Ako fungoval reálny fašizmus, aká je jeho podstata

Fašizmus, pojem pochádzajúci z talianskych slov fascismo, fascio – únia, prúty, zväzok, zjednotenie.

Je zovšeobecnený názov pre extrémne pravicové politické hnutia a ideológie, ktoré hlásajú formu vlády diktátorského typu, ktorej charakteristické črty sa nazývajú militaristický nacionalizmus ( v širšom zmysle), antiliberalizmus, revanšizmus a vodcovstvo, antikomunizmus, expanzionizmus, pohŕdanie volebnou demokraciou a liberalizmom, viera vo vládu elít a prirodzenú sociálnu hierarchiu, etatizmus a v niektorých prípadoch aj korporativizmus, rasizmus a genocída politika.

Krátke odbočenie. Pojem liberálny fašizmus je absolútny nezmysel. Do slovenského politického diskurzu sa dostal z prostredia ruskej propagandy. Odtiaľ prišlo aj slovo presstitút, presstitútka. Ruská propaganda v minulosti používala slovo liberast, čo je zloženie dvoch slov – liberál a pederast.

Štandarda Adolfa Hitlera.

Podstata

Slovo fašizmus pochádza z talianskeho fascio (fašo) – „únia“  ako napríklad názov politickej radikálnej organizácie Benita Mussoliniho – Fascio di combattimento – „Únia boja“). Toto slovo sa zase vracia k latinskému fascis – „prúty, zväzok“, ktoré najmä v starovekom Ríme boli symbolom moci sudcov. Fascia bola zviazaná do zväzkov – fascín. Fašiny v čase mieru nosili lictori – čestné stráže najvyšších sudcov rímskeho ľudu. Richtár mal právo používať telesné tresty, mohol svojou mocou nariadiť strážcom, aby bičovali kohokoľvek, s kým sa stretol, za čo nosili liktori prúty (fascie). V čase vojny sa právomoci richtára rozšírili až na trest smrti, preto boli do fašiangov vkladané sekery. Od tej doby je obraz fascesu prítomný v symboloch a emblémoch štátnej moci v mnohých krajinách.

 

V užšom historickom zmysle je fašizmus chápaný ako masové politické hnutie, ktoré v Taliansku existovalo v medzivojnovom období. V širšej chápaní sa tento názov začal používať na klasifikáciu podobných ideológií a politických režimov vznikajúcich v iných krajinách.

Robert Susi v Britannici, KS Gadzhiev v Novej filozofickej encyklopédii a ďalšie zdroje odkazujú na fašistické aj na niekoľko organizácií a hnutí pôsobiacich v rokoch 1920-1945: NSDAP, španielska falanga, ustaši, portugalský národný zväz fínskeho hnutia Lapua, šípky prekrížené v Maďarsku, rumunská železná stráž a niekoľko ďalších.

Fašizmus je tiež považovaný za štátnu štruktúru, ktorá existovala v niektorých európskych krajinách. Najčastejšie sa do tejto skupiny zvykne radič Nemecko za vlády Adolfa Hitlera a Taliansko za Mussoliniho, ktoré ostali fašistickými štátmi až do konca 2. svetovej vojny.

Ernst Nolte označuje za základ fašizmu tri ideologické „anti-“: anti-marxizmus, anti-liberalizmus a anti-konzervativizmus. K tomu sa pridávajú dve charakteristiky hnutia: princíp vodcovstva a straníctva.

Charakteristiky 

Slávny bádateľ fašizmu Stanley Payne pridáva k trom „anti-“ nasledujúce charakteristiky: nacionalizmus, autoritatívny etatizmus, korporativizmus, syndikalizmus, imperializmus, idealizmus, dobrovoľnosť, romantizmus, mysticizmus, militarizmus a násilie.

Sociológ fašizmu Juan Linz uvádza rozsiahlejšiu definíciu fašizmu: „hypernárodný, často celonárodný, protiparlamentný, protiliberálny, populistický, čiastočne antikapitalistický a protiburžoázny, antiklerikálny alebo aspoň nie -duchovné hnutie, ktorého cieľom je národné a sociálne zjednotenie prostredníctvom jednej strany.

Britský učenec Roger Eatwell uvádza výstižnejšiu definíciu. “Fašizmus si kladie za cieľ viesť sociálne oživenie na základe holisticko-národnej radikálnej tretej cesty“.

