Zelenskyi kontruje Putinovi, chce s ním hovoriť

KYJEV – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskiy reagoval na svojho ruského partnera a povedal, že „žiarli“ na voľný čas Vladimíra Putina, ktorý môže venovať  štúdi histórie.

Zelenskyj to povedal v reakcii na otázky novinárov, ktoréísa pýtali na reakciu ukrajinského lídra na viac ako 5 000-slovný článok Putina o tom, že Ukrajinci a Rusi sú jeden národ.

Vyhlásenie, ktoré, zdá sa, znelo ako pozitívne vyhlásenie bratstva, je pre mnohých na Ukrajine hanlivé, pretože je vnímané ako pokus o zníženie hodnoty jedinečnej kultúry a histórie ľudí.

Ukrajinský prezident uviedol, že nemá dostatok času na analýzu celého článku, ktorý bol v júli uverejnený aj v ukrajinskom jazyku na webovej stránke Kremľa, ale vtipkoval, že ruský prezident sa ponorením do témy zrejme „strávil veľa času“.

“Môžem len závidieť, že prezident tak veľkého štátu si môže dovoliť stráviť toľko času takým množstvom podrobnej práce,” povedal Zelenskyj.

Povedal, že napriek Putinovým slovám o „bratskom“ ľude, kroky Ruska voči Ukrajine nie sú vôbec bratské.

“Viac ako Kain a Ábel, niečo z tohto príbehu,” dodal Zelenskyj.

Putin sa roky snaží spochybniť legitimitu Ukrajiny ako nezávislého štátu v snahe udržať Kyjev na svojej obežnej dráhe. Bolo oznámené, že v jednom rozhovore s Georgeom W. Bushom, vtedajším americkým prezidentom, Putin povedal, že Ukrajina „nie je ani krajina“.

Mnohí na Ukrajine sa usilujú integrovať svoju krajinu s Európou, pričom uprednostňujú západné hodnoty a inštitúcie riadenia. Keď sa bývalý prezident Viktor Janukovyč pokúsil preorientovať krajinu na Moskvu, státisíce Ukrajincov protestovali v Kyjeve na konci roka 2013 a na začiatku roka 2014 a nakoniec zvrhli jeho vládu.

Putin využil Janukovyčovo zvrhnutie na anexiu Krymu v roku 2014. Išlo o prvé zabratie pôdy v Európe po druhej svetovej vojne. Putin povedal, že polostrov je historicky ruská krajina. Krátko nato Putin začal podporovať separatistov na východe Ukrajiny. V ozbrojenom konflikte v Donbase zahynulo podľa odhadov Kyjeva viac ako 14 tisíc ľudí.

Putin vo svojom článku uviedol, že „skutočná suverenita Ukrajiny je možná práve v partnerstve s Ruskom“.

Nasledujúci deň ukrajinský prezident povedal novinárom, že bude lepšie, ak Putin využije svoj voľný čas na osobné stretnutie. Zelenskyj presadzuje rozhovory na vysokej úrovni s Putinom s cieľom prediskutovať nevyriešené problémy vrátane riešenia konfliktu v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.