Bielorusko: domáci a zahraničný dlh pomaly stúpa

MINSK – Od januára do júla 2020 sa Bielorusko viac zadlžilo: zahraničný dlh republiky vzrástol za sedem mesiacov o 3,7 percenta na 17,8 miliárd dolárov, domáci sa zvýšil o 11,8 percenta na 9,8 miliárd bieloruských rubľov (3, 67 miliárd dolárov). Informuje o tom Ministerstvo financií Bieloruska.

V období od januára do júla Bielorusko zvýšilo zahraničné pôžičky o ekvivalent 1,84 miliardy USD, z toho 1,392 miliardy USD v dlhopisoch umiestnených na zahraničných finančných trhoch. Ďalších 370,3 milióna dolárov získalo od ruskej vlády a ruských komerčných bánk. Zvyšok peňazí pochádzal z čínsko-exportno-importnej banky, Medzinárodnej banky pre obnovu a rozvoj, Európskej banky pre obnovu a rozvoj .

Bielorusko tiež zvýšilo svoje vnútorné pôžičky. V januári až júli republika umiestnila štátne dlhopisy v domácej mene a rubľoch v hodnote ekvivalentnej 210 miliónom dolárov.

Skôr bolo známe, že Rusko súhlasilo s refinancovaním bieloruského štátneho dlhu v hodnote jedna miliarda dolárov. Podľa prezidenta republiky Alexandra Lukašenka „pôjde o dobrú posilu našej národnej meny“, ktorej kurz sa po zvolení hlavy štátu zrútil počas masových protestov.