Rusko: najbohatšia rodina majiteľov Wildberries

MOSKVA – Ruské vydanie časopisu Forbes predstavilo hodnotenie najbohatších rodín v Rusku. Celkovo bolo na zozname desať 10 rodín, ktorých majetok sa zvýšil o 16,1 miliardy dolárov na 42,9 miliardy dolárov.

Najbohatšia rodina v Rusku je prvý raz rodina najbohatšej ženy v krajine, generálnej riaditeľky Wildberries  Tatiany Bakalčuk. Fores poznamenáva sa, že spoločnosť bola pôvodne postavená ako rodinná, ale formálne všetkých 100 percent vlastní žena.

Až 31. decembra 2019 majiteľka spoločnosti previedol jedno percento na svoju manžela Vladislava, vďaka čomu boli zaradení do hodnotenia. Celkový majetok rodiny sa odhaduje na viac ako 13 miliárd dolárov.

Druhý riadok v zozname prevzala rodina Andreja Guryeva, príjemcu rodinnej dôvery, podpredsedu predstavenstva výrobcu hnojív Phosagro. Celkový majetok tohto podnikateľského klanu je 6,9 ​​miliardy dolárov.

Tretiu pozíciu obsadila rodina Arkadija Rotenberga, ktorá trónila minuloročnému hodnoteniu. V priebehu roka sa jej majetok zvýšil o 500 miliónov dolárov – na 5,95 miliardy dolárov.

„Uplynulý rok bol ako celok úspešný pre všetky rodiny v rebríčku Forbes. <…> Zo všetkých účastníkov tohto hodnotenia mali iba Gutserievovci smolu – Michail Guceriev v júli 2021 spadal pod sankcie EÚ voči Bielorusku a v auguste pod sankcie Spojeného kráľovstva. Miliardár zaplatil za priateľstvo s Alexandrom Lukašenkom, ”zdôrazňuje Forbes.

Zoznam obsahuje aj rodiny Gucerievovcov, Jevtušenkovcov, Šajmievovcov, Rachimkulovcov, Bažaevovcov, Linnikovcov a Sarkisovcov.