Nedostatok kakaových rastlín vedie k panike z čokolády

PEKING -Čokoláda je žiadaná a nie je to len to, že sa blíži Veľká noc.

Dôvodom je nedostatok a rastúce ceny hlavnej zložky – kakaa. Podľa šéfa spoločnosti Guan Chong, jedného z najväčších spracovateľov kakaa na svete, opísal súčasnú situáciu na trhu ako “všetci panikária”.

Od začiatku roka sa cena kakaa zdvojnásobila a prekročila 8 500 dolárov za tonu. Vzhľadom na to, že nové cenové rekordy sa vytvárajú takmer každý deň, 10 000 dolárov vyzerá reálne. Hlavným dôvodom je neúroda v západnej Afrike v dôsledku sucha a chorôb. Svoju úlohu však zohrali aj desaťročia nedostatočných investícií a nedostatočnej podpory pre milióny chudobných poľnohospodárov.

Malajzijský Guan Chong hľadá kakao po celom svete a platí prémie, aby si mohol rezervovať fazuľu od menších výrobcov kvôli obavám, že niektorí predajcovia v popredných producentských krajinách, ako je Pobrežie Slonoviny a Ghana, nemusia splniť dodávateľské zmluvy. Zvažuje nákup z krajín ako Ekvádor, Peru a Indonézia, povedal generálny riaditeľ Brandon Tai Ho Lian v rozhovore s Anouradi Raghu z Bloomberg News.

Kvôli rastúcim cenám kakaa sú cukrárske spoločnosti nútené uvádzať na trh nové výrobky s menej alebo žiadnou drahou prísadou. Doteraz dokázali preniesť vyššie náklady na spotrebiteľov. Horúčkovitá rally však nevykazuje žiadne známky spomalenia a najväčší výrobca čokolády na svete, Barry Callebaut, už varoval, že akútny nedostatok kakaa bude pokračovať aj v budúcej sezóne.

Kríza je najviac citeľná v Európe, najväčšom regióne z hľadiska spotreby čokolády. Nové pravidlá EÚ zamerané na zákaz predaja výrobkov ničiacich odlesňovanie v obchodoch by mohli popredným výrobcom čokolády v bloku ešte viac sťažiť zabezpečenie dodávok. Pozornosť sa teraz obracia na nadchádzajúcu priebežnú úrodu, menšiu z dvoch ročných úrod. Tento mesiac regulačný orgán Pobrežia Slonoviny uviedol, že bude nižšia, ako sa očakávalo. Celkovo bude svet čeliť tretiemu deficitu za sebou v sezóne.