Kajajme sa, špicľujme sa, zatvárajme sa, sype to

BRATISLAVA – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Ján Mičovský pár mesiacov pred tým ako odišiel z funkcie, uzavrel s právnickou kanceláriou Dentons Europe CS, LLP, organizačná zložka Slovensko, právnika Petra Kubinu zmluvu na poskytovanie služieb.

Materská firma slovenskej organizačnej zložky právnickej kancelárie je podľa databázy Panama Papers v Londýne na adrese Millenium Bridge House, Lambeth Hill 2. Táto adresa  podľa databázy Offshoreleaks figuruje ako sídlo firiem registrovaných v daňových rajoch, ktoré sa vyhýbajú plateniu daní.

V rokoch 2016 – 2021 terajší šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic pôsobil v tejto právnej kancelárii. Poslanci ho zvolili do funkcie 5. februára 2021.  Daniel Lipšic je zakladajúcim predsedom politickej strany NOVA. Pri parlamentných voľbách vo februári 2020 sa NOVA dohodla na spolupráci s hnutím OĽANO, posilnenej oproti roku 2016 aj v zastúpení strán Kresťanská únia a Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska. NOVA obsadila na kandidátke strany OĽANO šesť miest 15. Anna Andrejuvová, 88. Milan Kaplan, 116. Pavol Lukačovič, 117. Tomáš Oparty, 133. Monika Klobušická a 148. Gábor Grendel.

Ministerstvo pôdohospodárstva  a rozvoja vidieka Slovenskej republiky uzavrelo zmluvu s kanceláriou Dentos 22. apríla 2021. V Centrálnom registri zmlúv ju zverejnili 26. apríla 2021. Firma Dentons Europe CS, LLP má dostať za 40 hodín po 150 euro za hodinu, teda celkom 6 000 eur.

Podľa zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv je jej predmetom “analýza a vypracovanie právneho stanoviska ohľadom možnosti preskúmania e-mailovej komunikácie vybraných štátnych zamestnancov s funkcionárov Poľnohospodárskej patovnej agentúry realizovanej prostredníctvom zariadení patriacich ich príslušnému sluźobnému úradu/štátnej inštitúcii určených na výkon ich štátnej sluźby/verejnej funkcie za úćelom identifikovania protiprávnej činnosti zo strany uvedených osôb, ktorej sa mohli dopustiť v súvislosti s plnením služobných úloh, respektíve výkonom verejnej funkcie. Stanovisko bude slúžiť ako základ pre realizácoiu forenzného právneho auditu a prípravy podkladov pre iniciovanie prípadných súdnych a trestných konaní.”

Slovenské právo pozná pojem listové tajomstvo. Podľa trestného zákonníka za porušenie listového tajomstva je trest odňatia slobody do štyroch rokov. Švédska firma IKEA pred niekoľkými dňami vo Francúzsku zaplatila pokutu 1 milión euro za špehovanie svojich zamestnanov.

Právnik Peter Kubina zastupuje právnika Jána Gajana. Ten vystupuje v úlohe kajúcnika, teda osoby, ktorá vypovedá proti určitým obvineným osobám. Firma právnika Jána Gajana HMG Legal, s. r. o. mala tiež zmluvu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Celkom to bolo za 234 000 eur. Zmluvu zverejnili v Centrálnom registri zmlúv 18. septembra 2018.

Jána Gajana zadržali v rámci akcií Terra a Zemepán. Je obvineným v kauze Dobytkár, ale figuruje aj v prípadoch Latifundista a Feudál.  Vďaka jeho výpovediam nie je obvinený a ani nie je vo väzbe.

Vráťme sa k niekdajšiemu partnerovi Petra Kubinu. Daniel Lipšic ako bývalý partner právnickej kancelárie Dentons Europe CS, LLP, organizačná zložka Slovensko sa mohol stať šéfom špeciálnej prokuratúry vďaka zmene zákona. Ten umožnil byť zvoleným za špeciálneho prokurátora aj osobe, ktorá nie je prokurátorom. Zmenu zákona  v parlamente presadila súčasná koalícia