Jasen Nikolajevič Zassurskij: Od glasnosti k slobode slova, začiatok dialógu moci a spoločnosti v Rusku

MOSKVA – Jasen (Nikolajevič) Zasurskij (29. októbra 1929 — 1. augusta 2021), viac ako 40 rokov pôsobil ako dekan na Fakulte žurnalistiky Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova.

Finančné noviny vybrali výňatky z jeho štúdie, ktorá je titulkom článku. Vyšla pred 15 rokmi v knihe Glasnosť a žurnalistika 1985 – 2005,  ktorú vydala Medzinárodná nadácia sociálnych a ekonomických výskumov, známa aj ako Nadácia Gorbačova.

“…Najdôležitejší je problém ako sa vyvíjala sloboda novinárov. Po rozprášenú puču, novinári dostali možnosť byť majiteľmi svojich novín: vtedy sa dostali Izvestia do rúk kolektívu, ktorý viedol Golembiovskij. Zdalo sa, že novinári dosiahli to čo chceli: noviny patria im – tým, ktorý v nich píšu.

Avšak toto zlaté obdobie slobody tlače netrvalo v Rusku dlho. Ekonomická realita prinútila novinárov, aby oslovili banky, korporácie. Médiá odchádzali k bohatým tohto sveta. Rozhlasová stanica Echo Moskvy, ktorú vytvorila verejnosť na fakulte žurnalistiky, prešla k Media-Most Vladimíra Gusinského, a teraz parí Gazprom média. Možno že zajtra kúpi rozhlasovú stanicu niekto iný. Čo je zaujímavé, kolektív má 49 percent akcií, ale on sa drží a dokazuje, že aj taká silná organizácia ako Gazprom, musí brať novinárov do úvahy, ktorí obhajujú svoje slobody.

Je samozrejmé je ťažké mať slobodnú rozhlasovú stanicu za peniaze Gazpromu. Možno že sa Izvestiam niečo podarí urobiť pod kontrolou Gazpromu. …

Prišli noví majitelia. … POčas verejnej diskusie na fakulte V. T. Treťjakov vyhlásil, že v Rusku sú len dve strany. jedna Gusinského, druhá strana Berezovského, pretože jedny televízne kanály patria Berezovskému, druhé – Gusinskému. V našom informačnom priestore sa vytvorila oligarchická situácia.  Viedla k tomu, že voľby vyhral Boris Nikolajevič Jeľcin a pokračoval vo funkcii prezidenta…

Pomocou oligarchických médií prebehli voľby v roku 2000. Prezidentom sa stal V. V. Putin, ktorý bojoval proti oligarchom, ktorí ho zvolili … Prišla v určitom zmysle iná epocha. Oligarchov vymenil štát v podobe rôznych koncernov a priameho tlaku na prostriedky masovej informácie. …

Proces poštátňovania sa negatívne prejavil na prístupe k informáciám a k ich kvalite. Môžete si zapnúť takmer akýkoľvek z kanálov a počuť jedny a tie isté správy. Táto jednomyseľnosť je veľmi nebezpečná, pretože neexistencia prístupu k informáciám môže viesť k najsmutnejším dôsledkom.  …

Bulvarizácia, zožltnutie tlače, jej komercializácia, má negatívny dopad na morálne ovzdušie našej spoločnosti. …Dva procesy – etatizácia, poštátňovanie televízie a komercializácia tlače – vedú k smutným dôsledkom pre ruské médiá. …”