UNIAN: Dokedy má ísť cez Ukrajinu ruská ropa?

Polovicu ruského rozpočtu, ktorá sa vynakladá na krvavú vojnu proti Ukrajincom, tvoria príjmy z predaja energetických zdrojov, z ktorých časť naďalej prúdi do krajín EÚ cez územie Ukrajiny. 

Tlačová agentúra UNIAN sa pokúsila zistiť, či dokáže Ukrajina vlastnými rukami zavrieť „kohútik“, ktorým tečie ruská ropa.

Podľa výsledkov prvého polroka 2022 tvorili príjmy z predaja ropy a plynu polovicu rozpočtu Ruskej federácie. Závislosť agresívnej krajiny na peniazoch za energetické zdroje sa zvyšuje na pozadí úpadku iných odvetví hospodárstva.

Dostupnosť týchto peňazí priamo ovplyvňuje schopnosť rašistov pokračovať v krvavej vojne proti Ukrajine, a preto závisí od toho, ako aktívne sa svet zriekne ruskej ropy a zemného plynu boa.

V tejto súvislosti vyvstáva otázka, či môže Ukrajina sama urýchliť znižovanie spotreby ruskej ropy a plynu v Európe, keďže práve cez ukrajinské plynovody a ropovody prechádzajú do krajín EÚ.

Štátny podnik Ukrtransnafta, prevádzkovateľ hlavného ropovodného systému, začiatkom augusta dočasne zastavil tranzit ruskej ropy cez ukrajinský úsek hlavného ropovodu Družba. Slovensko, Maďarsko a Česká republika zostali niekoľko dní bez ruskej ropy.

“Zmluva medzi “Ukrtransnafta” a “Transnefta” o poskytovaní prepravných služieb počíta s prepravou ropy za stopercentnú zálohovú platbu. Preto je preprava možná len za podmienky, že takéto služby budú zaplatené vopred,” uviedol Ukrtransnafta. .

Faktom je, že ruský dodávateľ „Transnefť“ nezaplatil Ukrajine preddavok za prepravu ropy a vysvetlil to nemožnosťou uskutočniť bankovú platbu z dôvodu sankcií, ktoré sú naň uvalené.

Rusko podľa expertov očakávalo, že v európskych krajinách začne panika a rozdelenie a ruský Transnefť, podobne ako jeho plynárenský brat Gazprom, vytvorí tlak na EÚ tým, že zatvorí kohútik ropy. Inými slovami, Kremeľ dúfal v uvoľnenie sankcií svojim obvyklým spôsobom vydierania.

Všetko však nevyšlo podľa plánu Kremľa. Aby sa obnovila ťažba ropy, Česko, Slovensko a Maďarsko zaplatili za tranzit ruskej ropy priamo na Ukrajinu.

Kandidát ekonomických vied Oleksandr Chmelevsky verí, že takýto tranzitný platobný systém sa bude v budúcnosti využívať, no v skutočnosti to vyzerá ako obchádzanie uvalených sankcií.

“Predtým boli náklady na tranzit zahrnuté do konečnej ceny ruskej ropy, ktorú krajiny platili Rusku. Je zrejmé, že nová platobná schéma sa bude naďalej používať, aj keď určite ide o obchádzanie sankcií uvalených na Rusko,” dodal. uviedol v komentári pre UNIAN.

Účinok sankcií

Tohtoročná augustová vyššia moc je dôkazom toho, do akej miery sú európske krajiny stále závislé od ruskej ropy. Napriek prijatiu siedmich balíkov sankcií proti Rusku a najmä na vývoz ropy sa ponuka energetických zdrojov zatiaľ výrazne neznížila.

Podľa výskumu Kyjevskej ekonomickej školy hlavné sankcie súvisiace s ruským energetickým sektorom ešte nevstúpili do platnosti. Preto 5. decembra vstúpia do platnosti sankcie na vývoz ruskej lodnej ropy do Európskej únie a 5. februára 2023 na ruské ropné produkty.

Analytici sa domnievajú, že po nadobudnutí platnosti všetkých európskych sankcií v ropnom a plynárenskom sektore sa očakáva pokles príjmov Ruska z exportu energetických nosičov o štyridsať percent. To však ešte musí počkať.

Očakáva sa, že rozpočet Ruskej federácie dostane v roku 2022 325 miliárd dolárov a v nasledujúcom roku, keď začne embargo, len 180 miliárd.

Vedci zároveň vypočítali, že úroveň príjmov 150 miliárd dolárov ročne je pre Kremeľ kriticky nízky ukazovateľ.

Dosiahnutie tohto bodu bude znamenať vážne uťahovanie opaskov zo strany Rusov, pretože začnú značné rozpočtové problémy a pohyb rubľa.

Je jasné, že veľa bude závisieť od ceny ropy a plynu na svetovom trhu. Ak sa rast svetovej ekonomiky spomalí, potom sa dopyt po energetických zdrojoch zníži napríklad tak, ako to bolo počas koronakrízy. A to znamená, že príjmy „benzínovej krajiny“ klesnú ešte výraznejšie.

Ekonomický úpadok agresorskej krajiny preto priamo závisí od toho, ako rýchlo budú klesať objemy dodávok plynu a ropy do iných krajín a klesať ceny energetických zdrojov.

Krajiny Európskej únie sú podľa Medzinárodnej energetickej agentúry najväčšími spotrebiteľmi ruských energetických zdrojov. Pred vojnou tvorili polovicu všetkej spotrebovanej ropy, nasledovala Čína, India a ďalšie krajiny.

