Summit Ukrajina, Rusko a spojenci, Joseph Biden je pripravený stretnúť sa s Vladimírom Putinom

PARÍŽ / MOSKVA / KYJEV – Francúzsky prezident Emmanuel Macron a jeho ruský náprotivok Vladimír Putin sa v nedeľu počas telefonického rozhovoru zhodli na potrebe hľadať diplomatické riešenie situácie ohľadom Ukrajiny.

Píše o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na Elyzejský palác. Rozhovor medzi hlavami štátov trval takmer dve hodiny.

Poznamenáva sa, že ministri zahraničných vecí oboch krajín sa v najbližších dňoch stretnú a budú diskutovať o možnom konaní summitu s Ruskom, Ukrajinou a spojencami s cieľom definovať nový poriadok mieru a bezpečnosti v Európe.

„Táto diplomatická práca by mala umožniť napredovať so zapojením všetkých zainteresovaných strán (Európanov, spojencov, Rusov a Ukrajincov), aby sa za určitých podmienok uskutočnilo stretnutie na najvyššej úrovni a stanovil sa nový poriadok mieru a bezpečnosti v Európe,“ píše sa v správe Elyzejského paláca.

Okrem toho sa Macron a Putin dohodli, že sa pokúsia zabezpečiť prímerie na východe Ukrajiny. Zhodli sa najmä na potrebe uskutočniť v blízkej budúcnosti stretnutie Trilaterálnej kontaktnej skupiny „s cieľom získať od všetkých zainteresovaných strán záväzky týkajúce sa prímeria na kontaktnej línii“.

Prezidenti Francúzska a Ruska sa tiež zhodli na potrebe obnovenia práce v normandskom formáte na základe výmeny názorov a návrhov zo strany Ukrajiny v uplynulých dňoch.

“Pre vykonanie tejto práce vo vážnych podmienkach sa hlavy oboch štátov pevne zaviazali podniknúť všetky užitočné kroky, aby sa vyhli eskalácii, ako aj znížili riziká a zachovali mier,” uvádza sa vo vyhlásení.

Ako informovala ukrajinská tlačová agentúra UNIAN, Macron po rozhovore s Putinom zavolal ukrajinskému prezidentovi pánovi Volodymyrovi Zelenskému. Hlavy štátov podporili potrebu zvolať trojstrannú kontaktnú skupinu a okamžite zaviesť na Donbase režim bez streľby.

V súčasnosti je situácia v regióne Donabasu napätá. Z regónu odišlo približne 28 000 obyvateľov do mesta Rostav na Done. Dnes 20. februára 2022 prišiel do mesta Kursk osobný vlak s 1 000 utečencami. Spomedzi nich je 200 detí. Ukrajina tvrdí, že vojenské sily samozvaných republík 136 razy strieľali na územie kontrolované Kyjevom, samozvané republiky tvrdia, že ukrajinské vojenské sily strieľali 50 razy.

Americký prezident Joe Biden je pripravený stretnúť sa so svojím ruským náprotivkom Vladimírom Putinom. Americký minister zahraničia Anthony Blinken o tom hovoril v rozhovore pre ruskú televíziu Dožď. Novinárka sa Blinkena opýtal: “Koná sa stretnutie medzi prezidentmi Bidenom a Putinom? Kedy a kde?” Štátny tajomník odpovedal, že takéto stretnutie je možné, ale musí byť produktívne na dosiahnutie mieru. “Prezident Biden je vždy pripravený stretnúť sa, ak si myslíme, že je to dobré pre diplomaciu a svet,” povedal pán Antony John Blinken.

Minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických sa má stretnúť s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom 24. februára 2022 za predpokladu, že pred týmto dátumom nedôjde k žiadnej ruskej vojenskej akcii proti Ukrajine.