Čo týždeň dal: ďalší týždeň rastu akciového trhu

NEW YORK – Investori do akciového trhu majú ďalší dôvod na radosť, keďže hlavné akciové indexy rástli naprieč rozvinutými krajinami.

Veľký podiel na tom malo vyhlásenie údajov o inflácii v USA, ktoré boli lepšie než sa očakávalo.

Akciový trh zaznamenal v pondelok minimálny pohyb, keďže obchodníci očakávali kľúčové ekonomické údaje vrátane najnovších údajov o indexe spotrebiteľských cien (CPI), komentára Federálneho rezervného systému a výsledkov veľkých maloobchodných spoločností. Očakávalo sa smerovanie trhu, pričom sa špekulovalo, že úrokové sadzby možno dosiahli svoj vrchol. Index S&P 500 sa po konzistentnom pozitívnom vývoji udržal v blízkosti úrovne 4 400 bodov. Vzhľadom na to, že Federálny rezervný systém pravdepodobne zachová súčasné sadzby, očakáva sa volatilita trhu. V centre pozornosti boli najmä údaje o indexe spotrebiteľských cien, pričom ekonómovia predpokladali spomalenie medziročnej inflácie. Medzi podnikové správy patrili nové informácie ohľadne procesorov s umelou inteligenciou spoločnosti Nvidia, významné objednávky spoločnosti Boeing na leteckom veľtrhu v Dubaji a výzvy pre spoločnosť Tyson Foods v mäsovom priemysle. Okrem toho sa spoločnosť HP dočkala lepšieho hodnotenia Citigroup, liek Wegovy spoločnosti Novo Nordisk sa ukázal ako sľubný pri znižovaní kardiovaskulárnych príhod a Exxon Mobil sa púšťa do dodávok lítia pre elektrické vozidlá. Nakoniec bola zverejnená platba spoločnosti Google spoločnosti Apple za príjmy z reklamy vo vyhľadávaní.

V utorok index S&P 500 vzrástol o takmer 2 %, čo je najviac od apríla. Tesla viedla zisky medzi najväčšími spoločnosťami a spoločnosť Nvidia zaznamenala desiaty rast za sebou. Akcie regionálnych bánk poskočili o takmer 6 %. Russell 2000 vzrástol o viac ako 5 %. Výnosy dvojročných dlhopisov klesli o viac ako 20 bázických bodov. Dolár klesol 1.2%. Spoločnosť Boeing získala na dubajskej leteckej prehliadke ďalšiu zákazku od spoločnosti Ethiopian Airlines. Miliardár a bývalý manažér hedžového fondu Leon Cooperman získal podiel vo futbalovom klube Manchester United. Spoločnosť Siemens Energy AG získala 15 miliárd eur od nemeckej vlády, keďže spoločnosť masívne stráca na výrobe a prevádzke veterných turbín.

V stredu index S&P 500 prekročil hranicu 4 500 bodov, hoci v porovnaní s predchádzajúcou seansou, keď sa akcie rozbehli vďaka uzatváraniu krátkych pozícií a stávkam, že zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany FEDu sa skončilo, rástol pomalším tempom. Maloobchodná spoločnosť Target vzrástla vďaka dobrým výsledkom, zatiaľ čo Nvidia zastavila desaťdňovú rally. V neskorom obchodovaní spoločnosť Cisco Systems klesla v dôsledku neuspokojivej prognózy.

Výnosy štátnych dlhopisov klesli. Maloobchodné tržby sa v októbri spomalili a predchádzajúce mesiace boli revidované na vyššie hodnoty – čo naznačuje určitú odolnosť pred dovolenkovou sezónou. Ceny platené americkými výrobcami nečakane klesli najviac od apríla 2020. Spoločnosť SpaceX získala povolenie na druhý štart svojej prelomovej rakety Starship, čím sa spoločnosť Elona Muska priblížila k cieľu vyslať ľudí na Mesiac. Spoločnosť ValueAct Capital získala podiel v spoločnosti Walt Disney. Spoločnosť Alstom, výrobca vlakov, oznámila možné zvýšenie vlastného kapitálu spolu so znižovaním počtu pracovných miest a predajom aktív, aby pomohla posilniť svoju bilanciu. Spoločnosť Palo Alto Networks, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou, nenaplnila očakávania analytikov Wall Street a znížila svoje odhady za celý rok.

