Riaditeľ Inštitútu pre USA a Kanadu Valeryj Garbuzov o stratených ilúziách minulých čias

MOSKVA – Rusko potrebuje k sebapoznaniu vedomosti, nie mýty. Napísal v Nezavisimoy gazete Valerij Garbuzov.

Uplynulá éra si so sebou berie veľa: ilúzie a nádeje zomierajú, mýty sa rúcajú, objavuje sa nová realita, mení sa prostredie spoločenského života. Zabúdanie na to, čo žilo po generácie.

Vládnuce elity autoritárskych a totalitných politických režimov často zámerne formovali utopické myšlienky a mýty, účelovo šírené medzi masami. Takáto masívna manipulácia s vedomím spoločnosti okamžite dáva vznik utopickému obrazu vnímania sveta medzi miliónmi ľudí, vďaka čomu je možné v mene konkrétneho cieľa spájať rôznorodé politické a sociálne skupiny okolo národného lídra. Je to však aj silný nástroj na dlhodobé udržanie osobnej moci. A ruské dejiny nie sú v žiadnom prípade výnimkou.

Nie je žiadnym tajomstvom, že náboj zahraničnopolitickej rozpínavosti Rusko nikdy neopustilo a prenasledovalo ho počas celého jeho historického vývoja. Práve on sa stal jedným z motorov formovania ruského štátu.

Tento trend sa prejavil v rokoch existencie ranofeudálneho staroruského štátu Kyjevská Rus v 9. – 12. storočí a v špecifickom období feudálnych sporov v 12. – 15. storočí a v čase moskovského centralizovaného štátu 15. – 18. storočia a po vzniku Ruskej ríše v roku 1721, keď sa euroázijský kontinentálny rozpínavosť stal stredobodom často agresívnych zahraničnopolitických aktivít Ruska, ktoré ho na začiatku 20. storočia premenili na najväčšiu svetovú veľmoc.

Mýtus o svetovom komunizme

Boľševici, ktorí sa dostali k moci v októbri 1917, sa s nadšením chopili zástavy ruskej kontinentálnej rozpínavosti. Pravdaže, dali tomu komunistickú farbu a celosvetovú mierku.

Po ruskej revolúcii v roku 1917 prijala vládnuca elita mladej sovietskej republiky expanzívnu myšlienku svetovej proletárskej revolúcie, v ktorú z celého srdca verili prví sovietski boľševici (Zinoviev a Kamenev, Lenin a Trockij, Stalin a Bucharin). Málokto z nich pochyboval, že po októbri 1917 po Rusku vypukne vo zvyšku sveta revolučný požiar a celá Európa (a dokonca aj Amerika) bude určite sovietska.

Zvláštny revolučný radikalizmus potom prišiel od Trockého, ktorý sa vyhlasoval za hlavného organizátora Októbrovej revolúcie a ideológa permanentnej revolúcie – nepretržitého revolučného procesu v celosvetovom meradle.

S cieľom zorganizovať svetovú revolúciu v roku 1919 bola v Moskve vytvorená jej centrála Kominterna, ktorá si vytvorila vlastné sekcie – národné komunistické strany a zmenila sa na zahraničnopolitický nástroj rýchlo rastúceho sovietskeho impéria. Čoskoro sa však ukázalo, že táto myšlienka je len prázdnym mýtom, nerealizovateľnou utópiou. V roku 1943 Kominterna pod tlakom spojencov v protihitlerovskej koalícii oznámila svoje rozpustenie.

Sovietska mytológia

Štátna propaganda ZSSR v 60. a 70. rokoch bola postavená na niekoľkých trikoch, ktoré formovali sovietsku zahraničnopolitickú mytológiu.

