Všetky Kimove kórejské ženy vytvárajú imidž

Severokórejský Kim Čong-un je ovplyvnený rôznymi ženami z jeho okolia. Napísal to  Christoph Naidhart v denníku Süddeutsche Zeitung.

Do Vietnamu prišiel Kim Čong-un so svojou sestrou Kim Yo-un, ako aj so svojou manželkou Lee Sol Žu a speváčka Hyun Son Wol. “Kimov otec Kim Čong Il bol dvakrát ženatý a mal dlhodobý vzťah s tromi milenkami, ale nikdy nechdil v prievode ženou,” poznamenáva denník.

Sestra Kim Čong-una bola štyri roky zodpovedná za oddelenie propagandy a agitácie Ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich. “Na prejavoch Kim je vždy tam, keď potrebuje podpísať dokumenty, vždy mu pomáha, dáva mu pero a prehodí stránky,” píše denník. “Kim Y-on má rozhodujúci význam pre Kimov obraz,” hovorí odborník na severnú Kóreu Jay-Son ((…)) preto sa sestra sa stará o to, aby sa cítil pohodlne pred kamerami a na medzinárodných podujatiach.

Spoločne so svojou manželkou Lee Sol, Zhu Kim predstavuje obraz mladého moderného páru v Severnej Kórei, pokračuje novinár. “Lee sa najčastejšie objavuje vo svetlých západných šatách a kabelkou od Chanel (…) Pre severokórejskú elitu Lee vytvorila nový obraz ženy, ktorý zriedka je za tieňom svojho manžela, ako to vyžaduje tradičná úloha ženy, podľa odborníkov má veľkú vplyv na svojho manžela,

Speváčka Hyun Son Wol má veľký vplyv. “Ale nie na Kimov obraz, zjednocuje krásnu Kóreu,” povedal expert Son. “Pred niekoľkými rokmi povedali, že sa podieľala na sexuálnom škandále, neskôr ju juhokórejské médiá oznámili jej popravu a potom sa zrazu stala jedným z hlavných predstaviteľov spojenia dvoch Koreí na olympijských hrách v roku 2018”, píše sa v novinách.

“Severná Kórea potrebuje pozitívny a menej ohrozujúci obraz,” hovorí expert Sohn. “Militantný obraz, v ktorom dominujú muži, nepomôže prekonať sankcie alebo zlepšiť vzťahy medzi Kóreou.”