ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Index rúžu

PARÍŽ – Index rúžu ako druh ukazovateľa stavu ekonomiky bol navrhnutý v roku 2001. šéf jednej z popredných kozmetických korporácií Estée Lauder – pán Leonardo Lauder.

Navrhol odvážnu hypotézu, že predaj kozmetiky v období ekonomickej nestability stúpa, zatiaľ čo predaj oblečenia, obuvi a módnych doplnkov dynamicky klesá.

Pán Leonadro  Lauder to videl ako úplne logický vzorec: bez ohľadu na to, v akom stave je situácia na trhu, ženy nezanedbávajú svoj vzhľad, radšej vždy vyzerajú krásne a upravené. Nie každá žena si v kríze môže dovoliť nové šaty, no nový rúž alebo povedzme lak na nechty si môže dopriať takmer každá. Ako sa hovorí, maličkosť, ale pekná! Okrem toho, ako poznamenávajú samotní spotrebitelia, výrobky starostlivosti o telo a dekoratívna kozmetika už dávno prešli do kategórie “výrobnej nevyhnutnosti” a nie sú nadbytočné.

Na podporu tejto hypotézy sú prezentované štatistické údaje, podľa ktorých predaj kozmetiky a produktov starostlivosti o telo v krízovom roku 2008 výrazne vzrástol. Na druhej strane, mnohí analytici sú k takýmto vzorom skeptickí, považujú ich za nič viac ako za šťastnú náhodu a výsledok úspešnej marketingovej stratégie.

Pán Leonardo Lauder identifikoval index Lipstick ako predaj v rámci rodiny značiek Estee Lauder.  Následné recesie, vrátane recesie zo začiatku 21. storočia , poskytli proti Lauderovým tvrdeniam rozporuplný dôkaz, keďže predaj v skutočnosti klesol so zníženou hospodárskou aktivitou. Naopak, predaj rúžov ​​zaznamenal rast v obdobiach zvýšenej ekonomickej aktivity. V dôsledku toho bol index rúžu zdiskreditovaný ako ekonomický ukazovateľ. Zvýšený predaj kozmetiky v roku 2001 sa odvtedy pripisuje zvýšenému záujmu o kozmetické značky navrhnuté celebritami. 

V roku 2010 mnohé médiá uviedli, že s rozmachom nechtového umenia v anglicky hovoriacich krajinách a tak ďaleko, ako je Japonsko a Filipíny, lak na nechty nahradil rúž ako hlavný cenovo dostupný pôžitok pre ženy namiesto tašiek a topánok. počas recesie, čo vedie k reči o indexe laku na nechty . Podobný sentiment bol zaznamenaný počas pandémie koronavírusu , keď povinné používanie masiek na tvár na zabránenie šírenia choroby viedlo k nárastu nákupov očného make-upu, čo naznačuje index maskary.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com