Donbas: ozborojenci používajú zakázané zbrane

KYJEV – Za posledných 24 hodín, 19. februára 2022, ozbrojenci samozvaných republík v regióne Donbasu vykonali na Donbase 136 útokov. Z toho v 116 prípadoch sa používali zbrane zakázané Minskými dohodami. Informuje o tom agentúra UNIAN.

Agentúra zverejnila presný zoznam obcí a použitých zbraní. Informáciu nájdete tu. Podľa veliteľstva Zjednotených ozbrojených síl bolo v Doneckej oblasti zaznamenané prekročenie línie dotyku nepriateľského bezpilotného lietadla, pravdepodobne Orlan-10.

Samozvaná Luganská ľudová republika zaznamenala použitie tureckých bezpilotných lietadiel Bayraktar ozbrojenými silami Ukrajiny na prieskum v Donbase.

Aj ozborejné sily samozvaných republík hovoria, že ukrajinská armáda proti nim používa zbrane zakázané Minskými dohodami. Píše o tom agentúra TASS.

Podľa ukrajinských ozbrojených síl, že obzvlášť cynické  ostreľovanie kontrolného stanovišťa Sčastja, na ktoré útočníci trikrát vypálili cielenú paľbu z mínometov a namontovali protitankové granátomety.

“Toto zákerné ostreľovanie ruskými okupačnými jednotkami je ďalším dôkazom toho, že militanti nedodržiavajú žiadne medzinárodné právne normy. Nie sú tam žiadni zranení civilisti ani personál kontrolného stanovišťa,” píše sa v správe ukrainských ozbrojených síl.

Z dôvodu ostreľovania v Donbase ukrajinská strana dočasne prerušila prácu kontrolného bodu „Ščastia“. Pravidelné ostreľovanie nepriateľom ohrozuje životy a zdravie civilného obyvateľstva a personálu pracujúceho na kontrolnom stanovišti, preto sa veliteľ JFO rozhodol od 20. februára od 08:00 na obdobie vojenského ohrozenia uzavrieť kontrolný bod Sčastie.

V dôsledku ostreľovania utrpeli 19. februára 2022 dvaja ukrajinskí vojaci rany šrapnelom nezlučiteľné so životom. Štyria vojaci utrpeli zranenia rôznej závažnosti a sú v nemocniciach.

Vojenské sily  samozvaných republík tvrdia, že ukrajinské vojenské sily strieľali 50 razy.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.