Kazachstan včera, dnes a zajtra (1), výstava k tridsiatemu výročiu zavretia jadrovej strelnice

KARAGANDA – V Dome priateľstva v kazachstanskom meste Karaganda otvorili výstavu umelca a aktivistu hnutia proti jadrovým zbraniam Karipbeka Kujukova.

Je venovaná zavretiu jadrovej strelnice v regióne mesta Semipalatinsk v Kazachstane pred tridsiatimi rokmi 29. augusta 2021. Tá sa nachádza v Kazachstane na hranici regiónov Semipalatinsk, v súčasnosti východný Kazachstan, Pavlodar a Karaganda, 130 kilometrov severozápadne od Semipalatinska, na ľavom brehu rieky Irtyš.

Karipbek Teltaevič Kuyukov sa narodil v dedinke Jegindybulak , v Semipalatinskom regióne – kazašský umelec, ktorý maľuje perami a prstami. Aktivista medzinárodného protijadrového hnutia.

Narodil sa bez rúk v dôsledku toho, že jeho rodičia boli vystavení jadrovému žiareniu počas testov atómových bômb na jadrovom testovacom mieste Semipalatinsk.

Obrazy Karipbeka Kuyukova sú v súkromných a verejných zbierkach v Amerike, Japonsku a Nemecku. Vystavené sú  v Japonsku, USA, Nemecku, Turecku, Číne a Kazachstane. Obrazy umelca súvisia s jadrovou hrozbou pre ľudstvo.

“Moje obrazy sú krikom duše. Veď ja a moji rodičia sme živými svedkami jadrových pokusov. Jegindybulak, v ktorom som sa narodil sa nachádza doslova sto kilometrov od jadrovej strelnice. Pamätám si z detstva rodičia často cestovali do Semipalatinska, cestu si krátili cez step.  Samozrejme sa to prejavilo na nás. Cez svoje obrazy chcem ľuďom povedať aby chápali nebezpečenstvo jadrových zbraní. Predstavme si, že sa dostali do rúk teroristov. Preto celý môj život to je protijadrové hnutie, povedal Karipbek Kujukov pre tlačovú agentúru Kazinform.

Od roku 1949 do roku 1989 bolo na jadrovom testovacom mieste Semipalatinsk vykonaných najmenej 468 jadrových testov, pri ktorých bolo odpálených najmenej 616 jadrových a termonukleárnych zariadení vrátane: 125 atmosférických, z toho 26 pozemných, 91 vzdušných a 8 výškových); 343 podzemných jadrových skúšobných výbuchov, z toho 215 v štôlniach a 128 v studniach.

Uskutočnili sa tu aj desiatky hydro-jadrových a hydrodynamických testov, takzvaných „NRR“- neúplných reťazových reakcií. Celkový sila jadrových bômb testovaných v rokoch 1949 až 1963 na testovacom mieste Semipalatinsk bola 2 500 razy väčšia ako sila atómovej bomby zhodenej na Hirošimu. Tá mala silu 20 kiloton.

Kadrovú strelnicu v regióne mesta Semipalatinsk zavrel nariadením prezident vtedajšej Kazašskej sovietskej republiky Nursultan Nazarbajev 29. augusta 1991.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.