Nigéria: ropná spoločnosť má prvý raz zisk

LAGOS – Štátna ropná spoločnosť Nigérie (NNPC) vykázala svoj prvý čistý zisk (zostatok zisku po odpočítaní povinných platieb do rozpočtu krajiny) po 44 rokoch.

Tento podnik zarobil v roku 2020 287 miliárd nair (698 miliónov dolárov) a teraz je komerčne dostupný, píše Bloomberg.

Štátna ropná spoločnosť Nigérie bola založená v hlavnom meste krajiny Abuja v roku 1977 s cieľom ťažiť a predávať suroviny v Afrike. Prezident Muhammad Bukhari 26. augusta oznámil, že podnik získal prvé zisky od otvorenia. Spoločnosť v roku 2019 utrpela straty 1,7 miliardy nairi (4,1 milióna dolárov) a o rok skôr 803 miliárd nair (2 miliardy dolárov).

NNPC prvýkrát zverejnila svoje výsledky auditu v roku 2019, po rokoch práce v utajení kvôli obvineniam z korupcie. Keď sa prezident Bukhari v roku 2015 dostal k moci, zaviazal sa zvýšiť transparentnosť štátnych korporácií vrátane štátnej ropnej spoločnosti. V auguste podpísal nový zákon o ropnom priemysle (PIA), ktorý zaregistruje NNPC ako komerčne orientovanú organizáciu. Nové pravidlá stanovujú, že „spoločnosť platí primeraný podiel licenčných poplatkov, poplatkov, nájomného, ​​daní a iných platieb splatných vláde a že väčšinu svojich ziskov musí vyplácať na dividendách [akcionárom] po tom, ako vlastní 25 percent na reinvestície , “podľa správy audítora. KPMG. Podľa prezidenta Nigérie bol NNPC poverený „zverejňovaním audítorských účtovných závierok v súlade s požiadavkami zákona a pri dosahovaní našich cieľov transparentnosti a zodpovednosti vládnych agentúr“.

Generálny riaditeľ NNPC Mele Chiari uviedol, že prijatím zákona o PIA majú jednotlivci možnosť získať podiel v spoločnosti. Pred transformáciou z verejnej spoločnosti na spoločnosť s ručením obmedzeným mala NNPC iba štátnych akcionárov – federálnu vládu, vlády štátov a obce.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) nedávno informovala, že podiel Afriky na globálnych emisiách uhlíka do roku 2040 vzrastie z dvoch na 4,5 percenta v dôsledku populačného a ekonomického rastu. Krajiny na kontinente budú musieť vynaložiť miliardy dolárov na ropné rafinérie, aby znížili znečistenie. Prezident Nigérie však uviedol, že PIA plánuje postupné ukončenie spaľovania plynu na podporu cieľov Parížskej dohody o zmene klímy. Hlava štátu navyše uviedla, že zákon pomôže krajine zapojiť sa do globálnej energetickej transformácie, pretože stanovuje investície do obnoviteľných zdrojov energie.

Nigéria, najľudnatejšia krajina Afriky, má štyri rafinérie s celkovou kapacitou 445 000 barelov denne. Nízka produktivita týchto tovární robí krajinu úplne závislou na dovoze benzínu a schémy prirážok NNPC, ktoré obsahujú ceny domáceho paliva, krajinu stoja aj miliardy dolárov. Na jar prezident sľúbil, že začne s postupným znižovaním dotácií a umožní súkromným spoločnostiam dovážať palivo. V súčasnosti je však NNPC jedinou spoločnosťou, ktorá nakupuje ropu v zahraničí.