OFAC povolil uzavretie účtov podliehajúcich sankciám

WASHINGTON – Transakcie potrebné na zatvorenie individuálnych účtov vo finančných inštitúciách, na ktoré sa vzťahujú protiruské sankcie Spojených štátov, sa nebudú považovať za porušenie režimu sankcií.

Príslušnú licenciu v piatok zverejnil OFAC. To je oddelenie ministerstva financií USA zodpovedné za presadzovanie práva v oblasti sankcií.

Dokument umožňuje aj prevod prostriedkov z účtov v takýchto peňažných ústavoch do bánk, ktoré nepodliehajú sankciám.

Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) je finančná spravodajská a vynucovacia agentúra Ministerstva financií USA. Spravuje a presadzuje ekonomické a obchodné sankcie na podporu národnej bezpečnosti a cieľov zahraničnej politiky USA. V rámci prezidentských národných núdzových právomocí OFAC vykonáva svoje aktivity proti cudzím štátom, ako aj rôznym iným organizáciám a jednotlivcom, ako sú teroristické skupiny, ktoré sa považujú za hrozbu pre národnú bezpečnosť USA.

OFAC ako súčasť ministerstva financií USA pôsobí pod Úradom pre terorizmus a finančné spravodajstvo a skladá sa predovšetkým zo spravodajských cieľov a právnikov. Zatiaľ čo mnohé z cieľov OFAC sú široko stanovené Bielym domom, väčšina individuálnych prípadov vzniká ako výsledok vyšetrovania Úradu pre globálne zacielenie OFAC (OGT).

Organizácia OFAC, ktorá sa niekedy označuje ako jedna z „najmocnejších, no neznámych“ vládnych agentúr, bola založená v roku 1950 a má právomoc ukladať významné sankcie subjektom, ktoré porušujú jej smernice, vrátane ukladania pokút, zmrazenia aktív a blokovania. strany pôsobiace v Spojených štátoch. V roku 2014 OFAC dosiahol rekordné vyrovnanie 963 miliónov dolárov s francúzskou bankou BNP Paribas, čo bola časť pokuty vo výške 8,9 miliardy dolárov uloženej v súvislosti s prípadom ako celkom.