V štátoch Texas a Ohio útočníci zabíjali streľbou

Obeťami streľby v amerických štátoch Texas a Ohio je 30 ľudí, viac ako 40 bolo zranených, informovala polícia. Uvádza to agentúra Reuters. 

Muž vyzbrojený puškou zahájil v sobotu 3. júla 2019 paľbu v obchode Walmart v meste El Paso v štáte Texas, blízko americko-mexickej hranice, zabil 20 ľudí a zranil 26, potom sa vzdal polícii. Úrady uviedli, že podozrivým je 21-ročný biely muž z mesta Allen v Texase, ktorý sa nachádza približne jeden kilometer od mesta El Paso.

V noci zo soboty na nedeľu podľa BBC v  meste Dayton, Ohio, neznáma osoba spustila paľbu v blízkosti jedného z mestských barov. BBC hovorí  deviatich mŕtvych a desiatkach zranených. Podľa polície je útočník mŕtvy.

Obete útoku prepravili do susedných nemocníc. Mestská polícia žiada kohokoľvek, kto bol blízko miesta tragédie, aby poskytol všetky informácie, ktoré pomôžu objasniť obraz tragédie.

Médiá citujúce zástupcov orgánov činných v trestnom konaní tiež uvádza meno podozrivého – Patricka Cruciusa.

Čo sa týka prípadu v meste El Paso, policajný šéf El Paso Greg Allen povedal, že úrady v súčasnosti študujú manifest napísaný strelcom a je pravdepodobné, že ide o zločin kvôli rasovej nenávisti. Úradníci odmietajú uviesť ďalšie podrobnosti a tvrdia, že vyšetrovanie prebieha.

Spojené štáty americké sú dnes takmer jedinou civilizovanou krajinou na svete, v ktorej je získavanie, nosenie a používanie zbraní normou. Majú najleiberálnejšie zákony v tejto oblasti.

Podľa všeobecnýсh federálnych zákonov platných pre všetkých občanov krajiny má priemerný Američan právo vlastniť: zbrane s krátkou hlavňou akými sú pištole a revolvery, zbrane s hladkými vrtmi akými sú lovecké pušky, poloautomatické a automatické pušky, brokovnice, automatické zbrane ako automatické, útočné pušky a guľomety odpaľovacie granáty, delostrelcké zbrane, tanky a iné obrnené vozidlá spolu  s vrtuľníkmi a lietadlami, na ktorých sú demonované raketové systémy. Zakázané sú zbrane veľkého kalibru a niektoré druhy streliva – pancierové, kumulatívne a neľudské strelivo.

Podľa agentúry Associated Press od začiatku tohto roku v dôsledku použitia strelých zbraní v USA zahynulo 125 nevinných ľudí.