Dobrovoľné testovanie so zákazom vychádzania

BRATISLAVA – Zákaz vychádzania bude spojený s jednorazovým celoslovenským testovaním. Po mimoriadnom rokovaní vlády to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO). Zároveň oznámil, že skríning by mal byť základom pre ďalšie cielené testovanie v jednotlivých okresoch.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) informoval, že celoslovenský skríning sa bude realizovať od 18. januára a skončí sa 26. januára. Testovanie nebude povinné. Krajčí však povedal, že vláda chce poprosiť obyvateľov SR o pretestovanie. “Môžu využiť rôzne odberné miesta, kde sa bude dať otestovať buď antigénovými, alebo PCR testami. Prosíme o súčinnosť samosprávy, ktorým finančne i materiálne pomôžeme. Dodáme im testy, aby tak mohli zabezpečiť možnosť svojim obyvateľom sa nechať otestovať,” dodal Krajčí. Uistil verejnosť, že disponuje dostatkom testov.

Krajčí rovnako informoval, že vláda predĺžila zákaz vychádzania do 7. februára. Pravidlá majú byť zatiaľ rovnaké ako v súčasnosti, no po celoplošnom skríningu bude od 27. januára podmienkou cesty do práce negatívny PCR alebo antigénový test. Týka sa to zamestnaní, ktoré nemôžu fungovať v režime práce z domu. Rovnako bude podmienka negatívneho testu platiť aj pre pobyt v prírode. Nevzťahuje sa ale na mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov. Ďalšie podrobnosti stanoví vyhláška.

Minister zdravotníctva takisto avizoval, že po celoplošnom skríningu by sa Slovensko malo rozdeliť podľa výsledkov na 37 horších a 36 lepších okresov. V horších sa zopakuje plošný skríning. “Okresy s dobrými výsledkami sa od 3. februára vrátia akoby do stavu, ktorý je v súčasnosti,” dodal.

Zároveň však Krajčí povedal, že kombinácia pravidelného testovania s efektom zákazu vychádzania umožní od 1. februára  uvoľňovať opatrenia vrátane otvárania škôl.

Výnimku z testovania budú mať ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a disponujú potvrdením nie starším ako 90 dní. Testovať sa nemusia ani ľudia, ktorí absolvovali dve dávky očkovania a po poslednej dávke počkali ešte 14 dní na celkovú imunitu. Rovnakú výnimku dostali ťažko zdravotne postihnutí, priblížil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Odberové miesta budú podľa jeho slov za každý vykonaný test dostávať päť eur. Krajniak sľúbil, že zamestnávatelia dostanú zadarmo testy do svojej firmy a preplatia sa im náklady na jeden test vo výške 3 až 3,50 eura. “Vidím svetlo na konci tunela, keď budeme postupovať takýmto spôsobom. Na Veľkú noc budeme môcť stráviť svoj čas s blízkymi tak, ako sme to už rok nezažili,” hovorí minister práce.

Matovič oznámil, že uznesenie vlády schválili všetci členovia kabinetu s výnimkou vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí).

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.