Ukrajinský veľvyslanec vo Veľkej Británii pripustil, že Ukrajina bude flexibliná voči členstvu v NATO

LONDÝN – Ukrajina sa môže vzdať členstva v NATO, aby sa vyhla vojne s Ruskom, povedal Vadim Pristaiko a dodal, že “hlasy z NATO” už dlho tlačia jeho krajinu k takémuto kroku. Kyjev toto vyhlásenie čoskoro upresnil.

Ukrajina sa môže vzdať vyhliadky na vstup do NATO, aby sa vyhla vojne s Ruskom, povedal ukrajinský veľvyslanec v Británii Vadim Pristaiko v rozhovore pre rádio BBC v pondelok 14. februára. Veľvyslanec nepoužil slová vzdať sa , ale správať sa flexibilne. BBC vysielala nepresný preklad. Pred časom britská ministerka zahraničných vecí Elizabeth Mary Trussová spôsobila trapas počas rokovania s ministrom zahraničných vecí Ruskej federácie Sergejom Lavrovom.

“Uznávate suverenitu Ruska nad Rostovskou a Voronežskou oblasťou?” „Británia nikdy neuzná suverenitu Ruska nad týmito regiónmi,“ odpovedala po krátkej odmlke ministerka zahraničných vecí. Pritom sa jedná o západné časti Ruskej federácie.

Ukrajina nie je členom NATO ani inej obrannej aliancie. Ďalšie vysvetlenie výroku poskytol veľvyslanec Ukrajiny vo Veľkej Británii Vadim Pristaiko denníku Evopejskaya Pravda. Zdôraznil, že jeho predchádzajúce vyhlásenie bolo výsledkom nedorozumenia.

“Euroatlantické smerovanie Ukrajiny je zakotvené aj v ústave. Nemôžeme ale teraz počítať s podporou NATO v prípade konfliktu s Ruskou federáciou, pretože nie sme jej členom,” povedal.  Pristaiko tvrdí, že aby sa vyhla vojne, Ukrajina je pripravená na kompromisy, „v podobe mierových rokovaní“. “Musíme hľadať iné možnosti, ktoré nám umožnia prežiť,” vysvetlil Pristaiko.

Hovorca Ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny Oleg Nikolenko povedal, že slová veľvyslanca boli vytrhnuté z kontextu. “Preto sa otázka bezpečnostných garancií stáva pre našu krajinu kľúčovou. Bezpochyby najlepšou ochranou by bol okamžitý vstup Ukrajiny do NATO. Hrozby pre Ukrajinu však existujú tu a teraz, preto je hľadanie odpovede na otázku garancií zásadnou témou,“ vyhlásil pán Oleg Nikolenko.

Hovorca prezidenta Sergej Nikiforov sa domnieva, že veľvyslanec Pristaiko by mal vysvetliť svoje slová o možnosti odmietnutia vstupu Ukrajiny do NATO.

“Pán veľvyslanec použil slovo ‘flexibilita’. Myslím si, že stojí za to dať mu príležitosť vysvetliť, čo tým myslel, skôr ako vyvodí akékoľvek závery,” uviedol v komentári pre tlačovú agentúru UNIAN.

V nedeľu prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenkyj pozval pána prezidenta Josepha Bidena na návštevu Ukrajiny.