Jednou z nich bola téza, že americký imperializmus ovládol celú zemeguľu a zabránil zvyšku sveta napredovať k svetlej komunistickej budúcnosti. O tom, že zahraničná politika ZSSR v rokoch studenej vojny bola jeho zrkadlovým obrazom, dnes už málokto pochybuje. Tieto dve superveľmoci sa navzájom držali vzadu a prakticky využívali rovnaké nástroje na vytváranie vlastných sfér globálneho geopolitického vplyvu.

Zároveň sa v sovietskej vedeckej a náučnej literatúre rozšírila ďalšia téza – o historickej záhube kapitalizmu, ktorý vstúpil do svojej poslednej etapy – imperializme, a o troch centrách medziimperialistických rozporov (Spojené štáty americké, západná Európa a Japonsko), ktorých akumulácia povedie k jeho nevyhnutnej smrti a víťazstvu svetového komunizmu.

Hlavné oddiely antiimperialistického hnutia boli vyhlásené za tri hlavné oslobodzovacie prúdy: krajiny socialistického tábora, svetové komunistické hnutie a národnooslobodzovacie, antikoloniálne hnutie, prostredníctvom ktorého úsilia sa vytvorila mocná imperialistická priehrada, ktorá bráni pokrok ľudstva by mal byť zničený.

Zhoršenie rozporov imperializmu, rozpad jeho koloniálneho systému, zintenzívnenie politickej reakcie, hlboká kríza buržoáznej politiky a ideológie boli vyhlásené za symptómy „všeobecnej krízy kapitalizmu“, ktorá zachvátila západnú spoločnosť. Táto utopická teória existuje už desaťročia, šíri sa po celom ZSSR a krajinách socializmu a nikdy nie je spochybňovaná.

Takéto utopické dogmy boli zakotvené v Tretom programe KSSZ prijatom na 22. zjazde KSSZ v roku 1961, zameranom na vybudovanie komunizmu do 20 rokov, a v jeho novom vydaní prijatom 27. zjazdom strany v roku 1986, ktorý vychádzal z tzv. utopická doktrína „rozvinutého socializmu“ .

Ideologická plachosť neodstrániteľnej sovietskej straníckej štátnej elity, ktorá spoločnosť uvrhla do sveta ilúzií, viedla zakaždým k vytvoreniu falošného obrazu sveta.

Evolúcia kapitalizmu

Realita však (ako to už často býva) sa ukázala byť úplne iná. „Všeobecná kríza kapitalizmu“ nikdy neviedla k víťazstvu svetového komunizmu. Naopak, Sovietsky zväz sa pod ťarchou vnútorných hlbokých rozporov rozpadol a spolu s jeho rozpadom sa zrútil aj systém socializmu, ktorý sa dostal do slepej uličky. Svetové komunistické hnutie sa ocitlo v hlbokej kríze, nikdy nedosiahlo svoj cieľ.

Na Západe bola situácia iná. Prekonaním kríz západný kapitalizmus nezomrel, ale vyvinul sa prevažne socialistickým a neoliberálnym smerom. Podľa pravidla „ak chceš prežiť, zmeň sa“ sa stávalo stále viac regulované štátom, čoraz humánnejšie a atraktívnejšie pre vlastných občanov. Spoločenská zodpovednosť štátu a podnikania sa stala normou západného sveta.

Táto schopnosť kapitalizmu sa pod vplyvom kríz rýchlo prispôsobiť, zbaviť sa vlastných nerestí, neustále sa rozvíjať a zdokonaľovať, sa ukázala byť mimo vízie „pozorujúcich“ sovietskych mysliteľov.

Staré piesne o hlavnej veci

Dnes, na vlne protizápadných nálad v atmosfére pseudovlasteneckého šialenstva, ktoré zachvátilo obyvateľstvo Ruska, ktoré pravidelne počúva „staré piesne o tom hlavnom“ a ktoré s úžasnou ľahkosťou, naivne a bezmyšlienkovito vníma tézy totálnej štátnej propagandy, vznikajú nové mýty a s nimi sa formuje moderné utopické vedomie. Tieto mýty dňom i nocou propaguje nová generácia dobre platených profesionálnych politických manipulátorov a početní moderátori televíznych talkshow.

