Gurbangulya Berdimuchamedov hostí prezidentov všetkých stredoázisjských krajín v stredisku Avaza

AŠCHABAD – Prezidentti stredoáziských krajín sa 5. augusta 2021 stretnú v Turkménsku.

Prezident Uzbekistanu Shavkat Mirziyoyev na pozvanie prezidenta Turkménska Gurbangulya Berdimuhamedova sa zúčastní ďalšieho poradného stretnutia hláv štátov strednej Ázie 5.-6. augusta tohto roku, ktoré sa bude konať v národnej turistickej zóne Avaza, Turkmenistan.

Na podujatí, ktorému bude predsedať hlava Turkménska, sa zúčastnia aj prezident Kazašskej republiky Kassym-Žomart Tokajev, prezident Kirgizskej republiky Sadyr Japarov a prezident Tadžickej republiky Emomali Rahmon.

Hlavy štátov zvážia výsledky implementácie dohôd z poradného stretnutia, ktoré sa uskutoční v Taškente v novembri 2019.

Agenda zahŕňa aj otázky stabilného a udržateľného rozvoja v regióne, zvýšenie obchodu, vytváranie priaznivých podmienok pre partnerstvá v energetickom sektore, rozšírenie spolupráce v oblasti dopravy a komunikácií, konsolidáciu úsilia v boji proti pandémii a ďalšie.

Očakáva sa, že líder Uzbekistanu vo svojom prejave prednesie niekoľko iniciatív zameraných na ďalšie posilnenie vzťahov priateľstva a dobrého susedstva, vzájomnej dôvery a podpory a načrtne nové sľubné oblasti regionálnej interakcie na základe spoločných dlhodobých záujmov.

V závere summitu budú prijaté dôležité mnohostranné dokumenty vrátane spoločného vyhlásenia hláv štátov. Predpokladá sa, že prezident Uzbeckej republiky bude mať tiež dvojstranné stretnutia s hlavami štátov Strednej Ázie.

V rámci programu Poradné stretnutie sa plánuje zorganizovať stretnutie Dialógu líderiek, Ekonomického fóra Strednej Ázie, výstavu národného tovaru, festival jedál národných kuchýň a slávnostný koncert. majstrov umenia z krajín regiónu.

Je potrebné poznamenať, že iniciatívu organizovať konzultačné stretnutia predložil prezident Uzbeckej republiky v roku 2017 počas svojej účasti na 72. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

Prvý summit hláv štátov sa konal v marci 2018 v hlavnom meste Kazachstanu Nur-Sultan a druhý v novembri 2019 v meste Taškent.