Symboly Slovenska na V. svetových hrách nomádov

ASTANA – V hlavnom meste Kazachstanu sa odohrávajú V. svetové hry nomádov, alebo kočovníkov.

Program je tu.

Medzinárodné športové podujatie, ktoré sa po prvý raz konalo v Kirgizskej republike, získalo celosvetový status, pokrýva čoraz viac krajín a priťahuje pozornosť širokého publika nielen v Eurázii. Po prevode práva usporiadať ZOH na Kazachstan sa rozšíril zoznam krajín, v ktorých sa hry konajú.

Kočovníctvo alebo nomádstvo je spôsob života, ktorý preferuje neustále kočovanie z jedného miesta niekam inam pred usadlým životom na jednom mieste (napr v jednom meste, štáte atď.). Odhaduje sa, že na Zemi žije okolo 30 – 40 miliónov nomádov. Mnoho ľudských kultúr má svoju nomádsku tradíciu, ale tie sú v mnohých priemyselných krajinách sveta stále vzácnejšie. Existujú tri typy nomádov: lovci a zberači, ktorí kočujú medzi rôznymi loveckými revírmi.

Nomádstvo ako historicky ustálený sociálno-ekonomický systém rozvoja a ekonomický a kultúrny typ sa sformovalo v 2. tisícročí pred n. l. v eurázijskej a afroázijskej suchej oblasti.

Kočovný spôsob života bol založený na chove dobytka, pri hľadaní nových pasienkov sa ľudia presúvali mnoho kilometrov od hlavného miesta pobytu. Kočovné pastierstvo bolo dominantným spôsobom života v stepiach vnútornej Ázie po väčšinu jej histórie. Hoci ho vonkajší pozorovatelia často označovali za primitívnu formu hospodárskej organizácie vzhľadom na nižšiu produktivitu práce kočovníkov v porovnaní s poľnohospodármi, v skutočnosti išlo o sofistikovanú špecializáciu vo využívaní stepných zdrojov. Napriek tomu bol tento spôsob života stále zaostalý a cudzí okolitým usadlým civilizáciám. História nomádov a ich vzťahy s okolitými regiónmi vychádzali z toho, čo samotní nomádi akceptovali ako neoverené cykly ich pohybu, požiadavky chovu zvierat, ekonomické obmedzenia a základnú politickú organizáciu.

Fotografie: Ilias Omarov, Ministerstvo zahraničných vecí Kazašskej republiky.