V podmienkach plazivej obnovy stalinizmu ich snahy zavádzajú nové dogmy – o kríze globalizácie a celom „anglosaskom“ svete (čo by to znamenalo v 21. storočí?), o novej antikoloniálnej revolúcii. (na svete zostalo len 17 kolónií!), o strate americkej dominancie (a to po rozpade ZSSR?), o veľkej svetovej protiamerickej revolúcii, o úpadku Západu vôbec ( druhý príchod „všeobecnej krízy kapitalizmu“?!).

Pre takéto tvrdenia musia existovať pevné dôvody. existujú? Skúsme na to prísť.

Neformálne impériá moderného sveta

Dominancia USA je objektívnym, neustále pôsobiacim faktorom, ktorý od začiatku 20. storočia začal proces ich formovania a existuje (na hlboký smútok novodobých domácich pseudopatriotov) dodnes. Je pravda, že rozsah tohto faktora, ako aj povaha a formy jeho prejavu sa vyvinuli.

Za takmer 250-ročné obdobie svojej existencie a rozvoja sa vďaka globálnej expanzii USA v 20. storočí stala „neformálnou ríšou moderného sveta“, ktorá preniká do seba a súčasne integruje takmer všetky krajiny a kontinenty. . Práve to sa stalo dlhodobým strategickým kurzom USA – „národa všetkých národov“ a superveľmoci moderny.

Dnes sú Spojené štáty americké, ktoré produkujú 25 % svetového priemyselného HDP, naďalej ekonomickým gigantom moderného sveta. S pomocou 12 vojensko-politických blokov a viac ako 1000 vojenských základní a zariadení nachádzajúcich sa v strategicky dôležitých regiónoch sveta si zabezpečujú globálnu dominanciu: americká vojenská prítomnosť je zaznamenaná vo viac ako 80 krajinách sveta.

Spojené štáty americké sú jadrovou superveľmocou, ktorá si udržiava globálne vedúce postavenie v oblastiach ako globálna ekonomika, financie, armáda, inovácie, priame investície a kultúra. Stále si zachovávajú svoju atraktivitu, o čom svedčia nevyčerpateľné masové toky prisťahovalcov zo všetkých kontinentov. Každý rok prichádza do USA približne 1 milión ľudí.

S viac ako 70 % (8150 ton) svetových zlatých rezerv sú USA nesporným lídrom v oblasti zlatých rezerv. To vám umožňuje udržať si pozíciu amerického dolára ako svetovej meny. A hoci dnes jej spoľahlivosti veria len 3 % Rusov (paradox: približne 60 % ruských občanov si svoje úspory necháva v dolároch, ktorých objem je rekordných 226,6 mld.!), z dlhodobého hľadiska je to stále najpopulárnejšia a najstabilnejšia mena na svete – hlavná svetová rezervná mena.

Americká globálna dominancia vyvoláva rôzne reakcie – od odmietnutia až po podporu. Vo svete takmer 70 % populácie uznáva vodcovstvo Spojených štátov a vo všeobecnosti sa k tejto moci stavia pozitívne. Antiamerikanizmus zároveň vždy sprevádzal hnutie Spojených štátov na ceste na geopolitický summit. Vytrvalé odmietanie tejto superveľmoci dnes pretrváva v krajinách ako Jordánsko, Čína, Palestína, Pakistan, Libanon, Severná Kórea, Rusko, Bielorusko, Kuba, Rakúsko, Slovinsko, Venezuela, Irán.

Protiamerická zahraničná politika ZSSR, zameraná na pôsobenie proti USA a celému Západu, pomohla svojho času vytvoriť alternatívne socialistické impérium, ktoré trvalo len niekoľko desaťročí a zrútilo sa pre vlastnú neživotaschopnosť. Jeho globálny kolaps mal byť dobrou lekciou pre celé ľudstvo.

