Tlačovú agentúru UNIAN kontroluje Kolomojskij

Ukrajinská nezávislá tlačová agentúra (UNIAN) , po ukrajinsky УНІАН (Українське Незалежне Інформаційне Агентство Новин) je tlačová agentúra , ktorá pôsobí na ukrajinskom trhu od roku 1993 .

UNIAN Je súčasťou mediálneho holdingu veľkopodnikateľa Igora Kolomojského. Správy UNIAN vychádzajú v ukrajinčine, ruštine a angličtine.

Tlačová vznikla v marci 199. Odvtedy jedným z najväčších producentov a dodávateľov politických, sociálnych a obchodných informácií na Ukrajine. Medzi zakladateľov agentúry patrí Národný zväz novinárov Ukrajiny a Únia právnikov Ukrajiny.

29. augusta 1991, na tretí deň po vyhlásení zákona o nezávislosti Najvyššou radou, prijalo Prezídium Najvyššej rady rezolúciu o vytvorení Ukrajinskej nezávislej spravodajskej informačnej agentúry (UNIAN) na základe bývalej pobočky  sovietskej agentúry Novosti (APN).

V roku 1993 bola vďaka úsiliu prvého riaditeľa agentúry Mychailo Batog, Národného zväzu novinárov Ukrajiny a Únie právnikov Ukrajiny založená nezávislá tlačová agentúra. 15. marca 1993 dostala UNIAN osvedčenie o štátnej registrácii právnickej osoby, v apríli 1993 vyšli prvé správy „UNIAN-News“.

Tlačová agentúra spočiatku pripravovala tlačové správy, ktoré sa posielali predplatiteľom. Od roku 1995 funguje oddelenie monitoringu, ktoré pokrýva centrálnu a regionálnu tlač, popredné internetové publikácie a TV vysielanie a pripravovalo exkluzívne informačné výbery zmienok o značkách, firmách, jednotlivcoch, analýzy mediálneho obsahu na témy, ktoré zaujímajú korporátnych klientov a politikov.

Od roku 2000 boli pravidelné tlačové správy prevedené do online režimu.

Na jar 2006 UNIAN znovu spustil webovú stránku. Neskôr UNIAN ako prvý na Ukrajine začal organizovať online tlačové konferencie. Od roku 1995 má UNIAN oddelenie monitorovania, ktoré pokrýva centrálnu a regionálnu tlač, popredné internetové publikácie a večerné televízne vysielanie v hlavnom vysielacom čase a pripravuje exkluzívne výbery informácií pre každého klienta.

V redakcii agentúry pracuje približne stovka stálych zamestnancov. Na príprave informačných materiálov UNIAN sa podieľa asi 50 autorov na voľnej nohe: novinári a fotoreportéri z hlavného mesta a regiónov, ako aj niekoľko desiatok odborníkov.

Informácie od UNIAN dostáva takmer 500 tlačených a elektronických masmédií vrátane Reuters, TASS, BBC, Deutsche Welle, Associated Press, ako aj zákonodarné a výkonné orgány, veľvyslanectvá, zahraničné misie, banky, obchodné štruktúry atď. Medzi klientov agentúry patrí Erstebank, TV kanály „1+1“, „Inter“, noviny „Fakty a komentáre“, „Deň“, „Komsomolská pravda“ a ďalšie.

Dňa 28. júla 2010 sa začalo testovacie vysielanie televízneho kanála „UNIAN TV“ na satelite Amos 2 (4 stupne západnej dĺžky)