Mala by Ukrajina zablokovať ropovod vlastnými rukami?

Mnoho Ukrajincov si kladie otázku: prečo „Ukrtransnafta“ nemôže jednoducho zavrieť ventil a pripraviť nepriateľa o časť príjmov, ktoré vynakladá na vojnu proti našej krajine.

Mimochodom, Rusko vlani zarobilo na dodávkach ropy cez ukrajinský úsek ropovodu viac ako 7,5 miliardy dolárov.

Kandidát ekonomických vied Oleksandr Khmelevskyi pre agentúru UNIAN povedal, že tranzit ruskej ropy je pre Ukrajinu dôležitý z finančného a politického hľadiska.

Štátny podnik „Ukrtransnafta“ má zmluvu s ruskou „Transneftou“ na čerpanie ropy do roku 2029. Ukrajinská spoločnosť vlani prečerpala do Európy viac ako 12,7 milióna ton ruskej ropy, za čo dostala asi 160 miliónov dolárov.

“Zastavenie tranzitu ruskej ropy cez Ukrajinu povedie k odstaveniu Ukrtransnafty a jej bankrotu, zníženiu počtu pracovných miest, zníženiu devízových príjmov a príjmov do štátneho rozpočtu. Samozrejme, výška strát nebude katastrofálna pre Ukrajina, ale v čase hospodárskej krízy je každý cent vzácny,“ – myslí si

Expert zdôraznil, že zastavenie tranzitu ropy povedie k nedostatku paliva v kupujúcich krajinách a prehĺbi všeobecnú energetickú krízu.

Vzhľadom na sankcie prijaté Európskou úniou voči Rusku bude tranzit ropy cez Ukrajinu pokračovať minimálne do konca roku 2023. Slovensko a Maďarsko na takomto rozhodnutí EÚ trvali.

“Jednostranné zastavenie tranzitu ruskej ropy Ukrajinou poškodí nielen ekonomiku Ukrajiny, ale aj európskych krajín a poruší medzinárodné dohody o obmedzení dodávok ruskej ropy,” uviedol expert.

Chmelevskij verí, že v prípade zastavenia tranzitu a nárastu nedostatku ropy v Európe stúpnu ceny pohonných hmôt nielen v Európe, ale aj na Ukrajine, pretože naša krajina je v súčasnosti úplne závislá od ropných produktov z Európy.

To neznamená, že ekonomika európskych krajín nebude schopná fungovať bez ruskej ropy. To znamená, že na jeho opustenie a nájdenie nových zdrojov dodávok je potrebný ďalší čas. A časom príde koniec tranzitu ropy a plynu ruských nosičov energie.

Nová realita ropného a plynárenského priemyslu

Ukrajinský ropný a plynárenský priemysel čakajú v blízkej budúcnosti vážne zmeny. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov má Európa v úmysle úplne opustiť ruské energetické nosiče, čo znamená, že ukrajinské plynovody a ropovody nebudú žiadané o tranzit. Ich použitie bude obmedzené výlučne na vnútorné potreby krajiny.

Počas tohto prechodného obdobia, kým sa Európania učia žiť bez energetických zdrojov agresorskej krajiny, by sa mal uprednostniť ukrajinský systém prepravy plynu a vetva ropovodu k hraniciam EÚ.

Predstavitelia niektorých európskych krajín, najmä Fínska a Švajčiarska, už iniciatívne zaviazali Ruskú federáciu prepravovať ropu a plyn výlučne cez Ukrajinu, hoci takýto krok je ťažko realizovateľný.

“Pri tých produktoch, ktoré stále kupujeme, ale chceme sa ich vzdať, ide o ruskú ropu a plyn, by bolo možné zaviazať ich prepravovať výlučne cez Ukrajinu,” povedal poslanec švajčiarskeho parlamentu Nicholas Walder.

Napriek ďalšiemu pokusu o vydieranie zo strany Rusov sa krajiny Európskej únie riadia kurzom zrieknutia sa energetických zdrojov, ktoré sa používajú na vedenie ničivej vojny a zabíjanie Ukrajincov. V EÚ začal fungovať núdzový plán plynu, ktorý počíta s dobrovoľnou úsporou zemného plynu vo výške 15 percent v zime.

Ale ešte predtým začali medzinárodné sankcie ničiť energetickú základňu Rašistov. Podľa Gazpromu za obdobie od 1. januára do 15. augusta 2022 klesol export ruského plynu do krajín ďaleko v zahraničí o viac ako tridsaťšesť percent. Možno si len predstaviť, čo sa stane s kremeľským energetickým klubom, keď EÚ zavedie skutočné embargo na ruský plyn a ropu.

Naša vláda so zapojením energetických expertov potrebuje urýchlene vypracovať plán opatrení, ako využiť ropovody po zastavení tranzitu, pretože zatiaľ takáto vízia nezaznela.

Iná vec je národný systém prepravy plynu – energetické spoločnosti už niekoľko rokov študujú nový trh s vodíkom a pripravujú plynárenské siete na jeho príjem a ďalšiu prepravu do krajín EÚ. Svet sa rýchlo mení a Ukrajina, ktorá v súčasnosti prechádza ťažkými a osudovými skúškami, musí byť iniciátorom týchto zmien.

Anna Bredychina, tlačová agentúra UNIAN)

(Finančné noviny sa nestotožňujú so všetkými názormi autorky)