Akékoľvek pokusy dať dokopy novú protiamerickú koalíciu v globálnom meradle (dnes tvrdohlavo podniknuté ruskými úradmi, ktorých sa zmocnila túžba „vrátiť, čo bolo stratené“), pravdepodobne nepovedie k úspechu. Záujmy väčšiny štátov sveta sú príliš integrované do tých amerických, vytvárajú medzi nimi strategickú vzájomnú závislosť a odrádzajú tak akýkoľvek agresívny antiamerikanizmus.

Po tom, čo Čína vyzvala Spojené štáty a začala ich vzostup pred viac ako 40 rokmi, kráča podobnou cestou ako USA a dobýva stále viac nových trhov a sfér vplyvu po celej planéte. Po premene na svetovú továreň je táto mocnosť na pokraji transformácie na druhú „neformálnu ríšu moderného sveta“, hlavného (po páde ZSSR) globálneho konkurenta Spojených štátov. Faktory, ktoré zaisťujú čínsku imperiálnu budúcnosť, však budú pravdepodobne odlišné.

Podľa makroekonomických prognóz môže Čína v najbližších 10 rokoch predbehnúť Spojené štáty v nominálnej veľkosti ekonomiky. Tento proces bude sprevádzať boj jüanu proti doláru a jeho možné vytesnenie z pozícií svetovej rezervnej meny. stane sa to? Na túto otázku je stále ťažké odpovedať. Ale aj keby sa tak stalo, svet nepochybne čaká veľká zmena.

Na planéte teda dnes existujú len dve neformálne ríše – USA a Čína. Rusko je bývalé impérium, dedič sovietskej superveľmoci, ktoré prežíva mimoriadne bolestivý syndróm náhle stratenej imperiálnej veľkosti.

Skutočnosť, že Rusko má dnes výrazný postimperiálny syndróm, je skôr tragickým vzorom ako historickou anomáliou. Jeho zvláštnosťou je, že sa neobjavil hneď po rozpade ZSSR v roku 1991, ale prejavil sa až oveľa neskôr, keď sa k moci dostal Putin. Po viac ako 30 rokoch začal hroziť oneskorený syndróm, ktorého možnému vzniku sa predtým neprikladal veľký význam.

Tri geopolitické programy

V dnešnom svete existujú len tri mocnosti s vlastnými globálnymi programami: USA, Čína a Rusko.

V prvom rade Spojené štáty, ktoré počas svojej histórie formovali svoj vlastný geopolitický program založený na ideách americkej výnimočnosti a mesianizmu, univerzalizmu amerických hodnôt, americkej dominancie a nepopierateľného vodcovstva. Presadzovaním politiky globálnej expanzionizmu, šírením vlastných hodnôt a inštitúcií za hranice, ktoré sa v druhej polovici 20. storočia premenili na neformálne impérium moderného sveta, si dlhodobo zabezpečili status hlavnej superveľmoci. planéta.

Čína sa relatívne nedávno vydala na cestu formovania vlastného globálneho kurzu. Jeho hlavnými etapami boli reformy Teng Siao-pchinga, politika Jeden pás – jedna cesta a koncepcia „Vytvorenie komunity so spoločným osudom pre ľudstvo“. Všetky sú tak či onak zamerané na dosiahnutie vedúcej pozície Nebeskej ríše na ceste k svetovému pokroku.

Jedna vec je jasná: USA a Čína sú dve neformálne impériá moderného sveta. Navyše, obe tieto ríše, zrodené v rôznych častiach sveta, v rôznych obdobiach, sú si veľmi podobné, pokiaľ ide o spôsoby šírenia ich globálneho vplyvu. Nie je náhoda, že hlavná konfrontačná os moderného sveta leží práve medzi nimi.

