Dmitrij Trenin z Carnegie: vojna medzi Ukrajinou a Ruskom je z krátkodobého hľadiska nepravdepodobná
MOSKVA – Riaditeľ Carnegie centra v Moskve pán Dmitrij Trenin si myslí, že reálna vojna medzi Ukrajinou a Moskvou je nepravdepodobná.
Vyplýva to z rozhovoru, ktorý dnes poskytol denníku Kommersant. Dmitrij Trenin je sovietsky a ruský politológ. Carnegie Moscow Center je analytické centrum, ktoré študuje problémy ruskej domácej a zahraničnej politiky, spoločnosti, medzinárodných vzťahov, medzinárodnej bezpečnosti a ekonomiky. Centrum je divíziou Carnegie Endowment for International Peace. Okrem kancelárie vo Washingtone a Moskovského centra fungujú pobočky fondu v Pekingu, Bejrúte, Naí Dillí a Bruseli.
“Otázka pre západnú stranu: nevyvedú kyjevské úrady, prípadne niektoré ich časti, alebo niektoré ním málo kontrolované zložky, v spolupráci s nejakými tieňovými hráčmi provokáciu, aby do toho vtiahli Rusko? Odpoveď na túto otázku je skôr negatívna. Takýto scenár neprinesie veľa úžitku tým, ktorí stoja nad Kyjevom. Každá takáto provokácia nemôže skončiť inak ako porážkou ukrajinských síl,” povedal Dmitrij Trenin.
Každá takáto provokácia nemôže skončiť inak ako porážkou ukrajinských síl, ddodal riaditeľ amerického Carnegie centra.
“Pre Rusko je veľa otázok. Myslím si, že všetko bude záležať na tom, aké hodnotenie bude najvyšší veliteľ, prezident Ruskej federácie, hodnotiť všetkému, čo sa deje pred našimi očami. Hovorím o všetkom nedávnom diplomatickom úsilí podporenom vojenskými manévrami a odkazmi na vojenské a vojensko-technické opatrenia. A je tu skutočne veľa otázok, keďže nevieme, čo presne má Vladimír Putin za lubom. Aký má plán? Aká je jeho stratégia? Aké možnosti vidí pre rôzne scenáre? To je veľmi ťažké posúdiť zvonku, povedal Dmitrij Trenin.
V každom prípade je jasné, že požiadavky, ktoré Rusko predložilo a ktoré označuje za kľúčové, nemôže Západ uspokojiť. Aspoň v podobe, v akej boli tieto požiadavky uvedené. A keďže je to každému jasné, tak to vie, samozrejme, aj prezident. Otázkou je, čo si pripraví ako odpoveď na odmietnutie.
Dmitrij Trenin predpovedá aj možnú reakciu na odmietavú odpoveď USA a NATO: “Prvá možnosť sa zdá byť logická. Bude oznámené, že vo všeobecnosti sme s tým nepočítali (súhlas s nerozširovaním NATO a podobne – Finančné noviny), nie sme hlúpi ľudia, všetkému rozumieme dokonale, ale bolo to potrebné dostať situáciu zo slepej uličky, otriasť všetkými týmito západnými politickými, diplomatickými a vojenskými stretnutiami, predovšetkým vo Washingtone, aby sme im ukázali serióznosť našich zámerov, a ako výsledok sme niečo dostali, povedal pre Kommersant Dmitrij Trenin.
Povedal, že Ruská federácia sa bude prikláňať k názoru , že jej návrhy z ničoho nič neodmietli, lebo začali reagovať a navyše súhlasili s písomnou odpoveďou na naše návrhy, a to je vážne, čo znamená, že de facto uznávajú vážnosť jej obáv a nároky.
Po druhé, súhlasili s diskusiou o dôležitých témach, ktoré predtým ignorovali. Napríklad návrh na zavedenie vzájomného moratória na rozmiestňovanie rakiet stredného a kratšieho doletu. Predtým nechceli o tomto nič počuť, ale teraz nám sami ponúkajú rokovať. Teraz sú pripravení hovoriť o obmedzení vojenských manévrov v blízkosti nášho územia, všetkých týchto námorných a leteckých cvičení, vrátane tých s napodobňovaním odpalov jadrových rakiet. Už predtým sme im v tejto oblasti opakovane ponúkali vzájomnú zdržanlivosť, no vypočuli nás až teraz. Existuje aj odozva na množstvo ďalších ruských iniciatív.
Ruské požiadavky boli predložené takým rozhodným spôsobom, aby primäli západné mocnosti, predovšetkým Spojené štáty americké, aby podnikli pre Rusko výhodné kroky z hľadiska zaistenia bezpečnosti, dodáva Dmitrij Trenin.