Rusko: Novaya gazeta zastavila vydávanie denníka

MOSKVA – Denník Novaya gazeta dnes 28. marca 2022 dnes zastavil vydávanie denníka v papierovej aj elektronickej verzii.

Dôvodom je to, že redakcia dostala list, v ktorom regulátor médií v Ruskej federácii, Roskomnadzor, napísal upozornenie redakcii.

“Po tom sme pozastavili vydávanie denníka na webe, v sieťach a v papierovej forme,” napísalo vedenie denníka. Pozastavenie bude do konca špeciálnej operácie Ruskej federácie na území Ruska.

Redakcia dostala jedno upozornenie. Po dvoch upozorneniach by redakciu mohli zbaviť licencie.

Novaja gazeta sú ruské spoločensko-politické noviny. Sú známe svojou opozičnou, liberálnou, demokratickou a ľudskoprávnou orientáciou, ako aj investigatívnou žurnalistikou.

Redakcia sídli v Moskve, od októbra 2021 v redakcii pracuje 138 ľudí, noviny vychádzajú trikrát týždenne. Majú stále vydanie v sieti.

Noviny a ich zamestnanci sa opakovane stali laureátmi odborných, verejných a štátnych ocenení. Najmenej päť novinárov publikácie bolo zabitých, pravdepodobne kvôli ich profesionálnym aktivitám.

Šéfredaktor novín Dmitrij Muratov dostal v roku 2021 Nobelovu cenu za mier za „úsilie o zachovanie slobody myslenia ako nevyhnutnej podmienky demokracie a mieru“. Dňa 22. marca 2022 sa Dmitrij Muratov a zamestnanci novín rozhodli darovať medailu Nobelovej ceny za mier za rok 2021 Ukrajinskej nadácii  pre utečencov.

Dňa 28.marca 2022 oznámila prerušenie prác do konca „špeciálnej operácie na území Ukrajiny.”

Dmitrij Muratov minulý rok získal Nobelovu cenu za mier.

“Toto nie je moja cena. Toto je cena Igora Domnikova, Jurija Ščekočikina, Anyy Politkovskej, Anastasii Baburovej a Stasa Markelova, Nataši Estemirovej. To je pre mňa zásadne dôležité. Toto nie je moja cena, nepovažujem ju za svoju. A celý tím Novoj Gazety sú nositeľmi Nobelových cien – 138 ľudí. Keď kráčate po chodbe, stretáva sa s vami laureát Nobelovej ceny, “povedal Dmitrij Muratov, šefredaktor denníka Novaja Gazeta  pre internetový denník www.gazeta.ru.

Všetci uvedení novinári boli zavraždení, s výnimkou  Ščekočikina, ktorý zomrel na ťažkú ​​otravu. Kolegovia sú presvedčení, že príčinou ich smrti boli profesionálna činnosť. Deň predtým, 7. októbra 2021, vypršali lehoty na stíhanie tých, ktorí si objednali vraždu Anny Politkovskej, ktorá aktívne informovala o udalostiach v Čečensku. Zavraždili ju presne pred 15 rokmi, pred súd. Tí, ktorí si zločin objednali, sa nenašli.

Nobelov výbor tiež poznamenal, že Muratov už desaťročia bráni slobodu prejavu v Rusku „v stále ťažších podmienkach“. Novaja Gazeta sa tam považuje za „doteraz najnezávislejšie noviny v Rusku“, ktoré pokrývajú problémy korupcie, policajného násilia, nezákonného zatýkania a problémy demokracie. V reakcii na tieto vyšetrovania odporcovia publikácií používajú obťažovanie, vyhrážanie sa, násilie a vraždu, poznamenáva výbor.

Dmitrij Muratov je v poradí tretí Rus, ktorý dostal Nobelovu cenu za mier. Pred ním ju dostal atómový fyzik a aktivista v oblasti ľudských práv Andrej Sacharov v roku 1075 a prvý prezident ZSSR Michal Gorbačov v roku 1990, ktorý skončil  studenú vojnu a politiku obmedzenej suverenity nad krajinami strednej a východnej Európy.