Rusko má svoju vlastnú – špeciálnu – obežnú dráhu. Ako hlavný dedič sovietskej superveľmoci vytvorenej na troskách Ruskej ríše sa stal rukojemníkom vlastného imperiálneho komplexu. Presne to vysvetľuje jej súčasné zahraničnopolitické správanie a problémy, ktoré svetu prináša.

Nie je žiadnym tajomstvom, že po rozpade koloniálnych impérií vo všetkých metropolách prevládala nevyhnutná nostalgia za stratenou veľkosťou – takzvaný postimperiálny syndróm. Vznikla takmer okamžite, keď bolo jasné, že bývalá koloniálna veľmoc sa rúca.

Napríklad Winston Churchill nebol veľmi spokojný s víťazstvom v druhej svetovej vojne, pretože sa stalo niečo, na čo zjavne nebol pripravený. Vyrastal a formoval sa v Britskom impériu a nemohol akceptovať skutočnosť, že toto impérium sa pred jeho očami rozpadá. To isté možno povedať o jeho súčasníkovi – generálovi Charlesovi de Gaulleovi. Vychovaný vo francúzskej spoločnosti s imperiálnym vedomím si nevedel zvyknúť na to, že Francúzsko jednu po druhej nenávratne stráca svoje kolónie. Ale po prekonaní svojich imperiálnych pocitov sa im stále podarilo prispôsobiť sa zásadne novej situácii.

Rusko, ktoré dnes prechádza mimoriadne bolestivým postimperiálnym syndrómom, sa tiež snaží sformovať svoj vlastný globálny geopolitický program. Ale stále je príliš nestabilný, nestabilný a eklektický. Posúďte sami: program (skôr súbor smerníc) je založený na zmesi myšlienok eurázianizmu, „ruského sveta“, na agresívnom antiamerikanizme, konfrontácii s unipolárnym svetom a „rozpadajúcim sa“ Západom ako celkom.

Obsahuje aj myšlienky „suverénnej demokracie“, „hĺbkového ľudu“, túžby po tradičných hodnotách a pravoslávnej viery. Všetka takáto zmes je držaná na konzervatívnom lepidle, ktoré spája jej odlišné zložky. V niektorých ohľadoch sa tento hlupák podobá protizápadným ideologickým vynálezom spred takmer 200 rokov – „teórii oficiálnej národnosti“ grófa Sergeja Uvarova, stáleho prezidenta Ruskej cisárskej akadémie vied a ministra verejného školstva na čiastočný úväzok. 30 rokov. Jeho triáda „Pravoslávie. Autokracia. Narodnosť“ bola ideologickým stelesnením ruského monarchizmu, ktorý spolu s pravoslávím a autokratickou mocou zabezpečenou podporou ľudu údajne pôsobia ako spoľahliví garanti existencie a veľkosti Ruska.

Čo sa týka konzervativizmu, ktorý tak obľubujú súčasné ruské úrady, nie je to také jednoznačné. Vo svete neexistuje jediný, nadčasový a univerzálny konzervativizmus. Ide o plynulý jav, jeho predmety ochrany sú rôzne, v rôznych krajinách je to individuálne. A konzervativizmus, ktorý bol kedysi v Rusku na začiatku 20. storočia a dnes sa niekedy berie za vzor, ​​je v súčasných podmienkach sotva vhodný.

Moderné Rusko, ktoré sa ukázalo ako hlavný nástupca sovietskej superveľmoci a je nostalgické za svojou bývalou veľkosťou a strateným vplyvom, v súčasnosti zažíva oneskorený postimperiálny syndróm, napriek svojmu malému podielu na svetovej ekonomike, stále má silného expanzionistu. náboj a ambície globálneho geopolitického vplyvu, ktorý ešte nebol odhalený.

