Kassym-Žomart Tokajev k 60. výročiu letu prvého človeka Jurija Gagarina do kozmického priestoru

BAJKONUR –  Vláda Kazasškej repubiky  mala rokovane pri príležitosti 60 rokov letu Jurija Gagarina do vesmíru sa  na kozmodróme Bajkonur. Tam kazašský premiér Askar Mamin prečítal príhovor kazašskej hlavy štátu Kassym-Žomarta Tokajeva, tvrdí hovorca prezidenta Berika Ualiho.

Ako informuje tlačová agentúra Kazinform Kazašská hlava štátu vo svojom posolstve zablahoželala kozmickým špecialistom a veteránom k ​​nadchádzajúcemu  Medzinárodnému dňu kozmonautiky. Pripomínajúc, že ​​od začiatku ambiciózneho výskumu vesmíru, ktorý má zásadný význam v dejinách ľudstva, uplynulo 60 rokov, kazašský prezident poznamenal, že dobytie vesmíru a prvý človek vo vesmíre sa stal silným symbolom bezprecedentného pokroku globálnej vedy. Poukázal na to, že k historickej udalosti došlo v Kazachstane.

Z kozmodrómu Bajkonur, ktorý je stále najväčším vesmírnym prístavom na svete, letelo do kozmu 150 kozmonautov vrátane Kazachstanov Toktara Aubakirova, Talgata Musabajeva a Aidyna Aimbetova. Prezident vzal na vedomie tvrdú prácu, ktorú odviedli vedci, inžinieri, testéri a konštruktéri, a vyjadril osobitnú vďaku vesmírnym špecialistom a veteránom. Vyjadril presvedčenie, že ďalšia aktívna a produktívna spolupráca medzi Kazachstanom a Ruskom prispeje k realizácii spoločných projektov a programov v oblasti prieskumu vesmíru a letov s posádkou.

Z kozmodrómu Bajkonur  štartovala nosná raketa Sojuz 2.1a s dopravným lietadlom s posádkou Sojuz MS-18.

Raketa dostala pomenovanie Jurij Gagarin.

Riaditeľ ruskej štátnej korporácie Roskosmos pred odletom kozmickej lode Jurij Gagarin 9. apríla 2021. Fotografia Roskosmos.