Britský bádateľ Roger Griffin, ktorý venuje pozornosť predovšetkým hodnotovej zložke, interpretuje fašizmus ako „mýtické jadro“ „populistického ultranacionalizmu“ inšpirované myšlienkou degenerácie národa, rasy alebo kultúry a vytvorenia „nového muža”. Fašizmus definuje ako „palingenetický ultranacionalizmus“, ktorý predpokladá, že fašistická ideológia je vo svojom mytologickom jadre zameraná nie na oživenie národa (ako ostatné nacionalisticko-populistické ideológie), ale na jeho „znovuvytvorenie“. Tento koncept, podľa Andreasa Umlanda, možno dnes považovať za viac-menej akceptovaný v anglicky hovoriacej vedeckej komunite.

Americký historik Robert Paxton definuje fašizmus ako „formu politického správania poznačeného nadmerným záujmom o úpadok komunity, ponižovanie, obetovanie, kompenzované kultmi jednoty, sily a čistoty, na základe ktorých masovo založená strana nacionalistických aktivistov je vlastne komplexná, ale účinná spolupráca s tradičnými elitami, zriekajúca sa demokratických slobôd, násilne realizuje ciele vnútornej očisty a medzinárodnej expanzie bez etických a právnych obmedzení.

Rozdiely

Podľa amerického historika Johna Lukacsa bolo medzi nemeckým nacionálnym socializmom a talianskym fašizmom viac rozdielov než podobností.

Okrem toho existuje tendencia k psychologickej a psychofyziologickej interpretácii pojmu „fašizmus“, ktorá ho chápe ako patologickú odchýlku v masovom a / alebo individuálnom vedomí. Rakúsky psychológ Wilhelm Reich, nútený opustiť Európu počas nacistických rokov, vyhlásil, že „fašizmus vzniká na základe rasovej nenávisti a slúži ako jeho politicky organizovaný výraz“.

Americká filozofka Hannah Arendtová verila, že hlavným znakom fašizmu je kultivácia nenávisti voči vnútornému alebo vonkajšiemu nepriateľovi vytvorením propagandistického aparátu, pre ktorý niekedy nie je cudzie používanie klamstiev na dosiahnutie požadovaného účinku systému.

Na vzťah fašizmu a rasizmu vo vede sú rôzne názory. Stúpenci jedného uhla pohľadu sa domnievajú, že myšlienka biologického rasizmu bola výsadou nacistického režimu, zatiaľ čo vo fašizme sa kladie dôraz na národ, nie na rasu. Stúpenci tejto teórie sú spravidla naklonení vyzdvihnúť nacizmus ako zvláštny historický fenomén, nepovažujú ho za jednu z odrôd fašizmu.

Podľa iného, ​​v súčasnosti bežnejšieho pohľadu, reprezentovaného predovšetkým Rogerom Griffinom a jeho školou „nového konsenzu“, je biologický rasizmus organicky začlenený do teórie a najmä praxe fašizmu, založenej na myšlienke potreby revolučné „oživenie“ a „očistenie“ národa alebo rasy (palingenéza). Zástancovia tohto uhla pohľadu sa predovšetkým domnievajú, že „klasický“ taliansky fašizmus bol svojou povahou viac rasistický, ako sa v historiografii do konca 80. rokov minulého storočia všeobecne akceptovalo. Napriek tomu aj títo vedci považujú biologický rasizmus len za jeden (aj keď veľmi rozšírený) z možných historicky podmienených variet tak nepostrádateľného znaku fašizmu, akým je ultranacionalizmus, a nepovažujú predstavu o rase za integrálnu súčasť fašistickej ideológie. V modernej západnej vedeckej tradícii má pojem „rasizmus“ ako celok širší záber ako napríklad v post-sovietskej vede a pokrýva rôzne formy diskriminácie a vylučovania (vrátane národného a etnického.

Ideologické korene fašizmu siahajú do roku 1880 a najmä do vtedajšej témy Fin de siècle. Táto téma bola založená na opozícii voči materializmu, racionalizmu, pozitivizmu, buržoáznej spoločnosti a demokracii. Táto intelektuálna škola považovala osobu za súčasť väčšej komunity a odsúdila racionalistický individualizmus liberálneho spoločenstva a rozpad sociálnych väzieb v buržoáznej spoločnosti.