Moderné Rusko, ktoré má bohaté skúsenosti s komunistickou rozpínavosťou spojenou s činnosťou Kominterny, rýchlo si vytvorilo sféru vlastného regionálneho a globálneho vplyvu po víťazstve v druhej svetovej vojne a okamžite ju stratilo rozpadom ZSSR, sa snaží neúspešne neskoro sa pomstiť.

Za týmto účelom iniciovala vytváranie nových integračných združení (ODKB, EAEU, SCO, BRICS), čím si vytvárala vlastné geopolitické polia a priestory. Rovnaké ciele sledovala aj kedysi úspešná energetická stratégia Ruska, ktorá bola vo svete vnímaná nielen ako nástroj na zabezpečenie spoľahlivých trhov s energetickými zdrojmi, ale aj ako kľúčový prvok pri organizovaní vlastných sfér globálneho vplyvu.

V snahe zhromaždiť okolo seba na protizápadnej platforme bývalé koloniálne a utláčané národy krajín Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky a zapojiť ich do boja proti krajinám „zlatej miliardy“, ktorá presadzuje svoju svetovú nadvládu a už desaťročia dominuje svetu, Rusko dnes tvrdí, že je lídrom „globálnej väčšiny“.

Zatiaľ však nedokázala konkurovať Spojeným štátom a Číne a stať sa samostatnou geopolitickou protizápadnou lokomotívou. A s pomocou novovytvorenej štátnej mytológie je nepravdepodobné, že by to bolo možné.

Účel toho všetkého je celkom zrejmý – ponorenie vlastnej spoločnosti do sveta ilúzií a sprevádzané veľmocenskou a vlasteneckou rétorikou, neskrývané a zámerné neobmedzené udržanie moci za každú cenu, zachovanie majetku a politického režimu súčasnou vládnucou elitou a s ňou integrovaná oligarchia.

V podmienkach informačného veku, nahrádzajúceho realitu ilúziami, sa zdalo, že Rusko zamrzlo v minulosti, stále sa spoliehalo na cára-kňaza alebo inú pevnú ruku najvyššej moci, pričom sa neúspešne pokúšalo získať späť svoju bývalú veľkosť, stratené majetky a svetový vplyv.

V tejto súvislosti podotýkame, že mnohí sú dnes naklonení, podľa odborníka na autokraticko-byrokratickú realitu M.E. Saltykov-Ščedrin, aby sme si poplietli dva pojmy: „Vlasť“ a „Vaša Excelencia“(Vaše Blahorodie). Slová, ktoré vyslovil veľký spisovateľ v ére cárstva, sú dnes aktuálne. Súčasní domáci prisluhovači autoritárstva (ako satrapovia starých východných despotizmov, ktorí upadli do zabudnutia), zjavne úplne bez historického vedomia, bez váhania, s dojemnou nehou, úprimne stotožňujú hlavu štátu so štátom samotným, dočasným vládcom krajina s veľkou národnou a historickou konštantou.

Hanebné, páni, a ponižujúce!

Každý národ, ako každý človek, má svoj vlastný životopis. Majú dokonca vlastnú registráciu. A to najcennejšie je jeho jedinečný charakter, ktorý každému dodáva osobitú osobitosť a exkluzivitu. Len s jeho poznaním je možné vybudovať líniu civilizovaného a zodpovedného medzinárodného správania, ktorého v dnešnom svete evidentne chýba.

To však nie je všetko. Poznatky, a nie mýty o inom národe a štáte, nám umožňujú porozumieť nielen jemu, ale aj nám samým, vytvárajúc ucelený a zároveň kritický pohľad na našu krajinu, jej históriu so všetkými zložitými stránkami, jej ťažké a tragické. minulosti, aj keď bola zmiešaná s ilúziami, ktoré zvierali spoločnosť. Pravda, dávno a nenávratne stratená.

Nezavysimaya gazeta 29. augusta 2023. Autor bol odvolaný z funkcie 1. septembra 2023.