Čo znamená index rúžu pre svetovú ekonomiku

PARÍŽ / NEW YORK – Predaj tohto kozmetického produktu je pozitívny v pochmúrnom obraze so zvyškom produktov, ktoré nie sú podstatné. Analýzu predaja rúžov priniesol denník The Wall Street Journal.

Rúž sa ukázal byť žiadaný po tom, čo si ľudia zložili masky.

Teória hovorí, že v bezútešnom ekonomickom prostredí môžu spotrebitelia obmedziť nákupy iných nepodstatných položiek, no budú aj naďalej míňať drobný luxus, ako je rúž.

„Keď predaj rúžov ​​stúpa, ľudia si nechcú kupovať šaty,“ povedal v roku 2001 pre The Wall Street Journal Leonard Lauder, vtedajší predseda Estée Lauder, ktorý sa zaslúžil o vytvorenie takzvaného „indexu rúžov“.

Pripomenul to šéf L’Oréalu Nicolas Hieronymus počas októbrovej konferencie o hospodárskych výsledkoch spoločnosti. Poznamenal, že luxusný rúž alebo maskara stoja len 30 eur, čo z nich robí „cenovo dostupné potešenie“. Tržby spoločnosti L’Oréal vzrástli v treťom štvrťroku medziročne o 9,1 % napriek spomaleniu predaja v Číne v dôsledku blokovania. Coty, výrobca kozmetiky CoverGirl, uviedol, že predaj organickej krásy vzrástol za rovnaké obdobie o 9 %.

Predaj kozmetiky bol tiež zriedkavým pozitívom pre maloobchodníkov, pričom maloobchodník Target uviedol, že predaj v kategórii kozmetiky vzrástol v štvrťroku končiacom 29. októbra medziročne o približne 15 %, pričom predaj Ulta Beauty sa v predajniach Target strojnásobil. predaj za dané obdobie.

Hoci predaje Macy’s v minulom štvrťroku klesli, jej kozmetický reťazec Bluemercury zaznamenal v minulom štvrťroku medziročný nárast tržieb v týchto predajniach o 14 %. Predaj kozmetiky Sephora v Kohl’s prevyšuje ostatné siete obchodných domov.

Zo 14 kategórií nepodstatných produktov, ktoré spoločnosť pre prieskum trhu NPD Group sleduje, je luxusná krása – produkty, ktoré nájdete v obchodných domoch alebo obchodoch Sephora – jedinou kategóriou, ktorá od začiatku roka zaznamenala nárast maloobchodných tržieb. Rúž, zasiahnutý nosením masky počas pandémie, dobieha.

Podľa Larissy Jensen, analytičky kozmetického priemyslu v NPD Group, predaj rúžov ​​v októbri medziročne vzrástol o 37 %. To je viac ako 31 % za rovnaké obdobie minulého roka. Hovorí, že starostlivosť o pery je jedinou hlavnou prémiovou kategóriou, kde sa predaj v skutočnosti zvýšil z úrovne pred pandémiou.

Vysoké objemy predaja parfumov zaznamenali aj kozmetické spoločnosti, ktoré tento fenomén nazvali „Parfumový index“. Tlačová správa spoločnosti Coty o výsledkoch za tretí štvrťrok začiatkom tohto mesiaca uviedla, že dopyt je taký silný, že priemysel čelí nedostatku potrebných ingrediencií. Generálna riaditeľka Sue Naby uviedla, že predaj Coty neklesá ani sa nespomaluje, pričom poznamenala, že spotrebitelia parfémy nielen dávajú, ale aj kupujú pre seba.

„Je to z veľkej časti spôsobené tým, že spotrebitelia menia svoj postoj k osobnej starostlivosti,“ povedala Larisa Jensen z NPD Group. „Krása je jednou z mála oblastí, ktoré dokážu uspokojiť emocionálne potreby [zákazníkov]. Zdvihne im to náladu.”

Zatiaľ čo efekt rúžu bolo možné vidieť počas recesie na začiatku 21. storočia, chýbal počas recesie v rokoch 2007-09, keď predaj rúžov ​​klesol spolu s ďalšími nepodstatnými nákupmi. Možno to bolo čiastočne spôsobené dynamikou v konkrétnej kategórii.

V roku 2001 sa v kozmetickom priemysle objavilo veľa nových produktov, vrátane lesku na pery, čo bola vtedy relatívne nová kategória. Tieto priaznivé faktory jednoducho od roku 2008 absentujú, hoci lak na nechty sa v tom momente ukázal ako malá slabosť pre spotrebiteľov. Tentoraz možno budú chcieť zvýrazniť tú časť tváre, ktorá bola počas pandémie tak dlho maskovaná.

Na pozadí pochmúrnych vyhliadok spoločností predávajúcich nepodstatný tovar môžu predajcovia kozmetiky po vianočných sviatkoch posilniť svoje pozície.