Pohľad na svet Fin de siècle bol ovplyvnený rôznym intelektuálnym vývojom vrátane biológie Darwina, Wagnerovej estetiky, rasizmu Arthura de Gobineaua, psychológie Gustava Le Bona a filozofie Friedricha Nietzscheho, Fjodora Dostojevského a Henriho Bergsona. V tom čase široko akceptovaný sociálny darwinizmus nerozlišoval medzi fyzickým a sociálnym životom a považoval ľudskú existenciu za neustály boj o prežitie. Dôraz sociálneho darwinizmu na identitu bioskupiny a úlohu organických vzťahov v spoločnosti prispel k legitimite a atraktivite nacionalizmu [33]. Nové teórie sociálnej a politickej psychológie tiež odmietli koncept racionálneho ľudského správania a tvrdili, že vplyv emócií v politických záležitostiach je oveľa väčší ako vplyv rozumu. Nietzscheho koncept Supermana a interpretácia túžby po moci ako počiatočného inštinktu mali obrovský vplyv na mnohých predstaviteľov generácie Fin de siècle.

Gaetano Mosca vo svojom diele „Riadiaca trieda“ (1896) vyvinul teóriu, ktorá uvádza, že vo všetkých spoločnostiach bude „organizovaná menšina“ dominovať a vládnuť nad „neorganizovanou väčšinou“. Mosca tvrdil, že v spoločnosti sú len dve triedy: „vládcovia“ (organizovaná menšina) a „vládnuci“ (neorganizovaná väčšina). Argumentoval tiež tým, že organizovaný charakter organizovanej menšiny ho robí atraktívnym pre kohokoľvek v neorganizovanej väčšine.

Na vývoj fašizmu mal vplyv aj francúzsky nacionalistický a reakčný monarchista Charles Morras. Propagoval integrálny nacionalizmus vyzývajúci na organickú jednotu národa. Morras tvrdil, že mocný panovník je ideálnym vodcom národa. Morras nedôveroval „demokratickej mystifikácii populárnej vôle“, ktorá podľa neho viedla k vytvoreniu neosobnej kolektívnej entity. Tvrdil, že mocný monarcha je zosobnený vládca, ktorý môže využiť svoju autoritu na zjednotenie ľudí v krajine. Morrasov integrálny nacionalizmus bol fašistami idealizovaný a zmenil sa na modernizovanú revolučnú formu bez monarchizmu.

Francúzsky revolučný syndikalista Georges Sorel vo svojich dielach obhajoval legitimitu politického násilia a presadzoval radikálne opatrenia na dosiahnutie revolúcie a zvrhnutia kapitalizmu a buržoázie prostredníctvom generálneho štrajku. Sorel vo svojom najslávnejšom diele Úvahy o násilí (1908) zdôraznil potrebu nového politického náboženstva. Sorel vo svojom diele „Ilúzie pokroku“ odsúdil demokraciu za jej reakčnú povahu a napísal, že „neexistuje nič aristokratickejšie ako demokracia“. V roku 1909, po neúspechu syndikalistického generálneho štrajku vo Francúzsku, Sorel a jeho stúpenci opustili radikálnu ľavicu a pripojili sa k radikálnej pravici, kde sa pokúsili skombinovať militantný katolicizmus a francúzske vlastenectvo so svojimi politickými názormi, pričom podporovali protirepublikových kresťanských vlastencov ako ideálni revolucionári. Sorel bol pôvodne oficiálne revizionistom marxizmu a v roku 1910 oznámil svoje odmietnutie socializmu pomocou aforizmu Benedetta Croceho, že „socializmus zomrel“ v dôsledku „rozkladu marxizmu“. Od roku 1909 sa Sorel stal zástancom reakčného nacionalizmu Charlesa Morrasa, ktorý naopak prejavil záujem zlúčiť svoje nacionalistické ideály so Sorelovým syndikalizmom ako prostriedku proti demokracii. Morras vyhlásil, že „socializmus oslobodený od demokratického a kozmopolitného prvku vyhovuje nacionalizmu, ako aj dobre ušitá rukavica padne do ruky“.

