Kábul: k výbuchom sa prihlásil Islamský štát

KÁBUL / WASHINGTON – Výbuchy v Kábule viedli k najväčšej jednorazovej strate americkej armády za posledné roky. 

Podľa amerického ministerstva obrany pri bombových útokoch v blízkosti letiska v Kábule zahynulo 12 amerických vojakov a ďalších 15 bolo zranených. Podľa ministerstva zdravotníctva Afganistanu bolo pri teroristickom útoku zabitých viac ako 60 Afgancov a viac ako 140 bolo zranených.

K výbuchu došlo v dave Afgancov, ktorí sa zhromaždili pred bránami letiska v nádeji, že vyletí z Afganistanu. K druhému výbuchu došlo v blízkosti hotela;
Zahynulo 12 amerických vojakov, ďalších 15 bolo zranených.

Výbuchy zabili viac ako 60 obyvateľov Kábulu, viac ako 140 bolo zranených;
K zodpovednosti za výbuch sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

Američania varovali pred nebezpečenstvom nových teroristických útokov, ale rozhodli sa v evakuácii pokračovať.

Pri dvoch výbuchoch v blízkosti letiska v Kábule zahynulo 12 amerických vojakov a ďalších 15 bolo zranených. Na tlačovej konferencii to oznámil generál Frank Mackenzie, vedúci ústredného velenia USA.

Podľa neho explózie vykonali dvaja samovražední atentátnici, pravdepodobne z „Islamského štátu“.

Mackenzie oznámil, že po výbuchu nasledovala prestrelka. Generál ubezpečil, že evakuácia ľudí z Afganistanu bude pokračovať, pretože je potrebné evakuovať ďalších 1 000 amerických občanov.

Ide o prvé oficiálne údaje o úmrtiach amerických vojakov. Hovorca Pentagonu John Kirby predtým priznal, že v dôsledku teroristického útoku na kábulské letisko zahynuli americkí vojaci, neuviedol však presný počet.

Tieto jednorazové straty americkej armády sa stali najväčšími za posledné roky. Najväčšie jednotlivé obete v Afganistane utrpela americká armáda 6. augusta 2011, keď pri zostrelenom vrtuľníku CH-47 zahynulo 31 amerických vojakov a 7 príslušníkov afganskej armády.