Sedem pravidiel správneho investovania
Mnoho investorov po otvorení maklérskeho účtu nevie, ako ďalej. Na to, aby ste urobili prvé kroky, však nepotrebujete mať vzdelanie finančníka.
1. Ovládajte finančné plánovanie
Najprv sa rozhodnite, aké finančné prostriedky budete investovať do cenných papierov. Nezabudnite, že akciový trh nesie viac rizík ako napríklad bankové vklady, preto na začiatok odporúčam vytvoriť takzvaný bezpečnostný vankúš, ktorý je možné uložiť v banke, a až potom začať kupovať cenné papiere. Investujte na burze iba peniaze, ktoré si môžete dovoliť stratiť.
Často môžete počuť vetu: „Nemám dostatok peňazí na investovanie.“ V skutočnosti nie je potrebné začínať s miliónom dolárov, pretože dostatočne malé množstvo je možné akumulovať postupne. Napríklad urobte pravidlo, že budete každý mesiac odkladať úroky z vkladu a potom, čo nazbierate požadovanú sumu a investujete ju do cenných papierov, môže byť zisk z vkladu použitý na nové nákupy na akciovom trhu. Preskúmajte tiež možnosti aplikácie mobilného bankovníctva: pravdepodobne existujú programy na šetrenie finančných prostriedkov, pomocou ktorých môžete každý mesiac uložiť určitú čiastku na samostatný účet.
2. Zaškoľte sa
Nebuďte leniví sa učiť, najmä preto, že teraz existuje čoraz viac bezplatných zdrojov od spoľahlivých organizácií. Vaša banka alebo maklér pravdepodobne ponúka bezplatné školiace zdroje: články v mobilnej aplikácii, kanál Telegram s analytikou, e-mailové bulletiny a ďalšie.
Spočiatku sa môže zdať, že materiály o ekonómii a akciovom trhu sú náročné, ale čím pravidelnejšie sa budete učiť, tým rýchlejšie zvládnete základy a potom už učenie nebude náročné, ale skôr vzrušujúca úloha. Pri skúmaní sveta investícií sa súčasne dozvedáme veľa o svete okolo nás: ako funguje ekonomika v iných krajinách, ako spoločnosti pôsobia v rôznych oblastiach a dokonca aj to, ako sa investori správajú za rôznych okolností.
3. Investície so svojimi deťmi
Mnoho dnešných dospelých v škole nenaučili základy finančnej gramotnosti, takže ich môžete študovať so svojimi deťmi – teraz je na to veľa fascinujúcich zdrojov. Môžete sa napríklad zúčastniť online olympiád alebo hrať finančné spoločenské hry ako Monopoly alebo Cash Flow.
Mimochodom, maklérsky účet si môžete otvoriť po dosiahnutí veku 18 rokov, preto ak od tohto veku začnete pravidelne sporiť v malých čiastkach, vypestujete si zvyk a počas štúdia na univerzite je celkom možné získať počiatočná platba za byt alebo auto.
4. Rozšírte si obzory
Investovanie je rozhodne jednoduchšie pre tých, ktorí majú širší obzor. Bude pre vás jednoduchšie predpovedať pohyb konkrétnej akcie, zdržať sa nákupu cenných papierov spoločnosti s nespoľahlivým vedením, vybrať si emitenta zo sféry, ktorá bude pravdepodobne čoskoro na vzostupe.
Príspevok k vášmu finančnému výsledku prinesie nielen investičné školenie, ale vzdelávanie vo všeobecnosti. Mimochodom, rád by som vyzdvihol štúdium cudzích jazykov, najmä angličtiny. Celý svet hovorí po anglicky, práve na ňom je publikovaný obrovský prúd noviniek, takže takéto znalosti budú určite užitočné pre každého investora.
5. Vyťažte maximum z finančných mobilných aplikácií
Mobilné aplikácie sa môžu stať vašimi skutočnými pomocníkmi, neignorujte ich užitočné funkcie. Bankové aplikácie vám pomôžu analyzovať vaše výdavky, začať systematicky sporiť, ušetriť peniaze nákupmi od partnerov a ušetrené peniaze je možné investovať iba do cenných papierov. V investičných aplikáciách je spravidla veľa užitočných vzdelávacích informácií, existuje tiež veľa potrebných funkcií: napríklad si môžete vytvoriť zoznam vybraných akcií a sledovať ich cenu, nastaviť upozornenie na pohyby cien – aplikácia vás upozorní, keď sa dosiahne požadovaná hodnota, alebo si vyberiete dlhopis podľa splatnosti a podobne.
6. Investujte s priateľmi a rodinou
Investovanie s rovnako zmýšľajúcimi ľudí je zaujímavejšie a jednoduchšie. Diskutujte o finančných nástrojoch s priateľom, ktorému ešte nerozumiete, možno im rozumie lepšie ako vy. Podeľte sa so svojimi blízkymi o svoje stratégie, zistenia, zlyhania – často je vďaka diskusiám jednoduchšie dospieť k produktívnemu rozhodnutiu a vyhnúť sa impulzívnym činom.
7. Starostlivo zvážte svoju investičnú stratégiu
Neinvestujte náhodne, určite sa rozhodnite pre investičnú stratégiu. Najprv si stanovte konkrétny časový horizont. Je lepšie investovať dlhodobo, do krátkodobých transakcií sú spravidla úspešní iba profesionálni obchodníci. Diverzifikujte svoje portfólio – čím diverzifikovanejšie bude jeho zloženie, tým bude menšia pravdepodobnosť, že pôjde o vážne čerpanie. Ak dôjde k čerpaniu, neprepadajte panike a neponáhľajte sa všetko predať, akcie spoľahlivých spoločností majú tendenciu sa zotavovať aj po silných pádoch. Tiež neodporúčam investovať s požičanými prostriedkami.
Investície nie sú len potenciálnym príjmom, ale aj príležitosťou rozšíriť si obzory a nájsť nových podobne zmýšľajúcich ľudí. Keď to zhrniem, dám niekoľko užitočných rád: pri honbe za ziskovosťou nezabúdajte na riziká, pretože čím vyššia ziskovosť, tým vyššie riziká. Nezabudnite investovať iba so spoľahlivými účastníkmi trhu s príslušnou licenciou: jeho dostupnosť môžete kedykoľvek skontrolovať na webovej stránke Národnej banky Slovenska, alebo zahraničnej centrálnej banky. Overujte si, či sprostredkovateľ investovania má licenciu.