Georges Sorel

Fúzia Morrasovho nacionalizmu a Sorelovho syndikalizmu mala zásadný vplyv na radikálneho talianskeho nacionalistu Enrica Corradiniho. Hovoril o potrebe národného syndikalistického hnutia vedeného aristokratmi a antidemokratmi, ktorí by zdieľali odhodlanie revolučných syndikalistov vykonávať rozhodné akcie a ochotu bojovať. Corradini hovoril o Taliansku ako o „proletárskom národe“, ktorý potrebuje presadzovať politiku imperializmu, aby mohol spochybniť plutokratické režimy Francúzska a Veľkej Británie [40]. Corradiniho názory boli súčasťou širšieho súboru názorov v pravicovom Talianskom nacionalistickom združení (ANI), ktoré tvrdilo, že ekonomická zaostalosť Talianska je spôsobená korupciou v jeho politickej triede, liberalizmom a rozdelením spôsobeným „ignorantským socializmom“. ANI udržiavala kontakty a vplyv medzi konzervatívcami, katolíkmi a podnikateľskou komunitou. Talianski národní syndikalisti dodržiavali všeobecný princíp: odmietanie buržoáznych hodnôt, demokracie, liberalizmu, marxizmu, internacionalizmu a pacifizmu; a propaganda hrdinstva, vitalizmu a násilia. ANI tvrdila, že liberálna demokracia už nie je kompatibilná s moderným svetom, a obhajovala silný štát a imperializmus, pričom tvrdila, že ľudia sú dravci a národy sú v neustálom boji, v ktorom najsilnejší prežijú.

Futurizmus

Futurizmus bol v Taliansku umelecko-kultúrnym a pôvodne politickým hnutím, ktoré viedol Filippo Tommaso Marinetti, ktorý napísal Futuristický manifest (1908). Manifest obhajoval modernizmus a politické násilie ako nevyhnutné prvky politiky. Marinetti vo svojej práci „Futuristický koncept demokracie“ odmietol konvenčnú demokraciu založenú na vláde väčšiny a rovnostárstve a navrhol nový koncept: „Môžeme teda dávať pokyny o vytváraní a odstraňovaní čísla, kvantity, hmotnosti, pretože s nami je číslo, množstvo a hmotnosť nikdy nebudú rovnaké ako v Nemecku a Rusku: počet, počet a hmotnosť priemerných ľudí, neschopných a nerozhodných “.

Futurizmus ovplyvnil fašizmus tým, že zdôraznil uznanie odvážnej povahy násilných akcií a vojen ako nevyhnutnosti modernej civilizácie. Marinetti zdôraznil potrebu telesnej výchovy mladých a napísal, že pri vyučovaní mužov by mala mať gymnastika prednosť pred knihami. Tiež obhajoval rodovú segregáciu a veril, že citlivosť žien by nemala mať vplyv na vzdelávanie mužov, ktoré by malo byť „živé, bojovné, svalnaté a prudko dynamické“.

Formovanie fašizmu ako sociálneho hnutia významne ovplyvnil britský publicista Thomas Carlyle. Nemecký politológ Manuel Sarkisyants píše:

Nacizmus nie je nemecký výmysel, pôvodne vznikol v zahraničí a odtiaľ k nám prišiel … Filozofiu nacizmu, teóriu diktatúry formuloval pred sto rokmi najväčší Škót svojej doby – Carlyle, najuctievanejší z politického života. proroci. Následne jeho nápady rozvinul Houston Stuart Chamberlain. Neexistuje ani jedna základná doktrína … nacizmu, na ktorej je založené nacistické náboženstvo, ktorá by neexistovala … v Carlyle alebo Chamberlainovi. Carlyle aj Chamberlain … sú skutočne duchovnými otcami nacistického náboženstva … Rovnako ako Hitler, Carlyle nikdy nezanevrel na svoju nenávisť, pohŕdanie parlamentným systémom … Rovnako ako Hitler, Carlyle vždy veril v záchrannú cnosť diktatúry.

