Bajkornur: odštartovala kozmická loď Jurij Gagarin

BAJKONUR – Po 60 rokoch po prvom lete človeka do vesmíru  zaznelo pri štarte kozmickej lode slovo „Poďme!“ (Pojechali!). Slová dnes vyslovil veliteľ dopravnej kozmickej lode s posádkou pomenovanej po prvom kozmonautovi Jurijovi Gagarinovi ruský kozmonaut Oleg Novickij.

Raketa vzlietla dnes, v piatok 9. apríla 2021 o 10:42:40,496 moskovského času bola z odpaľovacej rampy č. 31 kozmodrómu Bajkonur vyštartovaná nosná raketa Sojuz-2.1a. Kozmická loď sa v normálnom režime oddelila od tretieho stupňa nosnej lode na cieľovej obežnej dráhe.

V súčasnosti pokračuje kozmická loď Jurij Gagarin Sojuz MS-18 v autonómnom lete na Medzinárodnú vesmírnu stanicu pod kontrolou špecialistov z hlavnej operačnej kontrolnej skupiny ruského segmentu ISS (Rocket and Space Corporation Energia Sergeja Pavloviča Koroľova (1906 – 1966).

Kozmická loď Jurij Gagarin prepravuje na ISS troch kozmonautov: Rusov Olega Novického a Petra Dubrovu, ako aj Američana Marka T. Vande Heia.  Energia je súčasťou korporácie Roskosmos. Vedie ju  Dmitrij Olegovič Rogozin

Juraj Gagarin vzlietol do kozmu pred 60 rokmi 12. apríla 1961.

Fotografia: Prameň: www.roskosmos.ru