Prezident Turkménska Berdymuchammedov podľa neoficiálnych zdrojov spomedzi podikateľov zomrel

Turkménsky prezident Gurbanguly Mjalikkujevič Berdymuchamedov zomrel. Uviedol to politológ a riaditeľ Centra pre monitorovanie eurázijských problémov Aslan Rubaev z rozhlasovej stanice „Govorit Moskvy“, citujúc miestny zdroj.

Povedal, že sa o tom dozvedel od turkménskych podnikateľov. Podľa nich ľudia pracujúci v špeciálnych službách povedal, že sa to stalo, keď bol prezident na dovolenke.

Poznamenal, že Gurbanguly Berdimuhamedov išiel na dovolenku 15. júla.

Pozrime sa čo píše nezávislý portál Turkmen news:  Dňa 15. júla oznámila štátna tlačová agentúra TDCH, že hlava štátu odišla na dovolenku a v prvý deň dokončil prácu na 11. diel knihy „Liečivé rastliny Turkménska“.

Štátna televízia ukázala krajine G. Berdymukhamedov, písať knihu a tráviť voľný čas s vnučkami. Pozorovatelia poznamenali, že táto reportáž  mohla byť natočený kedykoľvek, najmä preto, že prezident mal na sebe tričko s dlhým rukávom, hoci v Turkménsku v týchto dňoch je teplo 45 stupňov. Nezávislí novinári objavili prezidentský Boing s registračným číslom EZ-A007 v Nemecku. Fotografia parníku bola prijatá 12. júla na letisku v Norimbergu. Od februára 2019 existuje zákaz letov Turkmen Airlines do krajín EÚ.

V noci 20. júla bola ohlásená smrť prezidenta na kanáli YouTube Erkin Turkmenistan. Kanál vedie zo Švédska novinár a spisovateľ Akmuhammed Velsaparov. V správe sa autor odvolával na „korešpondentov v Turkménsku“. Príčinou smrti bolo zdanlivo akútne zlyhanie obličiek.

Tiež o smrti politika hlásil Telegram kanál, ktorý pokrýva život v arabských krajinách. Okrem toho miestny opozičný Youtube kanál oznámil, že prezident zomrel 20. júla.

V súčasnosti neexistuje žiadne oficiálne potvrdenie alebo odmietnutie týchto informácií. Objavilo sa v nedeľu neskoro večer.

Veľvyslanectvo Turkménska v Rusku oficiálne poprelo smrť prezidenta Gurbangulyho Berdimuhamedova z republiky, o ktorej predtým informovali viaceré médiá. „Toto je absolútna lož. Tieto správy vyvrátime, “- cituje vyhlásenie diplomatickej misie TASS..

Opozičné médium Kronika Turkménska priniesla alternatívnu verziu fám o prezidentovi. Podľa neho je matka hlavy štátu, ktorú liečia v Nemecku, vážne chorá. Videli tam jedno z prezidentských lietadiel.

Pred súčasným prezidentom vládol Turkmenbaši, pôvodým menom  Saparmurat Atajevič Nijazov. Prezidentom bol v rokoch 1991 – 2006.

Faktickým lídrom krajiny bol už od roku 1985, kedy sa stal prvým tajomníkom Komunistickej strany Turkménskej sovietskej socialistickej republiky. Stranu v roku 1991 premenoval na Demokratickú stranu Turkmenistanu. V roku 1999 ho vyhlásili za doživotného prezidenta Turkménska.

Vytvoril kult osobnosti, kalendárne mesiace nazval po sebe a svojej matke, premenoval dni v týždni a nechal postaviť v krajine množstvo vlastných sôch.

Jeho morálny kódex Ruhnama (Kniha duše) je povinným čítaním pre všetkých turkménskych školákov a študentov. Znalosť textu je podmienkou na absolvovanie skúšok, získanie zamestnania v štátnej správe, alebo na získanie vodičského preukazu.

Posledné roky svojho vládnutia investoval do okázalých projektov, akými boli umelé jazero v púšti Karakum, cyprusový les na zmenu púštnej klímy, lyžiarske stredisko a 40 metrov vysoká pyramída.

V roku 1997 podstúpil operáciu srdca na nemeckej klinike a 21. decembra 2006 zomrel na náhlu srdcovú príhodu.

Podľa rozhodnutia Bezpečnostnej rady ho v úrade prezidenta ho nahradil podpredseda vlády Gurbanguly Berdymuhammedow, aj keď podľa ústavy mal prezidentské právomoci prevziať predseda mažlisu (parlamentu) Öwezgeldi Ataýew. Generálny prokurátor však po Nyýazowovej smrti urýchlene vzniesol proti Ataýewovi trestné obvinenie a do dvoch hodín ho zatkli.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.