Čo je to Delphi metóda alebo Delphi technika

Delphi metóda alebo Delphi technika; tiež známa ako Estimate-Talk-Estimate, alebo ETE, je štruktúrovaná komunikačná technika alebo metóda, pôvodne vyvinutá ako systematická, interaktívna prognostická metóda, ktorá sa spolieha na skupinu odborníkov. 

 Táto technika môže byť tiež prispôsobená na použitie pri osobných stretnutiach a potom sa nazýva mini-Delphi. Delphi sa široko používa na prognózovanie podnikania a má určité výhody oproti inému štruktúrovanému prognostickému prístupu, predikčným trhom. 

Metóda, alebo technika Delphi môže byť tiež použitá na pomoc pri dosahovaní odborného konsenzu a vypracovaní profesionálnych usmernení.  Používa sa na takéto účely v mnohých oblastiach súvisiacich so zdravím vrátane klinickej medicíny, verejného zdravia a výskumu. 

Delphi je založená na princípe, že prognózy (alebo rozhodnutia) štruktúrovanej skupiny jednotlivcov sú presnejšie ako prognózy neštruktúrovaných skupín.  Odborníci odpovedajú na dotazníky v dvoch alebo viacerých kolách. Po každom kole facilitátor alebo zástupca zmeny poskytne anonymizované zhrnutie prognóz odborníkov z predchádzajúceho kola, ako aj dôvody, ktoré uviedli pre svoje úsudky.

Facilitátor je osoba, ktorá pomáha skupine ľudí lepšie spolupracovať, porozumieť ich spoločným cieľom a plánovať, ako tieto ciele dosiahnuť, počas stretnutí alebo diskusií. Facilitátor pritom zostáva “neutrálny”, čo znamená, že v diskusii nezaujme konkrétnu pozíciu.  Niektoré nástroje facilitátora sa pokúsia pomôcť skupine dosiahnuť konsenzus o akýchkoľvek nezhodách, ktoré existujú alebo sa objavia na stretnutí, aby mala pevný základ pre budúce kroky.

Odborníci sa preto vyzývajú, aby svoje predchádzajúce odpovede zrevidovali na základe odpovedí ostatných členov ich panelu. Predpokladá sa, že počas tohto procesu sa rozsah odpovedí zníži a skupina sa bude približovať k “správnej” odpovedi. Nakoniec sa proces zastaví po vopred definovanom kritériu zastavenia výskumu, ako napríklad  počet kôl, dosiahnutie konsenzu, stabilita výsledkov) a výsledky určia priemerné alebo stredné skóre záverečných kôl. 

Osobitná pozornosť sa musí venovať formulácii téz v Delphi a definícii a výberu odborníkov, aby sa predišlo metodologickým nedostatkom, ktoré vážne ohrozujú platnosť a spoľahlivosť výsledkov.

Delfská veštiareň bolo slávne pútnické miesto a veštiareň v Apolónovom chráme pri starogréckych Delfách, na južnom úbočí vrchu Parnas vo výške 533 – 600 m, najdôležitejšie kultické stredisko helenistickej doby, považované za stred sveta, nachádzal sa tu aj omfalos – „pupok sveta“.