USA: náklady na Afganistan 2,31 biliónov USD

NEW YORK – Američania spočítali náklady na 20-ročnú vojenskú prítomnosť v Afganistane – dosiahli viac ako dva bilióny dolárov.

Informuje o tom Fox Business s odvolaním sa na údaje z projektu “Cost of War” na Brown University.

Americká vojenská misia v Afganistane sa skončí 31. augusta 2021. Prezident Joe Biden má v úmysle stiahnuť vojakov z krajiny. Konflikt, ktorý trvá takmer 20 rokov, stál Američanov 2,31 bilióna dolárov a experti z Brownovej univerzity predpokladajú, že náklady budú v blízkej budúcnosti len naďalej rásť.

Ďalšie náklady pôjdu na poskytovanie celoživotných platieb veteránom. Podľa odhadu, ktorý zverejnila profesorka školy Harvard Kennedy School Linda Bilmesová, by dlhodobé náklady na poskytovanie výhod zdravotnej starostlivosti a invalidity pre veteránov, ktorí slúžili v Afganistane a Iraku, mohli dosiahnuť 2,5 bilióna dolárov. USA navyše musia splatiť svoj vojnový dlh, ktorý by do roku 2050 mohol predstavovať úroky vo výške viac ako 8 biliónov dolárov.

Krajiny zúčastnené na konflikte utrpeli okrem peňažných strát aj tisíce ľudských obetí. Podľa ministerstva obrany slúžilo od októbra 2001 v Afganistane 800 000 amerických vojakov. Viac ako 6 000 Američanov zahynulo, ako aj 100 000 Afgancov. Počas vojenských oprácií bolo zranených ďalších 20 000 amerických vojakov.

Americký prezident Joe Biden oznámil svoj zámer stiahnuť americké jednotky z Afganistanu v apríli 2021. Svoje rozhodnutie vysvetlil tým, že Američania dokončili svoju misiu v Afganistane. Ani prevzatie moci v Afganistane Talibanom neovplyvní pozíciu USA. Washington plánuje úplne stiahnuť svoj kontingent do 31. augusta 2021.