Dnepr: kto pomáha prevádzať ukrajinské verejné peniaze na súkromné kontá slovenských firiem

DNEPR –  V auguste 2020 svetové médiá obišla správa o ukrajinskom oligarchovi Igorovi Kolomojskom. Jeho obchody v USA preveroval Federálny vyšetrovací úrad (FBI). Je to orgán amerického ministerstva spravodlivosti, ktorý je federálnym vyšetrovacím úradom trestnej činnosti, ale aj kontrarozviednou službou.

Následne Ministerstvo spravodlivosti USA obvinilo Igora Kolomojského v tom, že z Privatbanky ukradol a prepral peniaze v Spojených štátoch. Privatbanka bola najväčšia komerčná banka v Ukrajine. Bol jej spolumajiteľom. Väčšina obyvateľstva mala v tejto komerčnej banke účty.
Za peniaze z banky si Igor Kolomoskij v USA kúpil nehnuteľnosti. Vďaka podobným operáciám banka skracovala. Kvôli záchrane vkladov obyčajných ľudí v banke ju vláda musela poštátniť, či znárodniť. Americká FBI považuje podobné operácie za pranie špinavých peňazí, teda legalizáciu peňaí z trestnej činnosti.
Igor Kolomoskij sa spája s mnohými škandálmi. Pochádza z mesta Dnepr. Kedysi sa volalo Dnepropetrovsk, To je priemyselným centrom Ukrajiny. V čase Sovietskeho zväzu sa tu bodovala podstatná časť priemyslu,.
Práve tu pôsobila jeho klika, ktorú viedol, a mnoho rokov odsávala peniaze z verejných rozpočtov. Išlo o miliardy hrivien (UAH). Pripomeňme si kurz 1 EUR = 32,86 UAH. To čo bolo v rozpočte, ale aj v banke sa prevádzalo do USA. Kúpil tam veľké množstvo aktív. Nielen nehnuteľnosti, ale aj podnik na výrobu ocele. Jeho vplyv v meste Dnepr oslabol. Presťahoval sa do USA. Má domy v Izraeli, ale aj Švajčiarsku. V svojej malej vlasti, teda na Ukrajine nechal svojich ručene riadených korupčných úradníkov. Igor Kolomojskij má vplyv aj na časť poslancov.
Zalistujme si troch v histórii. Igor Kolomojskij sa 2. marca 2014 stal gubernátorom Dnepropetrovského kraja. Do funkcie ho menoval prezident Petro Porošenko. V roku 2015 Igor Kolomojskij opúšťa funkciu, ale aj Ukrajinu. Tam sa dostal do nemilosti. Väčšinu času začal tráviť v Izraeli a vo Švajčiarsku.


Od roku 2015 veľa času na Slovensku trávi aj blízky partner Igora Kolomojského Sviatoslav Olejnik. Do roku 2005 bol prokurátorom. Riešil mnoho škandalóznych prípadov korupcie na komunálnej úrovni. Riešil a aj vyriešil. Po roku 2005 začal podnikať a venovať sa politike. Pobyt v Bratislave mu pomáhal vyhýbať sa možnému vyšetrovaniu v súvislosti s korupčnými aférami. V Bratislave Sviatoslav Olejnik vlastní dom so záhradou. Niekoľko rokov tu býva jeho rodina a príbuzní.

Na Slovensko Sviatoslav Olejnik previedol časť svojich ziskov. Na Slovensku mala firmu aj jeho spolustraníčka Irina Gunaza. Spolu sú v strane Ukrajina Majbutňogo. Je to strana, ktorá dostala podľa oficiálnych údajov v prvom štvrťroku sponzorský dar od firmy zo skupiny firiem holdingu Privat, ktorého spolumajiteľom je Igor Kolomojskij. Strana nemá skoro žiaden vplv, ale Sviatoslav Olejnik je vďaka nej od roku 2019 podpredsedom Rady Dnepropetrovskej rady. Okrem toho strana má troch poslancov. Má teda vplyv na verejné zákazky.

Slovenská firma Arograf, ktorú vlastní spolustraníčka Sviatoslava Olejnika, vlasní 50% známej firmy UPS. Tá sa už desaťročia zaoberá stavbou a opravami ciest v Dnepropetrovskej oblasti. Desaťročia cez ňu tečú ukrajinské peniaze z verejného rozpočtu. Polovica jej zisku od istého časupatrí firme Arograf. Firmu si všimli ukrajinské orgány pri vyhľadávaní algoritmov prevodu peňazí do tieňovej ekonomiky a prevodov veľkých ziskov. Išlo o viac ako 2 mld. UAH. Pri hlavnému manažérovi firmy sa začalo trestné stíhanie. Súd zrušil obvinenie. Vtedy hlavný manažér previedol polovičný podiel spoločnosti UPS na slovenskú firmy Arograf.

V auguste 2020 Národná antikorupčná agentúra Ukrajiny začalo trestné stíhanie proti Sviatoslava Olejnika. Dnes už šéfa oblastnej rady Dnepropetrovskej oblasti, čo o je niečo ako predseda vyššieho územného celku na Slovensku obviňujú z nátlaku na vyšetrovacie orgány a súdy, aby skončili vyšetrovanie manažéra firmy UPS.

Bez ohľadu na trestné oznámenia, vyšetrovanie machinácií, či nekvalitné cesty, firma UPS v čase vlády prezidenta Volodymyra Zelenskeho pokračuje v získavaní miliónov rozpočtových finančných prostriedkov. Cesta peňazí za ukrajinské cesty má cestu na Slovensko. Z Ukrajine sa prevádzajú na Slovensko.

Ináč povedané, Slovensko sa stáva prístavom pre úradníkov a politikov z Ukrajiny, ktorí si tu prevádzajú peniaze. Tí, ktorí nemajú také gigantické sumy, a nemajú možnosť ich previesť do USA, si hľadajú menšie a bližšie krajiny. Slovensko sa tak stáva prístreškom nielen pre ukrajinských robotníkov, ale aj pre bohatých úradníkov a politikov.
V Ukrajine boli veľké očakávania od asociácie s Európskou úniu. Obyvatelia Ukrajiny si môžu oprávnene klásť otázky. Pomáhajú slovenslí poltiici ukrajinským politikom a úradníkom prevádzať peniaze na Slovensko. Budú sa slovenskí vyšetrovatelia zaoberať vyšetrovaním podobných záležitostí ako to urobilo FBI v Spojených štátoch? Ako dlho môžu podobné schémy fungovať v Európskej únii beztrestne.

Prameň: Radio Svoboda. Igor Kolomojskij vynadal novinárovi.