchodníci v piatok upozornili na údaje amerického ministerstva práce, podľa ktorých sa očakáva, že nezamestnanosť v auguste v krajine klesne na 5,2% z júlovej úrovne 5,4%, ale počet ľudí zamestnaných v nepoľnohospodárskych sektoroch ekonomiky vzrástol len o 235 tis. oproti prognóze nárastu o 750 tis. Indikátory signalizujú spomalenie ekonomického oživenia, čo znamená aj zníženie dopytu po rope.

Všeobecne platí, že tento týždeň existovali aj pozitívne faktory pre ropné kotácie, medzi ktoré patrí pokles komerčných zásob ropy v USA za predchádzajúci týždeň na minimum od septembra 2019. Uchádzači tiež naďalej monitorujú situáciu v Mexickom zálive, kde sa cez víkend odohral hurikán Ida.

“Hurikán Ida je nateraz priaznivým faktorom pre ropu kvôli prerušeniu ťažby. Ale ako sa región zotaví a obnovia prevádzky, Ida poskytne menšiu podporu,” uviedol vedúci komoditnej stratégie TD Securities Bart Melek, ktorého stanovisko cituje Bloomberg. Podľa analytika budú dlhodobé vyhliadky na ceny ropy závisieť od rozhodnutí OPEC + a šírenia kmeňa delta koronavírusu.

Podľa spoločnosti Baker Hughes, poskytujúcej služby v oblasti ropných polí, počet prevádzkových ropných plošín v USA za týždeň končiaci sa 3. septembrom klesol o 16 až na 394 jednotiek.