Ihora Kolomojského obvinila ukrajinská SBU a Generálna prokuratúra z prania špinavých peňazí

KYJEV – Podnikateľ Igor Kolomojskij vystupuje ako občan Izraela a Cypru, a nie ako občan Ukrajiny, v konaní, v ktorom bol 2. septembra obvinený podľa Trestného zákona Ukrajiny z podozrenia podľa § 190, čo je podvod a § 209 čo je legalizácia majetku získaného trestnou činnosťou. 

Na svojej facebookovej stránke to v nedeľu oznámil poradca vedúceho Kancelárie prezidenta Ukrajiny, novinár Serhij Leščenko, ktorý na potvrdenie svojich slov zverejnil naskenované kópie príslušných materiálov vyšetrovania.

Právnici ukrajinského podnikateľa Igora Kolomojského, ktorý 2. septembra 2023  Ševčenkovský súd v Kyjeve zvolil preventívne opatrenie na 2 mesiace s alternatívou v podobe kaucie viac ako 509 miliónov UAH, povedali, že kauciu nezaplatia. Odvolajú sa však proti rozhodnutiu súdu sa však chcú.

Advokáti dodali, že súd neurčil, „na ktorý účet ktorého súdu previesť finančné prostriedky“. Obhajcovia tiež uviedli, že Kolomojského zadržiavajú vo väzbe Bezpečnostnej služby Ukrajiny, ktorá sa nachádza na Askoldovskej ulici v Kyjeve.

Kolomojského dom predtým prehľadali 1. februára. V tom čase ukrajinská bezpečnostná služba SBU uviedla, že podnikateľa vyšetruje za spreneveru 40 miliárd UAH (niečo vyše 1 miliardy USD) od štátnych energetických spoločností Ukrnafta a Ukrtatnafta.

Predstavitelia oboch spoločností boli zapojení do nezákonného zabavenia ropy, ktorá bola následne prevedená na pridružené spoločnosti na zaplatenie daní a znehodnotenie majetku spoločnosti, uviedla SBU .

Ukrnafta, Ukrtatnafta a niekoľko ďalších podnikov bolo znárodnených 7. novembra 2022 na základe dekrétu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Serhiy Koretskyi bol vymenovaný 11. novembra do čela oboch spoločností. Operatívnemu riadeniu spoločnosti pomáhala obchodná skupina Privat, ktorá je spojená s Kolomoiskyim .

Kolomoiskyi predtým vlastnil PrivatBank, najväčšiu banku na Ukrajine, predtým ako bola v roku 2016 znárodnená. Zostáva väčšinovým akcionárom 1+1 Media a kedysi bol úzko spojený s prezidentom Zelenským , pričom podporoval jeho úspešnú kampaň pred prezidentskými voľbami v roku 2019 a jeho zábavný porgram Kvartal 95.

Od marca 2014 do marca 2015 pôsobil aj ako guvernér Dnepropetrovskej oblasti.

Kolomoiskyi je ukrajinský občan Izraela a Cypru a predpokladá sa, že vlastní majetok v hodnote približne 1 miliardy dolárov. Prezident Zelenskyj ho v roku 2022 zbavil ukrajinského občianstva, keďže dvojaké občianstvo nie je podľa zákonov krajiny povolené.

V roku 2020 bol v Spojených štátoch obvinený z trestných činov súvisiacich s rozsiahlymi bankovými podvodmi. USA zakázali Kolomojskému a jeho rodine vstup do krajiny v roku 2021, obvinili ho z korupcie a predstavovali hrozbu pre vieru ukrajinskej verejnosti v demokratické inštitúcie.

Človekom blízkym Ihoru Kolomojskému je regionálny politiky Sviatoslav Olynik. Mal by sa nachádzať na Slovensku. Ako tvrdí portál www.topky.sk “nie je známe, či krajina pripravuje žiadosť o vydanie Oleynyka naspäť na Ukrajinu. Portál tvrdí, že jeho súčasnou manželkou je Iryna Gunazaova. Tá má na Slovensku firmu. Služba bezpečnosti Ukrajiny ho podľa ukrajinského portálu Glavred v roku 2020 preverovala kvôli niekoľkým podozreniam z trestných činov. Sviatoslav Olynik má podľa obchodného registra Českej republiky má v Prahe firmu.