RFPI požiadal vládu SR aby vrátila Sputnik V

MOSKVA – Ruský fond priamych investícií požiadal vládu Slovenskej republiky, aby vrátil vakcínu Sputnik V. Informujú o tom viaceré ruské médiá.

Fond požiadal o vrátenie vakcíny 6. apríla 2021 listom kvôli mnohým porušeniam podmienok kontraktu, ale aj podmienok porušením podmienok previerky vakcíny.

Bohužiaľ, porušenie existujúceho kontraktu ako akt sabotáže slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv realizoval skúmania v laboratóriu, ktorá nie súčasťou oficiálnej siete laboratórií kontroly liečiv Európskej únie, bez ohľadu na to, že takéto laboratóriá boli dostupné, cituje Ruský fond priamych investícií agentúra RIA.

Igor Matovič vo funkcii premiéra dohodol dodávku 2 miliónov kusov vakcíny Sputnik V. Minister financií Slovenskej republiky, niekdajší premiér Igor Matovič je dnes v Moskve.

Ruský fond priamych investícií vyhlásil, že správa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je falošnou správou. Okrem toho dodal, že očakáva od protivníkov vakcíny Sputnik V ďalšie falošné správy.

Regulátor podľa vývojárov navyše zahájil dezinformačnú kampaň proti vakcíne a do budúcnosti plánuje provokácie.
RDIF požiadal slovenskú vládu o opätovné testovanie Sputniku V, tentokrát v laboratóriu certifikovanom EÚ.
Slovenský regulačný úrad predtým uviedol, že výrobca Sputniku V mu neposkytol dôkazy o bezpečnosti a účinnosti vakcíny, na základe ktorej si môže urobiť znalecký posudok o jej kvalite.

Okrem toho sa SUKL tvrdí , že zásielka na Slovensko nespĺňa vlastnosti opísané v lekárskom časopise The Lancet. Vývojári označili tieto správy za falošné a zdôraznili, že všetky šarže Sputniku V sú rovnako kvalitné a v centre Gamaleya prechádzajú prísnou kontrolou.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) tvrdí, že nebol nikým zodpovedným za dovoz vakcíny Sputnik V upozornený na to, že by malo testovanie v Slovenskej akadémii vied (SAV)  porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom.

Slovensko prijalo zásielku Sputniku V 1. marca. Nákup iniciovali Igor Matovič, ktorý bol v tom čase predsedom vlády, a Marek Krajci, ktorý bol ministrom zdravotníctva. To vyvolalo škandál vo vládnej koalícii, ktorej niektorí členovia namietali proti nákupu ruskej vakcíny bez súhlasu európskeho regulátora. Výsledkom bolo, že Krajci a po ňom Matovič rezignovali.

Vakcína Sputnik V bola vyvinutá centrom Gamaleya s podporou RFPI na základe dobre preštudovanej platformy ľudských adenovírusových vektorov. Podľa publikácie v časopise Lancet tretia fáza klinických štúdií ukázala, že vakcína je 91,6% účinná a plne chráni pred závažnými prípadmi COVID-19. Vakcína bola schválená už v 60 krajinách s celkovou populáciou viac ako jeden a pol miliardy ľudí.