Vo štvrtok desaťročné výnosy klesli o osem bázických bodov na približne 4,45 %. Po rally, ktorá poslala akcie blízko “prekúpených” úrovní, prevládal u indexu S&P 500 stranový pohyb. Spoločnosť Walmart sa prepadla uprostred opatrných vyhliadok v súvislosti so spotrebiteľmi, zatiaľ čo spoločnosť Macy’s vzrástla na základe údajov, že spoločnosť dosiahla lepší zisk než sa predpokladalo. Spoločnosť Cisco Systems sa po negatívnej prognóze prepadla. V neskorom obchodovaní spoločnosť Applied Materials klesla na základe správy, že spoločnosť čelí v USA vyšetrovaniu za porušenie vývozných obmedzení do Číne.

Ropa klesla pod hodnotu 73 USD za barel. Spoločnosť Apple ďalej zaostáva vo svojom multimiliardovom úsilí o výrobu modemového čipu pre iPhone, pretože ju brzdí zložitosť nahradenia komponentu od spoločnosti Qualcomm. Zákazníci Amazon.com si budú môcť kúpiť autá spoločnosti Hyundai na webovej stránke Amazonu od budúceho roka. Zamestnanci spoločnosti General Motors hlasovali za ratifikáciu pracovnej dohody dosiahnutej s odborovou organizáciou United Auto Workers, čím ukončili nákladný a zdĺhavý proces, ktorý zahŕňal šesťtýždňový štrajk.

Akcie v piatok zaznamenali malé pohyby po novembrovej rally v hodnote 2,7 bilióna USD. Dolár vymazal svoj zisk z roku 2023. Index S&P 500 sa obchodoval nad úrovňou 4 500, čím si pripísal tretí týždeň rastu v rade – najdlhšiu sériu od júla. Hromady derivátových kontraktov viazaných na akcie a indexy dosiahli splatnosť, čo zvyčajne posilňuje nestabilitu. Spoločnosť Applied Materials sa prepadla na základe správy že čelí vyšetrovaniu v USA za údajné porušenie vývozných do Číny. Akcie developerov rástli, keďže sa zvýšila výstavba nových domov. Ocenenie vysokokvalitných akcií, teda akcií s vysokou ziskovosťou a nízkym pákovým efektom, sa medzitým výrazne predražilo v porovnaní s celkovým trhom. Spoločnosť Amazon.com prepúšťa stovky zamestnancov v divízii, ktorá je zodpovedná za jej hlasovú asistentku Alexa. Agentúra Moody’s Investors Service vo štvrtok znížila svoj výhľad pre spoločnosť Tyson Foods, keďže očakáva, že najväčší americký výrobca mäsa bude v nadchádzajúcich 12 až 18 mesiacoch pokračovať v čerpaní hotovosti. Spoločnosť Gap vykázala zisk, ktorý prekonal prognózy a zároveň menší ako očakávaný pokles predaja.

Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve bola v troch mesiacoch do septembra 2023 na úrovni 4,2 %, teda nezmenená oproti obdobiu od apríla do júna a v súlade s očakávaniami trhu. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko vzrástol o ďalších 10,9 bodu a v novembri dosiahol +9,8 bodu, čím prekonal očakávania trhu na úrovni +5,0 bodu. Ide o najvyššiu hodnotu od marca, čo naznačuje, že najväčšia európska ekonomika dosiahla bod obratu v prostredí zvýšených hospodárskych očakávaní spolu s výrazne optimistickejšími výhľadmi pre nemecký priemyselný sektor, ako aj pre domáce aj zahraničné akciové trhy.

Medziročná miera inflácie v USA sa v októbri spomalila na 3,2 % z 3,7 % v septembri aj auguste a bola nižšia ako trhové prognózy na úrovni 3,3 %. Jadrová inflácia medzitým medziročne vzrástla o 4 %, čo bolo ale menej než boli trhové očakávania na úrovni 4,1 %. Okrem toho sa spomalil aj rast cien výrobcov a to medziročne na 1,3 % zo septembrových 2,2 %. Medziročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve v októbri klesla na 4,6 % zo 6,7 % v septembri aj v auguste, čím zaostala za trhovými očakávaniami na úrovni 4,8 %. To predstavuje najnižšiu mieru od októbra 2021. Zároveň jadrová inflácia v rovnakom období medziročne vzrástla o 5,7 %, čo je najnižšia hodnota od marca 2022.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    + 2,24 %

DOW JONES:             + 1,94 %

NASDAQ:                   + 2,37 %

DAX:                           + 3,74 %

Euro Stoxx 50:          + 2,57 %

NIKKEI:                       + 3,07 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                             + 17,57 %

DOW JONES:                     + 5,43 %

NASDAQ:                            + 34,96 %

DAX:                                     + 14,33 %

Euro Stoxx 50:                  + 14,42 %

NIKKEI:                                + 27,95 %

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.