OBSE o Bieloruskej asociácii novinárov

VIDEŇ – Zástupkyňa OBSE za slobodu médií Teresa Ribeiro  odsúdila rozhodnutie orgánov zatvoriť Bieloruskú asociáciu novinárov (BAJ) .

Dňa 27. augusta 2021 na základe žaloby ministerstva spravodlivosti Najvyšší súd Bieloruska nariadil rozpustenie BAJ za údajné porušenie právnych predpisov o verejných združeniach. Rozhodnutie nadväzuje na rozsiahlu inšpekciu činností BAJ, prehliadky jej priestorov, zaistenie dokumentov a vybavenia a zmrazenie bankových účtov úradmi počas posledných mesiacov.

„Bieloruská asociácia novinárov, pobočka Medzinárodnej a Európskej federácie novinárov a držiteľ rôznych medzinárodných ocenení za oddanosť novinárskym zásadám, viac ako dvadsaťpäť rokov pracuje na ochrane a obhajobe práv pracovníkov médií. v Bielorusku, “povedala Ribeiro. “Vyjadrujem poľutovanie nad touto cielenou kampaňou proti BAJ, ktorá bohužiaľ vyvrcholila jej účinným ukončením činnosti, a opäť vyzývam úrady, aby v plnej miere implementovali všetky záväzky OBSE a medzinárodné záväzky krajiny súvisiace so slobodou prejavu a slobodou médií.”

Za posledných niekoľko mesiacov sa zástupca viackrát zaoberal zhoršujúcou sa situáciou v oblasti slobody médií v Bielorusku (pozri najnovšie vyhlásenie tu).