– M. Sarkisyants. „Thomas Carlyle a„ božskí seržanti – inštruktori formácie “pre najchudobnejších Angličanov“

Bertrand Russell vo svojej knihe Dejiny západnej filozofie (1946) tvrdil: „Ďalším krokom po Carlyleovi a Nietzschem je Hitler.“

Fašistické štáty sa vyznačujú posilňovaním regulačnej úlohy štátu v ekonomike aj v ideológii: korporatizácia štátu prostredníctvom vytvorenia systému masových organizácií a sociálnych združení, násilné metódy potláčania nesúhlasu, odmietanie zásad takzvaného ekonomického a politického liberalizmu.Podľa Wolfganga Wippermanna sú hlavnými znakmi ideológie fašizmu tieto:

tradicionalizmus,

nacionalizmus,

korporativizmus

antiliberalizmus,

antikomunizmus,

extrémizmus,

etatizmus,

prvky populizmu,

militarizmus,

často – vodcovstvo, deklarovanie závislosti na širokých vrstvách obyvateľstva, ktoré nepatria k vládnucim vrstvám.

Podľa ruského vedca I. V. Mazurova ako štátneho systému vlády fašizmus nie je autoritarizmus, ale totalitarizmus, medzi ktorými je výrazný rozdiel.

Charakteristiky politických strán

Faktorom vzniku a rastu fašistických strán je často prítomnosť hospodárskej krízy v krajine, ak spôsobuje krízu aj v sociálnej a politickej oblasti.

Fašistické strany často militarizovali a používali v tej dobe neobvyklý politický štýl: masové demonštrácie, masové pochody, zdôrazňovanie mužského a mladistvého charakteru strany, forma akejsi sekularizovanej religiozity, nekompromisné schvaľovanie a používanie násilia v politických konfliktoch.

Fašistické strany mali pomerne podobné ideológie a ciele, ktorých charakteristickým znakom bola ich základná ambivalencia. Fašistická ideológia odhaľuje protisocialistické a antikapitalistické, protimoderné a špecificky moderné, nadnárodné aspekty. Tieto vzťahy sa neobjavujú v rovnakej forme u všetkých typov fašizmu.

Antikapitalistické body programu, väčšinou formulované zámerne vágnym spôsobom, v priebehu vývoja talianskej NFP stále viac ustupovali do pozadia. Pomerne silne boli vyslovené v Maďarskom Šípovom kríži, v rumunskej Železnej stráži, v niektorých častiach falangy, vo francúzskom FNP. Naopak, relatívne slabo sa prejavovali v rakúskom Heimwehre, nórskej národnej jednote, belgických rexistoch, v niektorých častiach ostatných francúzskych fašistických strán a v holandskej NSS.

V Železnej garde sa nachádza mimoriadne anti-modernistický prístup. Toto hnutie však v žiadnom prípade neodmietlo používať konkrétne moderné nástroje a metódy v propagande, politike, vojenských záležitostiach a ekonomike. Preto fašizmus vo všeobecnosti nemožno označiť ani za výnimočný antimodernizmus, ani za „impulz k moderne“, ba čo viac, ako „sociálnu revolúciu“.

Všetky fašistické strany boli orientované špecificky nacionalistickým spôsobom; väčšinou sa riadili určitými „slávnymi“ obdobiami zodpovedajúcich národných dejín, podanými idealizovanou formou. Ale malé fašistické hnutia, chtiac či nechtiac, museli do určitej miery počítať s národnými záujmami iných fašistických hnutí a predovšetkým fašistických režimov. Práve kvôli tejto orientácii na zahraničný fašistický model bojovali proti týmto stranám nielen ľavicové, ale aj pravicové sily extrémne nacionalistického trendu.

Všetky fašistické strany prejavili odhodlanú a nekompromisnú vôľu zničiť svojich politických protivníkov, ako aj – čiastočne svojvoľne zvolenú – menšinu.

Nezabúdajme, že Hlinkova slovenská ľudová strana – Strana slovenskej národnej jednoty (skratka HSĽS-SSNJ; do roku 1925: Slovenská ľudová strana, skratka SĽS, do roku 1938 Hlinkova slovenská ľudová strana, skratka HSĽS) bola slovenská fašistická a krajne pravicová strana so silnou rímskokatolíckou a nacionalistickou orientáciou, ktorá pôsobila na území Slovenska od roku 1906 do jej rozpustenia v roku 1945. Jej členovia a prívrženci sa označovali ako ľudáci

Logo Hlinkovej gardy. Hlinkova garda, pôsobila ako polovojenská organizácia Hlinkovej slovenskej ľudovej strany v rokoch 1938 – 194.