BIS Innovation Hub oznamuje prvých šesť nových projektov inovácií pre pracovný program 2024

BAZILEJ – Banka pre medzinárodné platby (BIS) oznámila sériu šiestich projektov vo svojom pracovnom programe Innovation Hub na rok 2024.

Budú zamerané na nasledovné oblasti: experimenty v oblasti kybernetickej bezpečnosti, boj proti finančnej kriminalite, digitálne meny centrálnej banky (CBDC) a ekologické financie.

“Keďže finančný priemysel prijíma nové technológie, musíme pochopiť, ako ovplyvňujú základnú prácu centrálnych bánk. Centrálne banky aktívne skúmajú potenciál nových technológií, ktoré im pomôžu pri plnení ich mandátov. Po dokončení 12 projektov v roku 2023 sa tešíme na ďalší rušný rok v spolupráci s centrálnymi bankami, medzinárodnými organizáciami a ďalšími partnermi.

Tokenizácia je dôležitou oblasťou, kde sme už spustili jeden projekt a plánujeme ďalšie iniciatívy. Bezpečnosť je ďalšou dôležitou oblasťou. Musíme nájsť spôsoby, ako zlepšiť efektívnosť služieb, ako sú platby, bez akýchkoľvek kompromisov v oblasti bezpečnosti, podľa zásady stanovenej krajinami G20.  Povedala Cecilia Skingsley, vedúca BIS Innovation Hub.

Projekt Leap z centra Eurosystému začína svoju fázu II zameranú na „kvantovo odolné“ platobné systémy po úspešnom vytvorení kvantovo bezpečného komunikačného kanála medzi centrálnymi bankami Francúzska a Nemecka v prvej fáze. Teraz projekt ukáže, ako môže byť platobný systém chránený pred potenciálnou hrozbou kvantových počítačov, ktoré môžu byť schopné prelomiť šifrovacie systémy používané v súčasnosti na ochranu finančných transakcií.

Projekt Symbiosis z Hong Kong Centre bude testovať využitie umelej inteligencie (AI) a technológií veľkých dát na odhalenie a prispôsobenie dodávateľského reťazca. Projekt sa bude snažiť zlepšiť sledovanie takzvaných emisií rozsahu 3, ktoré sú menej dobre definované a ťažšie sledovateľné. Dosiahne to prostredníctvom spolupráce so súkromným sektorom a organizáciami občianskej spoločnosti pri vytváraní metodík podporovaných AI na zverejňovanie emisií malými a strednými spoločnosťami.

Projekt Aurum tiež z Hong Kongského centra vstupuje do novej fázy, v ktorej bude študovať súkromie platieb v maloobchodných CBDC. Cieľom je využiť odborné znalosti z akademickej obce a regulátorov ochrany osobných údajov, aby centrálne banky porozumeli súkromiu pri navrhovaní systémov CBDC.

Projekt NGFS Data Directory 2.0 pod vedením Singapurského centra prebuduje platformu dátových adresárov siete pre ekologizáciu finančného systému. Zatiaľ čo prvá verzia adresára bola vytvorená tak, aby systematicky identifikovala a mapovala medzery v údajoch súvisiacich s klímou, revidovaná verzia bude mať za cieľ uľahčiť vyhľadávanie a prehliadanie zdrojov údajov, vďaka čomu bude adresár použiteľnejší ako verejný zdroj.

Nedávno spustený projekt Promissa testuje realizovateľnosť tokenizácie zmeniek, finančných nástrojov, ktoré pomáhajú financovať multilaterálne rozvojové banky a iné medzinárodné finančné inštitúcie. V mnohých prípadoch sú stále založené na papieri. Projekt bude využívať technológiu distribuovanej účtovnej knihy na zjednodušenie ich správy a transparentnosti. Vykonáva sa spoločne so Švajčiarskou národnou bankou a skupinou Svetovej banky, pričom pozorovateľom je Medzinárodný menový fond.

Projekt Hertha , ktorý spustilo London Centre, má za cieľ otestovať využitie sieťovej analýzy na pomoc pri identifikácii modelov finančnej kriminality v platobných systémoch. Bude mapovať súčasné a vznikajúce typológie finančnej kriminality v platobných systémoch v reálnom čase, pričom bude čerpať z poznatkov zo systémov okamžitých platieb a sietí digitálnych aktív.

Všetky tieto nové iniciatívy sa pridajú k existujúcim projektom, ktoré budú tento rok rozvíjať rôzne centrá inovačných centier: FuSSE , Gaia ,  Mandala ,  mBridge fáza III,  Nexus fáza III,  Pyxtrial ,  Rio a Viridis .

V priebehu roka 2023 Innovation Hub uzavrel projekty Atlas , Aurora , Dynamo , Icebreaker , Leap Phase I, Mariana , Meridian , Nexus Phase II, Polaris , Rosalind Phases I and II,  Sela a Tourbillon .