Portu: druhý pilier, pokles, len nie žiadna panika

BRATISLAVA / PRAHA – Prepad na penzijnom účte nie je dôvodom na paniku. Lacné akcie totiž znamenajú príležitosť pre tých, ktorí si na dôchodok aktívne odkladajú.

Výpisy z účtov v II. dôchodkovom pilieri, ktoré do konca februára dostáva vyše 1,7 milióna sporiteľov, môžu pre mnohých z nich znamenať nepríjemné prekvapenie. V uplynulom roku totiž prerobili všetky penzijné fondy, vrátane indexových, ktoré si v minulosti pripisovali rekordné výnosy. To však neznamená, že s budúcim dôchodkom je najlepšie spoľahnúť sa na štát.

Minulý rok bol z pohľadu investícií ťažkým nielen v II. pilieri. „Zložitá ekonomická situácia sa podpísala na prepade väčšiny investícií, ktoré kopírujú najvýznamnejšie svetové akciové indexy. Vysoká inflácia sprevádzaná sprísňovaním fiškálnej politiky zo strany centrálnych bánk, zdražovanie energií či vojna na Ukrajine neboli pre akcie dobrou správou. Ich prepad však nie je ničím výnimočným. K podobným došlo v minulosti viackrát a doteraz sa trhy vždy vrátili k rastu,“ upozorňuje Marek Malina, analytik online investičnej platformy Portu.

Ľudia, ktorí si sporia v II. pilieri, by teda na tento spôsob odkladania si peňazí na penziu nemali zanevrieť. Aj keď teraz očakávaný dôchodok z druhého piliera v porovnaní s minulým rokom kvôli prepadu trhov klesol, ak sa tie vrátia k rastu, prognózovaná výška penzie opäť stúpne. Preto platí, že ľudia, ktorým zostávajú do penzie desaťročia, by sa nemáli báť indexových a akciových fondov. História totiž ukazuje, že v dlhodobom horizonte majú potenciál priniesť vyšší výnos ako garantované dlhopisové. „To isté platí aj pre ľudí, ktorí do akciových indexov investujú inou formou, napríklad prostredníctvom podielových či ETF fondov,“ vysvetľuje Marek Malina.

Pozor na infláciu

Odkladanie si na dôchodok však treba vnímať aj v kontexte rastúcich cien. Výpisy z II. piliera počítajú s infláciou vo výške 2 % medziročne, ktorá sa však aktuálne nejaví ako reálna. Ceny totiž v ostatnom období rastú výrazne viac a na 2 % sa inflácia v dohľadnom čase nedostane. „Výpis z osobného dôchodkového účtu ukazuje iba časť budúcej penzie. K peniazom z II. piliera dostane dôchodca aj penziu zo Sociálnej poisťovne, kam smeruje väčšina odvodov na zabezpečenie v starobe. No každý by sa mal zamyslieť, aká suma mu bude na starobu stačiť a aká nie,“ upozorňuje Marek Malina.

Podľa prieskumu Portu zo septembra minulého roka by priemerný dôchodok (vtedy 516 eur mesačne) stačil na živobytie 13,5 % Slovákov. Napriek tomu sa až 52 % ľudí u nás pri finančnom zabezpečení na starobu spolieha na štát.

Hoci si necelých 40 % ľudí odkladá peniaze navyše, z tejto množiny až 36,4 % opýtaných uviedlo, že tak robia na bežnom účte, 27,7 % si odkladá hotovosť. Ušetrené peniaze tak nechávajú „požierať“ infláciou, keďže bežné účty sú úročené minimálne a hotovosť sa nezhodnocuje nijak.

Komu teda prognózovaný dôchodok nestačí, mal by sa zamyslieť nad tým, akým spôsobom si ho zvýši. Jednou z možností sú aj mimoriadne príspevky do II. piliera, ďalšou je diverzifikácia a sporenie si na dôchodok aj inde. „Niekomu môže vyhovovať snažiť sa nasporiť si konkrétnu sumu, pre iného je lepšie odkladať si dlhodobo časť peňazí, ktoré mu pravidelne zostávajú z výplaty,“ hovorí Marek Malina.

Spoliehať sa na štát nemusí stačiť

Podľa vyššie spomínaného prieskumu je najväčšia skupina Slovákov (27,7 %) schopná odložiť si mesačne maximálne 20 eur. Po 20 rokoch sporenia si v hotovosti, alebo na bežnom účte s nulovým úrokom, bude mať takýto človek k dispozícii 4 800 eur. Pri investovaní do ETF fondov, ak zvolí akciové portfólio, to môže byť 10 415 eur pri neutrálnom scenári, pri optimistickom až 24 490 eur. Pri 80 eurách mesačne by to už bolo 19 200 v hotovosti vs 41 661 eur v neutrálnom a 97 961 eur pri optimistickom scenári, ak by daný človek peniaze zainvestoval. Oba prepočty platia pre portfólio 10 online platformy Portu.

„Nie je rozhodujúce, kde budete peniaze investovať. Oveľa dôležitejšie je nespoliehať sa s dôchodkom iba na štát a odkladať si peniaze už dnes. A nerobiť tak na účtoch s nulovým zhodnotením, či si odkladať iba hotovosť. Rovnako nie je dobrý nápad staviť všetko na jednu kartu a snažiť sa poraziť infláciu tu a teraz. Ak pôjdete do dôchodku napríklad o 30 rokov, dôležitý nie je dnešný výnos, ale ten kumulatívny pred odchodom na penziu. Aktuálny prepad trhov, ktorý vidíte aj na výpisoch z DSS by vás preto nemal vyľakať. Je totiž príležitosťou začať investovať, keď sú akcie lacné a vytrvať v tom,“ dodáva Marek Malina.

O Portu


Portu je najväčšia česká robo-advisory investičná platforma, ktorá vznikla vo finančnej spoločnosti WOOD & Company, známej stredoeurópskej investičnej skupine s 30-ročnou tradíciou. Od začiatku roka je dostupná aj na Slovensku a aktuálne i v Poľsku. Portu sa zameriava na nízkonákladové a zároveň diverzifikované investície, predovšetkým do burzovo obchodovaných fondov. Je pre všetkých, ktorí chcú investovať dlhodobo, a pritom mať prehľad o svojich investíciách online. Viac na www.portu.sk.

Poznámka: Táto tlačová správa nie je investičným odporúčaním. Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov. Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové. Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch. Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si Portu investičný dotazník a my vám poradíme.